پنج شنبه 19 تير 1399 - 17 ذي القعده 1441 - 9 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

پارک ملی لار

پارک ملي لار

مکاني مناسب ويژه بازديد دانش پژوهان

دانش پژوهان عزيز اگر در اين دوره پروژه هايي نظير پرنده شناسي ، پروانه ها را بشناسيم ، تنوع زيستي ، جنگل‏ها وخواص آن ، اندازه گيري مشخصه هاي يک رودخانه محلي ، چرا آسمان رنگي است؟ و روش‏هاي کاهش آلودگي هوا را انتخاب کرده ايد و يا اگر به طبيعت و حيات وحش ايران علاقمنديد اين مقاله را مطالعه نماييد.
 
در هفتاد کيلومتري شمال شرق تهران در دامنه رشته کوه هاي البرز منطقه اي زيبا با اکوسيستم کوهستاني و آبي به نام منطقه حفاظت شده لار وجود دارد. پارک ملي لار به دليل غناي گونه هاي مختلف گياهي و جانوري و همچنين وجود يکي از نادرترين آبزي جهان به نام ماهي قزل آلاي خال قرمز در حوزه استحفاظي اداره کل حفاظت محيط زيست تهران واقع شده و تحت حفاظت قرار گرفته است.
پارک ملي لار حفاظت گاهي زيبا براي بازديد دانش پژوهان
منطقه حفاظت شده لار علاوه بر غناي ساختارهاي طبيعي و گونه هاي مختلف حيات وحش به سبب داشتن رودهاي پر آب و مراتع بسيار وسيع مورد توجه خاص بوده‌ است و در سال ۱۳۶۱ اين منطقه با وسعت ۷۳۵۰۰ هکتار به پارک ملي تبديل شد.
درياچه 20 کيلومتري لار يکي از مراکز تفريحي اين منطقه است. همچنين با به اتمام رسيدن ساخت سد لار با ارتفاع 150 متر در سال 1359، اين سد يکي از بلندترين سدهاي خاکي ايران محسوب مي شود.
پارک ملي لار حفاظت گاهي زيبا براي بازديد دانش پژوهان
در منطقه لار به علت وجود ساختارهاي طبيعي، گونه هاي مختلفي از حيات وحش مانند قوچ، ميش، کل و بز، پلنگ، گراز، روباه و شغال را در خود جاي داده است.  از خزندگان ، دوزيستان و آبزيان پارک ملي لار نيز مي توان به افعي دماوند ، افعي البرزي ، يله‌مار ، بزمجه ، مارمولک ، قورباغه و آبزي معروف منطقه ماهي قزل‌آلاي خال قرمز اشاره کرد.
 
پارک ملي لار به علت موقعيت ويژه کوهستاني و وجود آب در فصول مختلف سال زيستگاه پرندگان مهاجر و بومي چون باکلان، حواصيل سفيد و خاکستري، کبک و کبک دري و انواع عقاب است. عقاب طلايي، گونه‌اي بي‌همتاست که تنها در ايران زيست مي‌کند و بومي منطقه حفاظت شده لار است.
پارک ملي لار حفاظت گاهي زيبا براي بازديد دانش پژوهان
پارک ملي لار حفاظت گاهي زيبا براي بازديد دانش پژوهان
پرندگان شاخص منطقه لار
 
پوشش گياهي منطقه از تيپ علفزار مشتمل بر گندميان پايا و بوته زارها و پوشش‌هاي آلپي تشکيل شده است. گياهان دارويي و غذايي دره لار نيز متنوع و داراي شهرت و سابقه طولاني است از اين نمونه مي‌توان به آويشن، پيازک، موسير، والک، گلپر، چاي کوهي، گل گاوزبان، شيرين بيان، کاسني، باريجه، قارچ و شقايق وحشي اشاره کرد.
پارک ملي لار حفاظت گاهي زيبا براي بازديد دانش پژوهان
پارک ملي لار حفاظت گاهي زيبا براي بازديد دانش پژوهان
پوشش متنوع گياهان منطقه لار
 
راه‌هاي اصلي ورود به پارک ملي لار از مسير جاده هراز پس از ورود به پلور از طريق سه راهي لار است. همچنين از طريق جاجرود يا گلندرک مي‌توان وارد جاده سد لار شد و پس از گذشتن از گردنه ايرا به ورودي محيط باني قوش خانه و سپس کمر دشت رسيد. براي کسب اطلاع بيشتر مي توانيد با شماره تلفن: 77355781 الي 4 سازمان حفاظت از محيط زيست تماس حاصل نماييد.
در سال هاي اخير به دليل چراي بي‌رويه دام، ايجاد راه‌هاي ارتباطي بدون بررسي و ارزيابي و گشت و گذار بدون در نظر گرفتن ظرفيت موجود، موجب آلودگي اين منطقه، تخريب مراتع و فرسايش خاک و گاه خسارات هاي جبران ناپذير در منطقه لار شده است.
پارک ملي لار حفاظت گاهي زيبا براي بازديد دانش پژوهان
توصيه مي شود قبل از ورود به مناطق حفاظت شده و پارک هاي ملي حتماً با قوانين حضور در اين مناطق آشنا شده و در حفظ و نگهداري سرمايه هاي طبيعي ايران کوشا باشيد.
 

بخش پژوهش هاي دانش آموزي تبيان - تهيه: الهام گارسچي
تنظيم: فاطمه گودرزي
 
تعداد بازديد:2382 آخرين تغييرات:89/10/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر