پنج شنبه 31 خرداد 1397 - 7 شوال 1439 - 21 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

یک یادداشت کاملا دخترانه

يک يادداشت کاملا دخترانه

همه مي‌دانيم که دوره بلوغ بسيار حساس است.
 
 
همه مي‌دانيم که دوره بلوغ بسيار حساس است. يک سري نگرش‌ها در همين سن مي‌تواند مشخص شود و حتي آينده کودکان از همين سن رقم بخورد اما معمولاً در زماني که بخواهيم عمل کنيم نمي‌دانيم چه طور مي‌توانيم از اين دوره حساس بهترين استفاده را بکنيم. اين موضوع براي والدين بسيار حياتي است.
 
 
 
براي مثال هرچه مي‌گذرد پژوهش‌هاي بيشتري در رابطه با تاثيرات مثبت تقويت رابطه پدر و دختر انجام مي‌شود. پژوهش ها نشان مي دهد هر چه رابطه پدر با دختر بهتر و صميمانه‌تر باشد، دختران احتمال کمتري دارد که مرتکب خلاف شوند، نمرات درسي بهتري مي‌گيرند و مي‌توانند دوستي‌هاي بهتري با ديگران برقرار کنند اما اين رابطه علاوه بر اين تاثيرات در کوتاه مدت، تاثيرات طولاني‌مدت ديگري نيز دربردارد. خانم‌هايي که روابط بهتري با همسرانشان دارند و از نظر رواني و جسمي از سلامت بهتري برخوردارند، در سنين نوجواني رفتار بهتري با پدرانشان داشته‌اند.
هر چه رابطه‌ پدر با دخترش صميمانه‌تر و نزديک‌تر باشد، دختر در سن بالاتري به سن بلوغ مي‌رسد.
در تحقيق ديگري محققان به اين نتيجه رسيدند که هر چه رابطه‌ پدر با دخترش صميمانه‌تر و نزديک‌تر باشد، دختر در سن بالاتري به سن بلوغ مي‌رسد. اگر در مورد عوارض بلوغ زودرس دختران اطلاعات داشته باشيد، به ارزش بيش از پيش پدر پي مي‌بريد.از سوي ديگر با شروع دوران بلوغ، دختران همزمان دچار تغييراتي در جسم و روحشان مي‌شوند. درك همزمان اين تغييرات براي آنها مي‌تواند دشوار باشد و مادران را هم سردرگم كند.
 
بسياري از مادران از مواجهه با اين دوران وحشت دارند. شايد اين دوران براي مادران سخت‌تر باشد؛ سن بلوغ دختران پايين است و مادر هنوز براي آن آمادگي ندارد. در حالي كه مادر هنوز درگير كودكي‌هاي دخترش است و او را دختربچه‌اي به حساب مي‌آورد، دخترش با نشانه‌هاي رفتاري و جسمي ‌به او اعلام مي‌كند كه كودكي به پايان رسيده و خيلي زود وارد دنياي زنانه خواهد شد. پذيرش اين موضوع براي خيلي از مادران ساده نيست. لذا در ادامه توصيه هايي به شما والدين عزيز ارايه مي شود تا با دوران پر فراز و نشيب نوجواني دخترتان بهتر و راحت تر کنار بياييد:
 
- توجه داشته باشيد که در سنين نوجواني، دختران به وضعيت ظاهري خود بسيار حساس شده و حتي با دختران و همکلاسي ها و همسالان خود به رقابت مي پردازند. اين رقابت، خود را به صورت ورزشهاي افراطي، رژيمهاي غذايي سرسخت و .. نشان مي دهد. اگر متوجه چنين تغييرات رفتاري شديد در فرزند دخترتان شده ايد بايد بدانيد که اين رفتارها مي تواند علايم ابتلا به افسردگي، از دست دادن عزت نفس و فقدان کارآمدي باشد.
اگر دختر نوجوانتان در مورد وزن خود وسواس پيدا کرده است و يا رفتارهاي غير طبيعي در زمينه رژيم غذايي يافته، لازم است که با او در مورد هيجاناتش صحبت کنيد و ببينيد چه تجاربي در وي باعث ايجاد اين رفتار و تصميم گيري وي مبني بر کم خوراکي شده است؟ چرا او خود را بسيار چاق مي بيند؟ معيار و الگوي زيبايي دخترتان چيست؟ چرا خود را بسيار بلند و يا کوتاه مي بيند؟و ....
 
اگر مي بينيد رفتارهاي دخترتان تحت تاثير همسالان و همکلاسان شکل گرفته است، بايد علت را جويا شويد. آيا علت اين رفتار تنها يک حسادت سطحي دخترانه است يا اينکه ناشي از يک الگوبرداري و هدف گزيني نادرست است؟..
 
- وقتي متوجه شديد که دخترتان به سمت رژيمهاي غذايي روي آورده است واکنش منفي نشان ندهيد حتي توصيه مي شود در اين زمينه او را حمايت کنيد. حمايت آگاهانه و منطقي شما مي تواند بسيار به او کمک کند. براي مثال بايد به او اين مساله را عنوان کنيد که رژيم غذايي او بايد شامل همه مواد غذايي باشد و اصلا نبايد هيچ گروه غذايي را به کلي تحريم کند. از طرف ديگر اگر فکر کمي کنيد خودتان نمي توانيد در اين زمينه کمک چنداني بکنيد، حتما دخترتان را براي تنظيم وزن، نزد متخصص تغذيه ببريد.
 
- دوره نوجواني دوران تغيير و تحولات هيجاني است. ممکن است نوجوانان بسيار زود عصبي و هيجان زده شوند و يا حتي به استفاده از کلمات ناشايست و يا رفتارهاي ناپسند روي آورند. البته به نظر مي رسد اين تغييرات بيشتر در پسران مشاهده مي شود چرا که پسران محدوديتهاي اجتماعي کمتري دارند و بايد ها و نبايد هاي کمتري دارند. اما در برخي از دختران هم اين ناسازگاري ها ايجاد مي گردد. اگر مي بينيد دخترتان با دوستان و همسالان خود پرخاشگري و بدرفتاري کرده و با عملکرد نادرست خود موجب رنجش و ناراحتي اطرافيان مي شود، حتما در اين مورد با آنها صحبت کنيد . برايشان توضيح دهيد که اين الگوهاي رفتاري نادرست در آنها ريشه کرده و تا بزرگسالي ادامه مي يابد و به مرور باعث پراکنده شدن دوستان و همسالان از اطراف وي مي شود. او را متوجه رفتار يا گفتار خشن و جسورانه اش کرده و نتيجه اين رفتارها را برايش شرح دهيد.
اگر احساس کرديد دخترتان دچارحالات هيجاني شده حتما راهي براي گشودن صحبت با وي پيدا کنيد و شرايطي را فراهم آوريد که او نگراني ها، اضطرابها و ناکامي هايش را با شما باز گو کند.
- به دختران از سنين پايين آموزش داده مي شود که هيجانات منفي و ناکامي هاي خود را مخفي نگهدارند. به نظر مي رسد که توقع جامعه از يک دختر و يا يک زن اين است که همواره تصويري مثبت و دوست داشتني از خود جلوه دهد چرا که شيوه تربيت، رفتارهاي مادرانه وتوقعات زنانه اينگونه است. در حالي که هميشه حفظ اين وضعيت خوب نيست. بنابراين اگر احساس کرديد دخترتان دچارحالات هيجاني شده حتما راهي براي گشودن صحبت با وي پيدا کنيد و شرايطي را فراهم آوريد که او نگراني ها، اضطرابها و ناکامي هايش را با شما باز گو کند.
 
- زمانهايي را صرف گفتگو با دخترتان کنيد. يکي از مهمترين موضوعاتي که بايد در دوران نوجواني مورد گفتگو قرار گيرد، بررسي تصور دخترتان از تصوير اجتماعي زنان و همچنين اهميت نقش تربيتي وي در جامعه است. شما بايد به دخترتان کمک کنيد تا ديدگاه منطقي و متعادلي در اين زمينه کسب کند و و ضمن اينکه به حيات اجتماعي زن در جامعه اهميت دهد بايد به اهميت و تاثير نقش تربيتي زن در پرورش نسل آينده توجه داشته باشد. گاهي اوقات برخي از دختران ما داراي ديدگاههاي افراطي و بيش از حد مدرني در زمينه نقش جنسيتي زن در جامعه مي گردند که مسلما مادران نقش بسزايي در اصلاح اين افکار خواهند داشت.
 
- به دخترتان آموزش دهيد که چگونه هيجانات مثبت و منفي خود را به شيوه هاي معقول و مثبت نشان داده و تخليه کند. ممکن است اين وسيله از طريق نوشتاري، مهارتهاي کلامي و هنري و يا حتي شرکت در بحثها و مناظرات علمي و فلسفي باشد.
 
- حتما در جلسات مدرسه دخترتان حضور فعال و موثر داشته باشيد. با دبيران فرزندتان در تماس تنگاتنگ بوده و وضعيت دخترتان را مورد بررسي قرار دهيد. تماس داشتن با ساير والدين و تبادل اطلاعات ميان شما و آنها خود يک کلاس آموزشي براي شما والدين عزيز به شمار مي رود.
 
گروه خانواده و زندگي تبيان- مريم عطاريان
تنظيم :داودي

تعداد بازديد:1004 آخرين تغييرات:89/10/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر