جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ده شخصیت‌ برتر فناوری نانو (2)

ده شخصيت‌ برتر فناوري نانو (2)

در قسمت قبل با دو چهره شناخته شده در بحث نانوفناوري آشنا شديم و اينک سومين شخص مطرح در اين زمينه را به شما معرفي مي نماييم:

3. سوميو ايجيما؛ کاشف نانولوله‌هاي کربني

سوميو ايجيما  متولد 2 مي 1939، فيزيک‌دان ژاپني‌ست که از او اغب به عنوان کاشف نانولوله‌هاي کربني ياد مي‌شود.
اگرچه، گفته مي‌شود که اولين تصاوير نانولوله‌هاي کربني در اواسط دهه‌ي 1970، توسط اندو  و همکاران‌اش مشاهده شده است. اين محققين در مقاله خود گزارش دادند که از طريق پيروليز بنزن و فروسين در 1000 درجه سانتي‌گراد، گرافيت‌هاي لوله‌اي شکلي در اندازه نانومتر به دست خواهد آمد[1].
 
ايجيما مدرک کارشناسي خود را در رشته‌ي مهندسي، از دانشگاه الکتروارتباطات توکيو دريافت کرد. و در سال‌هاي 1965 و 1968 به ترتيب مدرک کارشناسي ارشد و دکتري خود را از دانشگاه توهوکو در رشته فيزيک حالت جامد دريافت نمود. در بين سال‌هاي 1970 و 1982 او بر روي مواد کريستالي و ساخت ميکروسکوپ الکتروني با وضوح بالا، تحقيق مي‌کرد. ايجيما در سال 1991،‌در حالي که براي شرکت NEC ژاپن کار مي‌کرد، نانولوله‌هاي کربني را کشف کرد.
خود او درباره‌ي کشف نانولوله‌هاي کربني مي‌گويد: «در سال 1991، زماني که بر روي مواد کربني کار مي‌کردم، ساختارهاي بسيار نازک و سوزن‌مانندي را در زير ميکروسکوپ الکتروني مشاهده کردم که اساساً شبيه ساختار گرافيت لوله‌شده بود، که من اين ماده را «نانولوله‌ي کربني» نام نهادم.» شکل 1 تصويري از نانولوله‌هاي کربني تک‌ديواره و چندديواره را نشان مي‌دهد که توسط ايجيما مشاهده شده است.
نانولوله هاي کربني
 نانولوله‌هاي کربني، سوميو ايجيما2[
وي هم‌چنين مي‌گويد: «پس از کشف نانولوله‌هاي کربني اولين سوالي که از من پرسيده شد اين بود که: چطور شد که شما نانولوله‌هاي کربني را کسف کرديد؟ و اولين و دم‌دستي‌ترين جواب من اين بود: سرنديپيتي . اما پاسخ واقعي من در واقع همان «منطق و اصول» است. منشاً اين کشف در واقع به تحقيقات قبلي من که از سال 1970 شروع شد، برمي‌گردد. در آن زمان که من دوره‌ي فوق دکتراي‌ام را در دانشگاه آريزونا مي‌گذراندم، به همراه گروه پروفسور جي. ام. کولي ، بر روي افزايش تفکيک‌پذيري (رزولوشن) و توسعه کاربرد ميکروسکوپ‌هاي الکتروني کار مي‌کرديم. در طي اين مدت من مواد کربني و تصويرشان در زير ميکروسکوپ اتمي را بررسي مي‌کردم. کارها و تجربيات به دست آمده در طي اين مدت سبب شد زماني که تصوير نانولوله‌هاي کربني را به طور اتفاقي ديدم، بتوانم آن را بررسي و تحليل نمايم.»
در حال حاضر، ايجيما استاد دانشگاه ميجيو، محقق ارشد شرکت NEC، مدير مرکز تحقيقات مواد کربني و رئيس موسسه فناوري نانو مي‌باشد.
در اين لينک مي‌توانيد ويدئو سخنراني بسيار جالب و جذاب سوميو ايجيما درباره‌ي نانولوله‌هاي کربني، که در سال 1997، در شرکت NEC برگزار شده است را ببينيد.
 
نويسنده: مريم ملک دار
منابع:
1. A. Oberlin, M. Endo, T. Koyama, Filamentous growth of carbon through benzene decomposition, J. Cryst. Growth 32, 1976, Page 335.
2. Sumio Iijima, Nature, 354, 56 (1991).
 
1)  Sumio Iijima
2)  Endo
3)  Serendipity، سرنديپيتي: در علم به هر موضوع يا پديده‌اي که به صورت کاملاً اتفاقي کشف شود، سرنديپيتي گفته مي‌شود.
4)  Prof. J. M. Cowley 
تعداد بازديد:1834 آخرين تغييرات:89/10/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر