جمعه 27 مهر 1397 - 9 صفر 1440 - 19 اكتبر 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه

غضب شده عباس (ع)

غضب شده عباس (ع)

 

حضرت عباس

اشاره:

در کتاب "پرواز روح" نوشته سيد حسن ابطحي، از زبان عارف واصل، مرحوم حاج ملا آقا جان زنجاني حکايتي نقل شده است که معرفت بخش و درس آموز است:

«در سفر کربلائي که چند سال قبل مشرف بودم و شبها در ايوان حضرت سيدالشهداء ( عليه السلام) مي خوابيدم و معمولا" اول شب به زيارت حضرت اباالفضل ( عليه السلام) مي رفتم، در يکي از شبها وقتي وارد صحن حضرت ابا الفضل (عليه السلام) شدم، ديدم دو نفر جوان مثل اينکه با هم نزاعي دارند و در مقابل حرم به طوري که ضريح ديده مي شد ايستاده اند، يکي از آنها خواست کلامي بگويد که به زمين خورد و بيهوش شد. دومي هم فرار کرد.

مردم دور او که به زمين خورده بود جمع شدند و او را شناسائي کردند و گفتند: از فلان قبيله است، رئيس آن قبيله را خبر کردند آمد پيرمردي بود.

به او گفتم: او اشاره به قبر حضرت اباالفضل (عليه السلام) نمود و مي خواست چيزي بگويد که ديگر نتوانست و به زمين افتاد.

رئيس قبيله گفت: او مورد غضب حضرت اباالفضل ( عليه السلام) واقع شده؛ زيرا بدنش کبود شده و استخوانهايش خرد گرديده است. او را ببريد به صحن حضرت سيدالشهداء ( عليه السلام) که اگر راه نجاتي داشته باشد از آنجا خواهد بود.

دوستانش او را به دوش کشيدند و به صحن حضرت سيدالشهداء ( عليه السلام) بردند.

دو شبانه روز در کنار يکي از غرفه ها به حال اغما افتاده بود، شب سوم که من هم نزديک او مي خوابيدم و منتظر بودم که امشب يا بايد او از دنيا برود و يا از اين وضع نجات پيدا کند؛ زيرا شخصي که مورد غضب واقع شده، بيشتر از سه شبانه روز زنده نمي ماند.

ناگاه ديدم به خود تکاني داد و برخاست و نشست. افرادي که محافظ او بودند، از او پرسيدند: چه مي خواهي؟

گفت: ريسماني بياوريد و به پاهاي من ببنديد و مرا به طرف حرم حضرت اباالفضل ( عليه السلام) بکشيد.

اين کار را کردند در بين راه نزديک صحن حضرت اباالفضل ( عليه السلام) درخواست کرد که فلان مبلغ را به فلاني بدهيد. و همان مقدار هم تصدق از طرف من به فقراء اتفاق کنيد.

دوستانش اين عمل را تعهد کردند که انجام دهند سپس از در صحن دستور داد ريسمان را به گردنش ببندند و با حال تذلل عجيبي او را وارد حرم کردند.

درهمان عالم بيهوشي مي ديدم که براي تشريفات عبور شخصي به حرم حضرت سيدالشهداء ( عليه السلام) مراسمي قايل مي شوند ، سئوال کردم چه خبر است ؟ يکي از آنها گفت حضرت ابالفضل ( عليه السلام) به زيارت برادرش حضرت سيدالشهداء ( عليه السلام) مي آيد. من براي عذرخواهي خود را آماده مي کردم که ديدم حضرت اباالفضل ( عليه السلام) بالاي سر من ايستاده و با نُک پا به من مي زند و مي فرمايند: برخيز، به در خانه اي آمده اي که اگر جن و انس به آن متوسل شوند، محروم بر نمي گردند. از همان جا حالم خوب شد و اميدوارم ديگر اين گونه جسارت به مقام مقدس حضرت اباالفضل ( عليه السلام) نکنم.»

وقتي مقابل ضريح حضرت اباالفضل ( عليه السلام) رسيد، کلماتي به زبان عربي گفت که خلاصه اش اين است:

آقا از تو توقع نبود که اين گونه آبروي مرا ببري و مرا بين مردم مفتضح نمائي.

مضمون اين شعر را مي گفت:

من بد کنم و تو بد مکافات کني

 

پس فرق ميان من و تو چيست بگو

در اين موقع رئيس قبيله رسيد و او را بوسيد و ابراز خوشحالي کرد. مردم از اطرافش پراکنده نمي شدند و نسبت به او که دوباره مورد لطف حضرت اباالفضل ( عليه السلام) واقع شده بود، ابراز علاقه مي نمودند.

حضرت عباس عليه السلام

 

من صبر کردم تا کاملا" دورش خلوت شود، به او گفتم: من از اول جريان تا پايان آن با تو بوده ام بعضي از قسمتهاي سرگذشت تو را نفهميده ام، مايلم برايم تعريف کني.

گفت: آن جوان که با من وارد صحن شد مدتي بود از من مبلغي پول طلب داشت، آن شب زياد اصرار مي کرد که بايد طلب مرا همين الآن بپردازي، من ناراحت شدم به او گفتم: از من طلبي نداري.

گفت: به جان اباالفضل ( عليه السلام) قسم بخور، من بي حيائي کردم خواستم قسم بخورم که ديگر نفهميدم چه شد تا امشب که درد و ناراحتي و فشار فوق العاده اي داشتم.

در همان عالم بيهوشي مي ديدم که براي تشريفات عبور شخصي به حرم حضرت سيدالشهداء ( عليه السلام) مراسمي قايل مي شوند ، سئوال کردم چه خبر است ؟ يکي از آنها گفت حضرت ابالفضل ( عليه السلام) به زيارت برادرش حضرت سيدالشهداء ( عليه السلام) مي آيد.

من براي عذرخواهي خود را آماده مي کردم که ديدم حضرت اباالفضل ( عليه السلام) بالاي سر من ايستاده و با نُک پا به من مي زند و مي فرمايند:

برخيز، به در خانه اي آمده اي که اگر جن و انس به آن متوسل شوند، محروم بر نمي گردند.

از همان جا حالم خوب شد و اميدوارم ديگر اين گونه جسارت به مقام مقدس حضرت اباالفضل ( عليه السلام) نکنم.»

 

فرآوري: شکوري - گروه دين و انديشه تبيان

  
تعداد بازديد:1237 آخرين تغييرات:89/10/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر