پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/خانواده

فوايد تخيل براي کودکان

فوايد تخيل براي کودکان

5 امتياز پرورش قوه تخيل

 
 
قوه تخيل ذهن بچه ها را باز مي کند. شما به عنوان يکي از والدين ممکن است از همه ي مزاياي قوه تخيل فعال آگاه نباشيد. يک قوه تخيل فعال به کودک پيش دبستاني شما کمک مي کند تا:
بازي هاي تخيلي، باعث مي شود که حس همدلي آن ها نسبت به ديگران شکوفا شود.
مهارت هاي اجتماعي اش را افزايش دهد.
همان طور که بازي هاي بچه گانه نشان مي دهد ، کودکان روابط خانوادگي، دوستانه و همکاري را به نمايش مي گذارند و چيزهاي بيشتري در مورد اعمال متقابل مردم به يکديگر مي آموزند. وقتي نقش يک دکتر را بازي مي کنند خود را جاي پزشک مي گذارند و همانند او راجع به مريض خود فکر مي کنند. در خاله بازي، آن ها چيزهاي بيشتري در مورد احساس والدين نسبت به فرزندان شان ياد مي گيرند. بازي هاي تخيلي، باعث مي شود که حس همدلي آن ها نسبت به ديگران شکوفا شود. اگر کودکان بتوانند احساس جا ماندن از يک بازي يا از دست دادن يک حيوان را تصور کنند ، بهتر مي توانند به افراد نيازمند کمک کنند و اشتياق بيشتري براي بازي عاقلانه، سهيم کردن و همکاري خواهند داشت.
کودک
 
 
 
اعتماد به نفس پيدا کنند.
کودکان کنترل خيلي کمي بر زندگي خود دارند. تصور خود به عنوان يک سازنده آسمان خراش يا قهرماني که از سياره ما دفاع مي کند به هر کودکي قدرت مي بخشد. در نتيجه ، کودک از توانايي هايش آگاه مي شود و استعدادهايش شکوفا مي شود.
 
 
 
 
از لحاظ عقلاني سريع تر رشد يابند.
بهره گيري از قوه تخيل در واقع آغازگر افکار انتزاعي است. کودکاني که مي توانند قصر پادشاه را در يک تپه شني ببينند يا يا شام خوشمزه اي را در يک ساندويچ گلي تصور کنند در واقع در حال پرورش تفکر سمبوليک هستند. اين مهارت در مدرسه از اهميت خاصي برخوردار است زيرا در اين مقطع است که کودکان بايد اعداد را که سمبول گروهي از موضوعات هستند و حروف را که سمبول اصوات هستند و... فرا بگيرند.
بهره گيري از قوه تخيل در واقع آغازگر افکار انتزاعي است.
مهارت هاي زباني را تمرين کنند.
بچه ها در بازي با دوستانشان گفت و گوهاي بسياري مي کنند. پس در نتيجه اين گفتارها دامنه ي لغاتشان گسترش مي يابد ، در ساختار جملات پيشرفت مي کنند و مهارت هاي ارتباطي  شان افزون مي گردد.
 
کودک
بر ترس هايشان غلبه مي کنند.
بازي به کودکان کمک مي کند که بر ترس ها و نگراني هايشان غلبه کنند. با بازي در نقش يک هيولاي بزرگ و وحشتناک که زير تخت قايم شده، کودک کنترل بر او را در خود احساس مي کند و آن هيولا ديگر در نظرش آنقدرها بد و بزرگ نمي آيد. همچنين بازي هاي تخيلي به کودک کمک مي کند که احساسات در هم و بر هم و کلافه کننده ي درون خود مثل احساس خشم نسبت به والدين، يا حسادت نسبت به خواهر يا برادر جديدش را خالي کند.
به منظور پرورش و ارتقاي سطح تخيلات کودکان، هر روز براي آن ها کتاب بخوانيد. کتاب به کودک اين فرصت را مي دهد که در خيال خود دنياهاي ديگري را ببيند و دنياهاي جديدي براي خود خلق کند.
 
منبع : موفقيت - با تغيير
تنظيم براي تبيان : داوودي
 
مقالات مرتبط : 
تعداد بازديد:1093 آخرين تغييرات:89/10/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر