چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

اعزام هواپيماهاي "آواكس " ناتو به افغانستان

اعزام هواپيماهاي "آواكس " ناتو به افغانستان

سازمان پيمان آتلانتيك شمالي اعلام كرد كه به زودي هواپيماهاي "آواكس "، سامانه هاي كنترلي و اخطار هوابرد، را براي ماموريت جنگ آمريكا در افغانستان راهي اين كشور كند.

 


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، ناتو در نظر دارد به زودي هواپيماهاي "آواكس " خود را به افغانستان اعزام كند تا بر اساس اعلام يكي از سخنگويان ناتو، ماموريت‌هاي هوايي خود عليه شبه‌نظاميان طالبان را كنترل كند.
خبرگزاري فرانسه به نقل از "اوآنا لانگسكو " سخنگوي ناتو اعلام كرد: زمان شروع ماموريت اين هواپيماها اواسط ژانويه است و اين هواپيماها به رادارهاي دوربردي مجهز هستند كه امكان شناسايي موقعيت ساير هواپيماها و جلوگيري از برخورد هوايي با آنها را دارند.

تحليلگران دفاعي معتقدند استفاده از اين هواپيماها و ساير تسليحات پيشرفته نظامي،‌ كه در جنگ هاي بزرگ و گسترده كاربرد دارند، در جنگ افغانستان ضرورتي ندارد.
خبر اعزام اين هواپيماها به افغانستان در شرايطي شنيده مي‌شود كه پيشتر "ليندسي گريم " سناتور جمهوريخواه عاليرتبه كنگره آمريكا اعلام كرده بود كه آمريكا بايد براي حضور دائم نظاميان خود در افغانستان برنامه‌اي را طراحي كند.

اين در حاليست كه وزارت دفاع آمريكا "پنتاگون " نيز در نظر دارد 1400 نظامي زميني و دريايي ديگر كه بخشي از آنها تا اواسط ژانويه سال جاري ميلادي به افغانستان فرستاده مي‌شودند، را عازم اين كشور كند.

عليرغم اظهارات اوباما در رابطه با شروع عقب نشيني نظاميان آمريكايي در ماه جولاي سال 2011 ميلادي، مقامات عاليرتبه آمريكا به تازگي اعلام كردند كه نظاميان آنها حداقل به مدت چهار سال ديگر در افغانستان مي‌مانند.

تحليلگران معتقدند آمريكا به دنبال بهانه‌اي است تا براي حفظ امنيت پايگاه هاي نظامي خود در نزديكي روسيه و چين، عمليات نظامي خود را در مناطق جنوب و مركز آسيا گسترش دهد.

تعداد بازديد:842 آخرين تغييرات:89/10/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر