شنبه 21 تير 1399 - 19 ذي القعده 1441 - 11 ژولاي 2020
صفحه اصلي/خانواده

آینده ، در یک فنجان قهوه

آينده ، در يک فنجان قهوه

دنياي فالگيران عجيب و گسترده است،

 
  دنياي فالگيران عجيب و گسترده است، آنها به راحتي به پستوهاي زندگي فردي و اجتماعي افراد سرك مي كشند و هر آنچه را از ذهن و ضميرشان مي تراود به عنوان آينده بيني و راه حل مشكلات پيش روي مخاطب قرار مي دهند، نسخه هاي عشق و عاشقي مي پيچند و در زندگي زناشويي خانواده ها مداخله و بعضاً نقشي محوري را- به غلط- در برخي جدل هاي خانوادگي ايفا مي كنند.
  نگاهي اجمالي به پرونده هاي موجود در شعب مختلف دادگستري و دادگاه هاي خانواده نشان مي دهد كه درصد بالايي از معضلات به وجود آمده براي خانواده ها ناشي از فعاليت شياداني است كه به عنوان فالگير و رمال در جامعه شناخته مي شوند.
شايد سوالي در ذهن شما خطور کند که آيا فال گرفتن جرم است ؟ اينکه از يک نفر به اصطلاح خبره بخواهيد ته فنجان را نگاه کند و از آن ته مانده قهوه خورده شده از آينده و حوادث براي شما بگويد  واقعا جرم است؟ سر کتاب بازکردن چطور؟ دعا نوشتن، سحر و جادو را باطل کردن؟ مشتري خودش مي آيد التماس مي کند وقت مي گيرد خودش با دست خودش پول مي دهد بدون اينکه دعانويس و فال گير او را تهديد کرده باشد، پول را به زور گرفته باشد يا حداقل چيزي گفته باشد ،در اين شرايط آيا عمل ارتکابي مثل دعا نوشتن باز هم جرم است؟
  گرچه مطابق بند 18 ماده 3 قانون مصوب سال 1324، هرگونه فالگيري و رمالي جرم محسوب مي شود، اما امروز اين جرم خود بسترساز جرم هاي ديگري است .
  فالگيري يك عمل مجرمانه است
  از آنجا كه اين اعمال فعاليت هاي مجرمانه اي هستند خود به اعمال مجرمانه ديگري از قبيل رابطه نامشروع، طلاق، قتل، ضرب و جرح و... دامن مي زنند، اما براي تعيين معيار جرم اين افراد بايد ديد كه پيامد و نتيجه نهايي چنين عملي با كدام يك از مصاديق جرم در قانون مطابقت دارد تا اين تبعات به فراخور نوع جرم ارتكابي مستوجب كيفر و مجازات افراد خاطي شود.
  از آنجا كه اين افراد به فالگيري خياباني مي پردازند، به امور واهي پرداخته و مردم را مي ترسانند و يا به امور غيرواقعي اميدوار مي كنند مي توانند به عنوان كلاهبردار تحت تعقيب قرار گيرند حتي اگر كارشان در سطح گسترده اي باشد باعث اخلال در امنيت روحي و رواني خانواده ها خواهد شد.
  نظر قانون در اين باره كلي است كه بايد به جزييات آن هم پرداخته شود، چون خيلي از افراد اين روزها به نام فالگيري به فريب مردم مي پردازند و پول هاي گزافي به دست مي آورند مثلا براي هر فال قهوه 5 تا 25 هزار تومان- فال رمل 150 تا 160 هزار تومان- کف بيني 20 تا 30 هزار تومان- دعانويسي 30 تا 100 هزار تومان – دعانويسي کنار خياباني و کنار حرم ها 2 تا 5 هزار تومان براي هر نيت، دريافت مي کنند.
هرگونه فالگيري و رمالي جرم محسوب مي شود
کف بيني
   قانون چه مي گويد؟
  در برخورد با افراد رمال و فالگير كه اغلب كلاهبردار هستند، قانون چه تعريفي دارد ؟
مطابق قانون مصوب سال 1324 هرگونه اقدام به رمالي، جن گيري و فالگيري جرم محسوب مي شود و مطابق بند 18 ماده 3 آيين نامه همين قانون، فرد يا افرادي كه از طريق رمالي و پيشگويي در منزل يا مغازه اقدام به فريب مردم كنند و اين كار را به عنوان كسب و پيشه خود قرار دهند مرتكب جرم شده و قانون براي اين افراد مجازات حبس و جزاي نقدي را پيش بيني كرده است.
  اگر اين افراد با فالگيري و رمالي مرتكب كلاهبرداري شوند علاوه بر مجازات ذكر شده، به عنوان كلاهبرداري نيز تحت تعقيب قضايي قرار مي گيرند.
از نظر قانون رمالي ، کف بيني و فال گرفتن ، اميدوار کردن مردم به امور غير واقعي و واهي است چرا که فرد پيشگو با حيله و فريب مخاطب خود را اميدوار مي کند و از آينده خبر مي دهد ، از اين راه مال وي را مي برد و براي انجام اين کار هم يک سلسله صحنه سازي ها و مانور هاي متقلبانه انجام مي دهد پس در نتيجه اين فرد کلاهبردار محسوب مي شود .
کلاهبرداري عبارت است از : تحصيل مال ديگري با وسايل متقلبانه. در واقع ، اخذ مال شرط لازم است و چنانچه مالي برده نشود کلاهبرداري تحقق پيدا نکرده است. اگر چه قانونگذار اصطلاح وسايل تقلبي را تعريف نکرده است اما مي توان گفت عرفا وسايل تقلبي شامل انواع مکر و حيله است و قرباني جرم در پي اغفال و فريب، مال خود را با رضايت و در نتيجه گول خوردن در اختيار مجرم قرار مي دهد. در واقع مجرم يا کلاهبردار به گونه اي عمل مي کند که صاحب مال ، فريب خورده و خود را از روي ميل و رضا و حتي گاها با التماس اموالش را در اختيار فرد مجرم قرار مي دهد در واقع براي اينکه فالگيري يا دعانويسي ، کلاهبرداري تلقي شده و مورد پيگرد قانوني قرار بگيرد سه شرط لازم است :
1- متقلبانه بودن وسايلي که از آنها براي اغفال ديگران استفاده مي شود.
2- اغفال شدن و فريب خوردن قرباني که مستلزم عدم آگاهي وي نسبت به متقلبانه بودن وسايل مورد استفاده مجرم است.
3- پرداخت مال يا وجه نقد
اگر هر سه شرط با يکديگر جمع شود جرم کلاهبرداري تحقق پيدا کرده است که با عنصر قانوني آن يعني( ماده يک قانون تشديد مجازات مرتکبين ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداري ) فالگيري، جادوگري، دعانويسي و ... جرم تلقي مي شود و قانونگذار براي آن مجازات 1 تا 7 سال مجازات حبس و پرداخت جزاي نقدي معادل مالي که اخذ کرده، در نظر گرفته است.
سکوت قانونگذار در تعريف سحر و جادو و عدم تعريف آن يکي از ابهامات در برخورد با اينگونه مجرمين است و همچنان فالگيري ، جادوگري و... به عنوان جرم مستقل شناخته نشده است و در قالب کلاهبرداري قابل رسيدگي است.
غيب گويي و رمالي و فالگيري علاوه بر حرمت شرعي، به عنوان كلاهبرداري از طريق قانوني نيز قابل پيگيري است.
  راهكارهاي فرهنگي
  اگر فالگيري و رمالي را به عنوان يك معضل اجتماعي درون جامعه امروز بنگريم، قطعا فرهنگ سازي و ارتقاي سطح آگاهي هاي مردم مي تواند تنها راه مبارزه ريشه اي با اين معضل باشد.
  بسيار تأسف بار است كه به جاي تكيه به كلام خداوند متعال و بهره مندي از مفاهيم و معجزه هاي قرآني و تمسك به ائمه اطهار عليهم السلام، به افراد سودجويي تكيه كنيم كه نه تنها ادعاي آنها در هيچ منبع علمي تأييد نشده، بلكه سبب خلل هاي غيرقابل جبراني نيز در زندگي فردي و اجتماعي افراد جامعه مي شوند.
مهمترين راهكارهاي فرهنگي در مقابله با اين معضل، آگاهي بخشي به مردم از طريق برنامه هاي صدا و سيما، بهره مندي از رسانه هاي مكتوب و نشريات كثيرالانتشار و استفاده از فضاهاي آموزشي در مدارس و دانشگاه هاست .
  ديدگاه شرعي و اسلامي درباره فالگيري
  امروز فالگيران و رمالان با ادعاي پيش گويي و آينده بيني كار و كاسبي مفصلي راه انداخته و افراد ساده دل فراواني را نيز مجذوب خود كرده و به كلاهبرداري و شيادي از اين طريق مي پردازند.
  در اين يادداشت به ابعاد قانوني و فرهنگي اين معضل پرداختيم، اما براي اطلاع بيشتر از مسايل شرعي و اسلامي فال و فالگيري نظر آيت الله مكارم شيرازي را هم بخوانيد.
  آيت الله مكارم شيرازي، از مراجع تقليد درپاسخ به استفتايي در اين باره اعلام كردند: «كساني كه به ادعاي خود غيبگو بوده و رازهاي پنهاني مردم را فاش مي سازند از آيين اسلام دور مي باشند. البته هم افراد غيبگو و هم كساني كه به آنها مراجعه مي كنند گناهكار محسوب مي شوند. هرگونه غيبگويي و خبر از آينده دادن در زمان غيبت معصوم حرام است.»
  با اين حال غيب گويي و رمالي و فالگيري علاوه بر حرمت شرعي، به عنوان كلاهبرداري از طريق قانوني نيز قابل پيگيري است.
مستند مکث با موضوع رمالي و فالگيري و گفتگو با رمالان و افراد زيان ديده را مي توانيد از اينجـــا و اينجــــا تماشا کنيد.
ندا سادات پاک نهاد
وکيل پايه يک دادگستري 
تعداد بازديد:4930 آخرين تغييرات:89/10/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر