چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

اثر ورزش بر فعالیت مغزی

اثر ورزش بر فعاليت مغزي

ورزش تنها براي سلامت قلب و کنترل وزن شما مفيد نيست،

ورزش تنها براي سلامت قلب و کنترل وزن شما مفيد نيست، بلکه توانايي ذهني و هوش شما را نيز تقويت مي کند. مطالعات نشان داده اند که ورزش براي مغز نيز بسيار مفيد است و بر خلق و خو، پُر انرژي بودن، هوشياري و احساسات خوب شما بسيار موثر مي باشد. همچنين فعاليت بدني براي بهبود اختلال بيش فعالي و عدم تمرکز ذهني کودکان نيز بسيار مفيد است. نتايج مطالعات اخير نشان داده است کودکاني که قبل از رفتن به سر کلاس درس 15 تا 45 دقيقه مي دوند و فعاليت بدني دارند، ميزان جنب و جوش و بي قراري آن ها در کلاس درس به نصف کاهش مي يابد. در اغلب افراد اخلاق و رفتار 2 تا 4 ساعت پس از ورزش هموار و آرام مي ماند.

چگونگي تاثير ورزش در تقويت مغز:

ورزش بر نواحي بسياري از دستگاه عصبي و ترشح مواد شيميايي شاد کننده اي مانند سروتونين و دوپامين موثر است که نتيجه ي اين امر در نهايت ما را آرام و شاد و خرسند مي نمايد. به عبارتي ديگر اگر نمي خواهيد منتظر بمانيد تا احساسات خوب براي شما پيش آيند، خودتان مي توانيد با ورزش کردن به استقبال آن ها برويد و خود را شاد نماييد. وقتي شخصي ورزش نمايد اين امر باعث مي شود که بهتر فکر کند و عملکرد بهتري داشته باشد و روحيه ي بهتري بيابد. شما با ورزش سيستم اعصاب و عملکرد خودتان را به وضعيت بهتري مي رسانيد. 

تاثير ورزش بر بهبود افسردگي:

همان طور که ذکر شد ورزش علاوه بر کمک به سلامت قلب و عضلات و برطرف نمودن چاقي و عوارض ناشي از آن، بر بهبود خلق و خو و تقويت اعصاب نيز بسيار موثر است. امروزه عارضه ي افسردگي روند رو به رشدي به ويژه در جوامع شهري يافته است و بسياري از افراد افسرده به پُرخوري و منزوي شدن روي مي آورند و تبديل به انسان هايي چاق، افسرده و منزوي مي گردند و سلامت خود را به مخاطره مي اندازند. در نقطه ي مقابل برخي از افراد افسرده نيز ممکن است اشتها به غذا خوردن را از دست بدهند و دچار اختلالات جسمي و عصبي شوند. فعاليت مغز
همه مي دانيم که افسردگي مختل کننده ي فعاليت هاي ما است چرا که افسردگي حافظه و کارايي فرد را مورد مخاطره قرار مي دهد. در حالي که اگر شما بتوانيد روان خود را کنترل کنيد مي توانيد به آرامش و تمرکز ذهني و حافظه ي خوب دست پيدا کنيد. مطالعات نشان داده اند که ورزش و فعاليت بدني در کاهش عصبانيت، خستگي، استرس و افسردگي بسيار مفيد واقع مي شوند. جالب است بدانيد اخيرا مطالعه اي بر روي 150 فرد با سن 50 سال و بالاتر که افسردگي در آنان تشخيص داده شده بود انجام گرفت.  در اين مطالعه افراد به 3 گروه درماني تقسيم شدند و براي آن ها هر يک از روش هاي ورزش و فعاليت بدني يا مصرف داروي ضد افسردگي سرترالين با نام تجاري زلفت(Zoloft) و يا ترکيب هر دو؛ يعني ورزش و دارو، براي مدت 4 ماه  تجويز شد. 
پس از پايان 4 ماه هر سه گروه احساس بهتري داشتند. ولي پژوهشگران تحقيق را رها نکردند و 6 ماه بعد مجددا افراد را بررسي نمودند و مشاهده نمودند که برگشت بيماري افسردگي در  افرادي که از روش ورزش براي درمان استفاده مي نمودند آشکارا کمتر از گروه هاي مصرف کننده ي دارو يا مصرف کننده ي توام دارو و ورزش بود. به نظر مي رسد مصرف دارو به موازات ورزش موجب مخدوش کردن اثرات مفيد ورزش مي شود. بر اين اساس ورزش مي تواند يک روش درماني براي انواع افسردگي باشد.
پس توجه به اين نکته مهم است که ورزش و فعاليت بدني مي تواند اضطراب و عصبانيت را براي چند ساعت پس از ورزش کاهش دهند. بر همين اساس قبل از آن که افسردگي به سراغ شما بيايد ورزش را در برنامه ي خود بگذاريد. البته ورزش نبايد شدت زيادي داشته باشد و خود موجب فشار آوردن به شما شود بلکه بايد ملايم و فرح بخش باشد.

روش صحيح ورزش کردن براي تقويت مغز:

براي تقويت مغز توصيه به انجام ورزش هاي با شدت ملايم تا متوسط مي شود. البته روزانه 8 تا 12 دقيقه تعريق و ورزش با شدت زياد(60 درصد از سرعت ضربان قلب) براي تقويت مغز خوب است. ولي مابقي فعاليت بدني روزانه بهتر است از فعاليت هاي سبک تر باشد تا به فرد ورزش کننده فشار و تنش وارد نشود. همچنين توصيه مي شود به جاي يک جلسه فعاليت بدني شديد بهتر است فعاليت بدني را در دو نوبت انجام دهيد. براي مثال 20 تا 30 دقيقه در صبح شنا يا ورزش کنيد و سپس در شب به پياده روي بپردازيد. شما مي توانيد ورزش و پياده روي را در طي روز تقسيم کنيد و لازم نيست در يک نوبت با ورزش بيش از حد، خودتان را خسته و کوفته نماييد. شنا
توصيه مي شود که حداقل براي سه روز در هفته روزي 30 دقيقه را به فعاليت بدني ملايم مانند نرمش، پياده روي و گردش يا شنا بپردازيد. البته توصيه ي بهتر نيم الي يک ساعت فعاليت بدني براي 5 روز در هفته مي باشد، که در نهايت بسيار مفيد تر است ازآن که هر روز فعاليت بدني و ورزش داشته باشيد. اگر واقعا مايل هستيد تلاش بيشتري را براي سرحال بودن و تقويت مغز و جسم خود انجام دهيد مي توانيد براي 5 تا 6 روز در هفته روزي 90 دقيقه به ورزش و پياده روي بپردازيد. اغلب ما مي توانيم روزي نيم ساعت پياده روي را در بين مشغله ها و کارهاي روزمره ي خود بگنجانيم اما مهم آن است که انگيزه ي ورزش کردن را داشته باشيم.
شما مي توانيد از طيف گسترده اي از ورزش ها و نرمش ها براي تقويت مغز و اعصاب خود بهره مند شويد از جمله: بازي با توپ(مثل فوتبال، بسکتبال، تنيس و...)، شنا، دويدن ملايم، پياده روي، نرمش هاي کششي و قدرتي ملايم، يوگا، مديتيشن، تمرينات هوازي، وزنه برداري سبک و غيره.
بنابراين توصيه ي نهايي آن است که بسته به امکانات و موقعيت خود چند نوع فعاليت بدني را انتخاب کنيد و آن ها را به برنامه ي روزانه ي خود اضافه کنيد و از مزاياي ورزش و فعاليت بدني نه تنها براي کنترل وزن و پيشگيري از بيماري هاي قلبي و عروقي بهره ببريد بلکه از منافع آن بر روي مغز خود نيز بهره مند شويد.
براي مشاهده ي وب سايت دکتر فرشچي مي توانيد به آدرس اينترنتي www.novindiet.com مراجعه نماييد.
دکتر حميدرضا فرشچي - همکار تبيان
متخصص تغذيه - فوق تخصص ديابت و چاقي
اگر مي خواهيد با پزشکان سايت مشورت کنيد، اينجا را کليک کنيد. 
براي شرکت در بحث هاي انجمن سايت مرتبط با بهداشت و سلامت، اينجا را کليک کنيد. 
اگر مي خواهيد با کارشناسان تغذيه ي سايت مشورت کنيد، اينجا را کليک کنيد.
 

* مطالب مرتبط:

اثرات مثبت ورزش بر روح و روان
فعاليت بدني؛ چه قدر و چگونه؟ (1) و (2) 
تعداد بازديد:1319 آخرين تغييرات:89/10/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر