جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

امر به معروف مختص مسلمانان نيست

امر به معروف مختص مسلمانان نيست

رئيس دانشگاه قم گفت: امر به معروف مختص مسلمانان نيست بلكه سران مسيحيت نيز بايد در كنار مسلمانان با فساد و مشكلاتي كه بشريت را تهديد مي‌كند، مبارزه ‌كنند.

 


به گزارش خبرگزاري فارس از قم، آيت‌الله احمد بهشتي ظهر امروز در سومين نشست ديني مركز گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كنفرانس اسقف‌هاي سوئيس كه در تالار انديشه دانشگاه قم برگزار شد با بيان اينكه ما اديان ابراهيمي مشتركاتي با يكديگر داريم، اظهار داشت: ما تقريب بين مذاهب داريم و مي‌توانيم تقريب بين اديان نيز داشته باشيم.

وي ادامه داد: كدام دين حاضر است بپذيرد كه بشر رب بشر شود و اين بحث‌ها مي‌تواند محورهاي اشتراكات قرار گيرد، همچنين كرامت انسان نيز يكي از ديگر مسائل مشترك بين اديان است.

رئيس دانشگاه قم با بيان اينكه انسان از جايگاه بالايي در جهان آفرينش برخوردار است، خاطرنشان كرد: فرشتگان نتوانستند بعدي كه خداوند در مخلوق خود سراغ داشت را درك كنند و در زمان خلقت به خالق گفتند كه اين موجودي كه قرار است خليفة‌الله باشد، نمي‌تواند از عهده اين مهم برآيد.

وي با بيان اينكه فرشتگان نمي‌توانستند درك كنند كه از آنها كريم‌تر نيز وجود دارد، يادآور شد: فرشتگان به خداوند گفتند كه ما اين همه كار مي‌كنيم و هميشه شما را سجده مي‌كنيم، ولي زماني كه ديدند از آنها كريم‌تر وجود دارد خداوند به آنها دستور داد كه بر انسان سجده كنند.

آيت‌الله بهشتي گفت: حضرت عيسي (ع) زماني كه به پيامبري مبعوث شد، خطاب به بني‌اسرائيل مي‌گويد كه خداوند من را نزد شما فرستاده است و من دو كار را خواهم كرد، نخست اينكه ارتباط من با هيچ پيغمبري قطع نمي‌شود و همچنين من بشارت مي‌دهم پيامبري كه بعد از من خواهد آمد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه دنياي امروز از فساد، جنايت، شهوت و بي‌بندو‌باري رنج مي‌برد، اظهار داشت: اين مشكل فقط متعلق به دنياي اسلام نيست، بلكه تمام جوامع از آن رنج مي‌برند و ما در زندان‌هاي عراق و گوانتانامو بارها اين مشكلات را مشاهده كرده‌ايم.

رئيس دانشگاه قم با بيان اينكه امر به معروف فقط براي مسلمانان نيست بلكه براي مسيحيان نيز اين مسئله مطرح است، ادامه داد: از بزرگان مسيحيت و بزرگان اسلام انتظار داريم كه دست در دست هم دهند و با اين كج‌روي‌ها و له كردن كرامت انساني مبارزه كنند.

وي گفت: خوب است كه سران اسلام و مسيحيت دست در دست هم دهند و با انحرافاتي كه زير سر قلدرهايي است كه مي‌خواهند حكومت خود را در جهان گسترش دهند، مبارزه كنند.

تعداد بازديد:878 آخرين تغييرات:89/10/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر