سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

افزایش حاشیه‌نشین ها در پایتخت

افزايش حاشيه‌نشين ها در پايتخت

مدير كل حريم شهرداري تهران گفت: بيش از يك ميليون حاشيه‌نشين در اطراف كلان شهر تهران وجود دارد.مدير كل حريم شهرداري تهران گفت: بيش از يك ميليون حاشيه‌نشين در اطراف كلان شهر تهران وجود دارد.
سيدصباح الدين متقي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس به حريم كلانشهر تهران اشاره كرد و گفت: طي هماهنگي‌هاي صورت گرفته قرار است حريم تهران را ساماندهي كنيم.
مدير كل حريم شهرداري تهران با بيان اينكه به تمام مناطق داراي حريم اعلام كرديم كه در مدخل‌هاي ورودي به منطقه پوشش فضاي سبز و درختكاري داشته باشند، گفت: اين كار به منظور جلوگيري از افزايش بي‌رويه شهر انجام مي‌شود.
متقي اضافه كرد: سه نقطه جمعيتي را براساس طرح تفصيلي آماده كرده تا آنها را ساماندهي كنيم.
* كمربند سبز پيرامون شهر تهران تكميل نشده است
وي با اشاره به اينكه اين نقاط جمعيتي منفصل از شهر تهران هستند ولي از خدمات شهرداري استفاده مي‌كنند، گفت: قيام‌شهر، خاورشهر و مسگرآباد را در مرحله اول اين طرح ساماندهي مي‌كنيم.
مدير كل حريم شهرداري تهران اضافه كرد: مدخل‌هاي ورودي شهر در اين نقاط را درختكاري كرده و اميدواريم تا پايان سال كار آغاز شود.
متقي با تأكيد بر اين موضوع كه اين اقدامات براساس طرح تفصيلي صورت مي‌گيرد، گفت: با اين فعاليت از تخلفات ساخت و ساز غيرقانوني جلوگيري مي‌شود.
وي با بيان اينكه بايد از ساخت و سازهاي غيرقانوني در حريم شهر تهران جلوگيري شود، گفت: با سازمان‌ها و ارگان‌هاي مرتبط در اين زمينه جلساتي برگزار كرده و اميدواريم بتوانيم با ايجاد كمربند سبز در اطراف شهر تهران اين مشكل را برطرف كنيم.
متقي بيان كرد: طرح كمربند سبز شهر تهران هنوز تكميل نشده است.
براساس قانون در روستاها نبايد بيشتر از دو طبقه بر روي پيلوت ساخته شود اما در اين روستا ساختمان‌هاي 10 طبقه در حال احداث است.
وي با اشاره به اينكه طول كمربند شهر تهران 100 كيلومتر است، گفت: اين وسعت و همچنين به عرض 5 تا 20 كيلومتر را درختكاري مي‌كنيم تا از ساخت و ساز غيرقانوني و افزايش بي‌رويه شهر جلوگيري شود.
* بيش از يك ميليون حاشيه‌نشين در اطراف تهران وجود دارد
مدير كل حريم شهرداري تهران در بخش ديگر سخنانش به بحث حاشيه‌نشيني و اسكان‌هاي غيررسمي در اطراف شهر تهران اشاره كرد و گفت: متاسفانه بحث حاشيه‌نشيني در قالب كلانشهرها رخ داده است.
به گفته متقي، به محض اينكه كمربند فضاي سبز در اطراف شهر ايجاد شود مي‌توانيم بعد از آن چاره‌انديشي كرده و مشكل اسكان‌هاي غيرقانوني را برطرف كنيم.
وي با بيان اينكه قطعاً جلوي ساخت و سازهاي غيرقانوني گرفته مي‌شود، گفت: با آنها برابر قانون رفتار مي‌شود.
* افزايش بي‌رويه حاشيه نشيني در اطراف تهران
وي به آماري كه تا سال 88 به دست آمده اشاره كرد و گفت: براساس آمار به دست آمده ميزان حاشيه‌نشيني در تهران نسبت به 30 سال گذشته خيلي زياده شده است.
به گفته متقي اين افزايش حاشيه‌نشيني در تمام نقاط شهر تهران است و حتي در مناطق شمالي مانند امامزاده قاسم نيز اسكان‌هاي غيررسمي وجود دارد.
وي همچنين به روستاي مرتضي گرد كه در حريم شهر تهران قرار دارد و ساخت و سازهاي غيراصولي و غيررسمي در آن صورت مي‌گيرد اشاره كرد و گفت: تا جايي كه در دست شهرداري است اجازه ساخت و ساز نمي‌دهد اما در داخل روستا براي ساخت و سازها از دهياري اجازه دريافت مي‌كنند.
مدير كل حريم شهرداري تهران اضافه كرد: براساس بررسي‌هاي صورت گرفته بيش از يك ميليون حاشيه نشين در اطراف شهر تهران وجود دارد.
* در روستاهاي اطراف تهران به صورت بادكنكي جمعيت زياد مي‌شود
وي تصريح كرد: نه فقط در شهر تهران بلكه در روستاهاي نزديك تهران نيز به صورت بادكنكي حجم زياد شده و در آنجا اسكان‌هاي غيررسمي صورت گرفته است.
متقي ادامه داد: احياناً مجوزهايي نيز براي ساخت گرفته شده كه همين براي شهر ناهمگوني ايجاد كرده و باعث توسعه نامتوازن شده است.
حاشيه نشيني
* بعضي از روستاها به تهران وصل شده‌اند
مدير كل حريم شهرداري تهران بيان كرد: متأسفانه بعضي از روستاها به شهر وصل شده و به نظر مي‌رسد مسئولان بايد براي رفع اين موضوع چاره‌انديشي كنند.
وي با بيان اينكه 21 نقطه جمعيتي در اطراف شهر تهران شناسايي شده است گفت: سه نقطه آن را در مرحله اول ساماندهي مي‌كنيم.
متقي با بيان اينكه حاشيه‌نشين‌ها غالبا از شهرستان‌ها آمده و در اطراف تهران سكونت كرده‌اند، گفت: اين افراد اصولاً قطعه زميني را بسيار ارزان خريداري كرده و بعد سكونت كرده‌اند و سپس همشهري‌ها و هم روستاهايي خود را براي اسكان دعوت كرده و در آنجا ماندگار شده‌اند.
وي با اشاره به اينكه در فصل سرما در روستاها اشتغال كمتر است، گفت: اين افراد به دليل اشتغال‌زايي وارد شهر شده و در حاشيه شهر سكونت مي‌كنند.
به گفته مدير كل حريم شهرداري تهران، غالب اين افراد با يك گاري لبو فروشي كرده و همچنين با مشاغل كاذب امرار معاش مي‌كنند.
* ستون‌هاي ساختمان 4 طبقه در حاشيه شهر با نبشي ساخته شده است
متقي به مخاطراتي كه حاشيه‌نشيني براي كلان‌شهر تهران دارد اشاره كرد و گفت: طبق بررسي‌هاي صورت گرفته اسكان‌هاي غيررسمي غير اصولي ساخته شده و بحث‌هاي فني و ضوابط شهرسازي در آنها رعايت نشده است به عنوان نمونه در تپه امامزاده قاسم مشاهده كرديم كه ستون‌هاي يك ساختمان چهارطبقه با نبشي ايجاد شده است و در صورتيكه زلزله رخ دهد اين نقاط به شدت آسيب‌پذير خواهند بود.
مدير كل حريم شهرداري تهران تأكيد كرد: بايد جلوي اسكان‌هاي غيررسمي گرفته شود.
وي به روستاي مرتضي گرد اشاره كرد و گفت: در حال حاضر ساخت و سازهاي غيررسمي در آنجا صورت گرفته است. اين روستا آب، برق و گاز نيز دارند و به شهر تهران تحميل شده است.
* احداث ساختمان 10 طبقه در روستاها
مدير كل حريم شهرداري تهران همچنين به ساخت و سازهاي غيررسمي در سولقان اشاره كرد و گفت: براساس قانون در روستاها نبايد بيشتر از دو طبقه بر روي پيلوت ساخته شود اما در اين روستا ساختمان‌هاي 10 طبقه در حال احداث است.
وي تأكيد كرد: بايد جلوي اقدامات غيرقانوني صورت گرفته و اوضاع ساماندهي شود.
به گفته متقي پشت ديوارهاي شهر مثل بادكنك شده و افزايش جمعيت را داريم اميدواريم هر چه سريعتر براي رفع اين مشكل چاره‌انديشي شود.
ارائه کننده:هنگامه سهرابي/گروه جامعه و ارتباطات
منبع/خبرگزاري فارس 
تعداد بازديد:1011 آخرين تغييرات:89/10/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر