چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

سومين كنگره منطقه‌اي شعر اهل بيت (ع)

سومين كنگره منطقه‌اي شعر اهل بيت (ع)

مديركل تبليغات اسلامي سيستان و بلوچستان گفت: سومين كنگره منطقه‌اي شعر اهل بيت(ع) در 25 ديماه در سيستان و بلوچستان برگزار مي‌شود.

 


به گزارش خبرگزاري فارس از زاهدان، حجت‌الاسلام صفر قربانپور پيش از ظهر امروز در نشست مطبوعاتي با خبرنگاران اظهار داشت: اقدامات عملياتي اين كنگره از سه‌ماه پيش آغاز و فراخوان براي ارسال آثار داده شده كه فرصت زماني دريافت آثار تا اول دي‌ماه بوده و با استقبال بي‌نظيري براي شركت در كنگره روبرو شده‌ايم.

وي افزود: مجموعاً 444 اثر از 143 شاعر به دبيرخانه كنگره ارسال شده كه 72 شاعر از سيستان و بلوچستان و 71 شاعر از ساير استان‌هاي شركت كننده در اين كنگره است كه از ميان آنها 29 نفر به عنوان برتر انتخاب مي‌شوند.

مديركل تبليغات اسلامي سيستان و بلوچستان از استقبال بي‌نظير و افزايش تعداد استان‌هاي شركت كننده از هشت استان به 25 استان خبر داد و بيان كرد: تاكنون شاعراني از استان‌هاي خراسان شمالي، خراسان رضوي و خراسان جنوبي، استان‌هاي شمالي، گلستان، فارس، هرمزگان و بوشهر موفق به ارسال آثار خود به دبيرخانه كنگره شده‌اند.

قربانپور خاطرنشان كرد: علاوه بر برگزاري كنگره، يك كارگروه يكروزه نيز با هدف هم‌انديشي و هم‌افزايي و ارتقاء علمي و تكنيكي معلومات شاعران به ويژه شعراي استاني برگزار مي‌شود.

وي از ويژگي‌هاي اين كنگره، شركت گروه نوجوانان و كودكان شاعر اهل بيت (ع) را ذكر كرد و گفت: معيار انتخاب برتر براساس اين است كه شعر براي نخستين بار سروده شده باشد، داراي وزن و قافيه باشد و محتوا متناسب با موضوع كنگره و ساير موازين موجود در دستورالعمل مربوطه باشد.

مديركل تبليغات اسلامي سيستان و بلوچستان تصريح كرد: هداياي نفرات برتر گروه نخست، كمك هزينه حج عمره، گروه دوم سفر به عتبات عاليات و گروه سوم برنده سفر به مشهد مقدس است.

مديركل تبليغات اسلامي سيستان و بلوچستان افزود: با توجه به موقعيت زمان برگزاري اين كنگره فرهنگي كه با اربعين شهداي عاشوراي حسيني متقارن است از شاعر اهل سنت كردستاني نيز دعوت شده تا در زمينه موضوع مربوط با معيارهاي ارزشي در مورد شهدا، اشعاري بسرايد.

قربانپور ادامه داد: براي برگزاري اين كنگره فرهنگي، شش هدف مورد نظر است كه در اين زمينه مي‌توان به نشر معارف اهل‌بيت (ع) و الگوسازي از سيره آن بزرگواران، الگوسازي از زندگي معصومين (ع) براي جامعه كنوني به زبان شعر، ايجاد ارتباط با شعراي اهل سنت و به كارگيري از آنها در مسير سيره اهل بيت، ترغيب مشتركات ديني بين مذاهب الهي با محوريت اهل بيت (ع)، شناسايي شعراي جوان اهل سنت و شيعه و بهره‌گيري از اشعار آنها كه در مدح ائمه و پيامبر اعظم (ص) است، شناسايي آثار جديد متناسب با شرايط روز، سوق دادن استعدادهاي هنري جوانان با محوريت ترغيب بين مذاهب و جامه عمل پوشاندن به بيانات و منويات مقام معظم رهبري با محوريت حفظ معيارهاي ارزشي اقوام اشاره كرد.

وي اعتبار برگزاري اين كنگره معنوي را 30 ميليون تومان پيش‌بيني كرد و گفت: اميدواريم با برگزاري اين كنگره به اهداف مورد نظر دست يابيم.

مديركل تبليغات اسلامي سيستان و بلوچستان در ادامه گفت: هم‌اكنون در نظام جمهوري اسلامي بستر و امكان براي شناختن شاخص‌هاي ارزشمند اهداف فرهنگي معنوي فراهم است كه بايد از اين فرصت‌ها به نحو مطلوب بهره گيريم.

قربانپور از نشست مشترك وحدت بين علماي شيعه و سني خبر داد و افزود: اين كنگره بيش از 300 نفر شركت كننده دارد و دو محور همزمان با برگزاري اين مراسم مورد توجه قرار مي‌گيرد كه آنها پخش مستقيم مراسم اربعين شهداي تاسوعاي حسيني چابهار از شبكه يك و برگزاري مراسم هم‌انديشي هيئات مذهبي شيعه و سني متقارن با همان زمان هستند.

وي با اشاره به اينكه هم اكنون امكان و ظرفيت براي برگزاري كنگره‌هاي معنوي و فرهنگي فراملي در استان فراهم است ابراز اميدواري كرد: اين همايش‌ها در سطح فراملي با شعراي بين‌المللي جهان اسلام نيز برگزار شود.

مديركل تبليغات اسلامي سيستان و بلوچستان در ادامه از جهش در اجراي برنامه‌هاي اداره كل تبليغات اسلامي سخن گفت و افزود: برنامه‌ها به سمت و سويي سوق پيدا كرده كه از روزمره‌گي درآمده، رسالت و اهداف برنامه‌ها از قبل مشخص شده و در ابتداي سال 52 شاخص مهم براي اهداف سازمان تعريف و هر شاخص زيرمجموعه‌هاي فراواني را شامل مي‌شود.

وي از افزايش اعتبارات فرهنگي قرآني به ميزان 40 درصد از منابع استاني و ملي خبر داد و خاطرنشان كرد: هم اكنون امكان برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي، اعتقادي و فرهنگي گوناگون فراهم شده كه در حال حاضر براي مربيان و معلمان آموزش و پرورش استان در حال اجراست. 
تعداد بازديد:1128 آخرين تغييرات:89/10/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر