چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

زندگی به سبک چینی ها

زندگي به سبک چيني ها

روز اول از فرودگاه بزرگ، ساده و زيباي اروم چي؛ مرکز استان مسلمان نشين سين کيانگ، عازم شانکهاي بوديم.
 
 
روز اول از فرودگاه بزرگ، ساده و زيباي اروم چي؛ مرکز استان مسلمان نشين سين کيانگ، عازم شانکهاي بوديم. وقتي سوار هواپيماي بويينگ شرکت CZ شديم -صندلي من يک رديف مانده به آخر بود- و آماده پرواز شديم که پس از حدود نيم ساعت با يک اعلام کوتاه معلوم شد پرواز تاخير دارد و مجموعا حدود دوساعت و نيم در هواپيما بوديم تا موتورها روشن شد.
 
اما در اين مدت ابداً کسي اعتراض و حتي غرغر نکرد و چيني هاي مسافر همه آرام نشسته بودند و بي تابي و نگراني هم نداشتند. در حالي که چين بيش از 2000 هواپيما دارد و تحريم هم نيست و مشکلات عديده هواپيمايي ما را هم اصلا ندارند.
شايد چون عادت کرده ايم کمتر احساس مي کنيم که برخي از ما اساسا و دائما به صورت فرهنگي و گويي ناخواسته "حق به جانب" هستيم و به صورت گزينه پيش فرض و ديفالت، هميشه حق با ماست و طرف مقابل هر که مي خواهد باشد، مقصر است.
گذشته از اين که مردم شرق آسيا به اين آرام و صبور بودن معروف هستند و اين خصلت براي سلامت فرد و اجتماع شان نافع است اما اين خاطره را بهانه اي قرار دادم براي توجه دادن به يک واقعيت تلخ فرهنگي:  شايد چون عادت کرده ايم کمتر احساس مي کنيم که برخي از ما اساسا و دائما به صورت فرهنگي و گويي ناخواسته "حق به جانب" هستيم و به صورت گزينه پيش فرض و ديفالت، هميشه حق با ماست و طرف مقابل هر که مي خواهد باشد، مقصر است حتي خود خدا! ((العياذ بالله))
 
لطفا به جاي تحليل نابجاي سياسي و يا فرافکني، اين مسئله را در روابط خودتان، منصفانه بررسي کنيد. مثلا در روابط خانوادگي و فاميلي، روابط کاري و معاملات، دعواها و دلخوري هاي خودتان از افراد گوناگون. اگر مي بينيد که اتفاقا هميشه حق با شما بوده، به جاست نگران شويد و اين روحيه را آغازي براي بسياري از تلخي ها و گسست ها و شکست ها بدانيد.
انصاف بسيار مهم است و همان مفهوم ساده ي انصاف که خودت را جاي ديگري بگذار و  "هرچه براي خود مي پسندي براي ديگران هم بپسند و هرچه براي خودت نمي پسندي براي او هم نپسند" يکي از ارکان اساسي جامعه سالم و پوياست
اگر کسي سوال کند چرا من از ديگران طلبکارم؟! از همه، از پدر، مادر، همسر، فرزند، از معلم و شاگرد و... خلاصه از همه؟! بايد ريشه اش را در کمرنگ شدن انصافش جستجو کند. 
 
"انصاف" و "همدردي با ديگران" نقطه مقابل اين خُلق ناپسند است و حضرت اميرالمومنين سلام الله عليه، نظام دين را در اجتماع بر اين دو پايه استوار مي دانند و فرموده اند: نظامُ الدِّينِ خِصلَتانِ؛ انصافُکَ مِن نَفسِکَ و مُواساةُ اِخوانکَ
 
انصاف بسيار مهم است و همان مفهوم ساده ي انصاف که خودت را جاي ديگري بگذار و  "هرچه براي خود مي پسندي براي ديگران هم بپسند و هرچه براي خودت نمي پسندي براي او هم نپسند" يکي از ارکان اساسي جامعه سالم و پوياست و در حِکَم نهج البلاغه در بيان تفسير واژگان آيه مبارکه "انَّ اللهَ يَأمُرُ بِالعدلِ و الاحسانِ" فرموده است: [در اين آيه] عدل يعني انصاف!
خوب است هرکس از خودش شروع کند...
 
منبع : سايت حجت الاسلام شهاب مرادي
گروه خانواده و زندگي تبيان-تنظيم : ندا داودي

تعداد بازديد:1000 آخرين تغييرات:89/10/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر