پنج شنبه 1 اسفند 1398 - 26 جمادي الثاني 1441 - 20 فوريه 2020
صفحه اصلي/خانواده

پدر های قرن 21

پدر هاي قرن 21

امروزه مرد بودن چه معنايي مي‌دهد؟

 
امروزه مرد بودن چه معنايي مي‌دهد؟ در زمان‌هاي قديم، يك مرد، انساني بود كه در دستش نيزه داشت و آن را به سمت ماموت‌هاي غول پيكر پرتاب مي‌كرد. از آن زمان مدت زيادي نگذشت كه يك مرد، فردي شد كه دركارش ورزيده و فعال بود و در يك رستوران، با لباس كار ويژه‌اي غذا سرو مي‌كرد. او پدر بچه‌ها بود، اما از اين كه زماني  را با فرزندانشان با صميميت و دوستانه بگذراند، امتناع مي‌كرد. او نمي‌دانست چه كاري بايد انجام دهد، هنگامي كه همسرش از او انتظار كمك داشت‌. نمي‌توانست به خوبي نيازهاي فرزند کوچک و يا نوجوانش را درک كند. او حتي قادر نبود در ميهماني‌هايي كه فرزندانش ترتيب مي‌دادند، شركت كند و خود را به‌عنوان پدر معرفي كند، خلاصه آن که بار اصلي تربيت
کودک را مادر عملا به تنهايي متحمل مي شد. 
اما امروزه، پدرها، همگي به اين مسائل، آگاهي دارند و باكمال ميل، آنها را انجام مي‌دهند. تحول بزرگي در مفهوم پدر بودن در حال اتفاق افتادن است. امروزه مردها، درمقايسه با دوران گذشته، با بچه‌هايشان بيشتر سرو كاردارند و مسئوليت بيشتري به عهده مي‌گيرند. پدرها نسبت به گذشته، ضمن آنكه به بچه هايشان عشق مي‌ورزند، به آنها در تكاليف مدرسه بيشتر كمك كرده و محبت بيشتري نشان مي‌دهند. طبق گفته اسكات كالتران، جامعه‌شناس دانشگاه ايالت كاليفرنيا امروزه ‌پدرها دارند سعي مي‌كنند در نگهداري و مراقبت بچه‌ها، هم پاي مادرها باشند و همانند آنها به بچه‌ها بنگرند. امروزه بسياري از پدرها، سعي‌شان براين است تا با تعريف‌هاي سابقي كه از يك مرد مي‌شد، مبارزه كنند. آرون راچ لن، پروفسور روان‌شناسي دانشگاه ايالت تگزاس كه درخصوص مردانگي و پدر بودن تحقيق مي‌كند، مي‌گويد: مردانگي عموما به كار و موفقيت كاري، قدرت، شهرت و آبرو، سلطه گري و تسلط روي زن‌ها گفته مي‌شود، اما يك پدر خوب بايد صبور و مهربان باشد و تنها براي به‌دست آوردن پول تلاش نكند. اگرچه خيلي از پدرها، هنوز پايبند الگوها و سبك‌هاي قديمي هستند، اما مطالعات نشان مي‌دهد، پدرهايي كه ديگر از سلطه‌گري و مردانگي افراطي سابق پيروي نمي‌كنند، و ضمن حفظ اقتدار مردانگي شان به ابعاد ديگر زندگي خانوادگي اعم از ارتباطي،عاطفي,اخلاقي،اقتصادي و... خود با همسر و فرزندان توجه مي کنند؛ علاوه بر آنكه ازدواج‌هاي بهتري دارند و در كارهايشان موفق ترند، راحت‌تر خود را با بچه هايشان وفق مي‌دهند و از لحاظ جسمي و روحي، از سلامت بيشتري برخوردارند.
 
 در ادامه مقاله ده راه بهترين پدر بودن را عنوان مي کنيم:
 
نگران پدر خوب بودن نباشيد.
پدر خوبي بودن تنها اين نيست که هميشه بچه به بغل باشيد، بدانيد که چگونه آروغ بگيريد، بلکه پدر خوب بودن با شوهر خوب بودن شروع مي‌شود، با شريک بودن در تمام لحظات قبل از زايمان شروع مي‌شود. پس اگر مي‌خواهيد واقعاً پدر خوبي باشيد، ابتدا مطمئن شويد که شوهر خوبي هستيد، اگر چيزي وجود داشته باشد که بچه شما به آن نياز داشته باشد آن، عشق شما به خانه و خانواده‌تان است براي اينکه پايه هاي ازدواجتان را محکم کنيد، کار کنيد شما وقتي پدر خوبي باقي خواهيد ماند که آنها در امنيت باشند. پدر
زندگي روزمره خود را به سرعت شروع کنيد.
يقيناً خيلي از چيزها با قبل تفاوت کرده است اما بايد به شرايط جديد عادت کنيد، گذشت زمان استرس موجود در شما و همسرتان را از بين خواهد برد، البته اگر زندگي روزمره را شروع کنيد نه اينکه 24 ساعت در خانه باشيد و خود را زنداني کنيد که همين کار بسيار تنش زا مي باشد.
 
زماني را براي خود همسرتان اختصاص دهيد .
من بايد به شما متذکر شوم که در زندگي يک کودک اهميت پدر به اندازه مادر است. مادر شدن بسيار سخت تر از پدر شدن است، او بايد بچه را به دنيا بياورد، او را غذا دهد، از او مراقبت کند و خيلي از کارهاي ديگر. اگر به او واگذار کنيد در اين کار هيچ توقفي نخواهد کرد و محافظت از خودش را فراموش خواهد کرد و خود را به شدت در گير وظايف مادري مي‌ِکند، اين موضوع واقعاً مهم است که فرصت کافي به مادر هم بدهيد. بهترين کاري که مي‌توانيد انجام دهيد اين است که او را مجبور کنيد که کمي هم وقت براي خودش صرف کند. هنگاميکه او چرت مي‌زند از بچه مراقبت کنيد، همسرتان را براي ديدن دوستانش تشويق کنيد و اگر مادرش در نزديکي شماست وقتي را اختصاص دهيد که به ديدار مادرش رود و يا حتي خريد کند و به سينما برود. بيشتر از اينکه خود او بداند به اين وقتها نياز دارد و اين بهترين زمان است که شما از کنار فرزندتان بودن لذت ببريد. ازمهمترين راه هاي يک پدرخوب بودن شوهر خوب بودن است و شما بايد همسرتان را اطمينان دهيد که او نبايد 24 ساعت مادر باشد.
 
همکاري با يکديگر
مثلا، هنگامي که مادر براي تغذيه شبانه بيدار مي‌شود شما هم بيدار شويد. بايد بگويم بسيار دشوار است اما شما خوشحال خواهيد بود که اين کار را انجام داده ايد(البته بعداز گذشت زمان و نه در طي آن !). به نظر تکراري و خسته کننده مي‌آيد که هرشب براي غذا دادن از خواب بيدار شويد اما واقعاً يکي از صميمانه‌ترين و به يادماندني ترين لحظاتي  است که يک زوج مي توانند داشته باشند. 
 
با بچه ها به مهرباني رفتار کنيد.
با فرزندتان مهربان باشيد مخصوصاً هنگاميکه او بزرگتر مي‌شود، بچه ها به محبت نياز دارند، آنها عشق لفظي را در هيچ سطحي نمي‌فهمند براي فرزندي که محبتي از پدرش نمي‌بيند گفتن بابا دوست داره کاملاً بي معني است. بدانيد که بچه ها کوچکترين تماس محبت آميز، در آغوش گرفتن و بوسيدن آنها را به خوبي درک مي‌کنند، اين راه اصلي محبت به فرزندتان است، اما بعضي از پدرها احساس مي‌کنند ابراز احساسات زشت است و آن را سرکوب مي‌کنند يک کودک در تمام مدت نياز دارد که عشق را احساس کند کودکي که عشق را شناخته باشد شاد است و هنگاميکه شما را مي‌بيند مي‌دود و به سوي بازوان شما مي‌پرد. شما هرگز از محبت کردن به فرزندتان پشيمان نخواهيد شد، زيرا شما به قلب کوچک فرزندتان راه يافته‌ايد. با يک اشاره به پيشاني او و يا آغوش گرفتن کوتاه قبل از رفتن به مدرسه و يا فقط آشفته کردن موي او، پيغام عاشقانه خود را به او رسانده ايد. يک تماس محبت آميز به طور شگفت آوري نيرومند است براي رساندن پيام به فرزندتان هميشه کلمات نمي‌توانند مفهوم را برسانند.
بدانيد که بچه ها کوچکترين تماس محبت آميز، در آغوش گرفتن و بوسيدن آنها را به خوبي درک مي‌کنند، اين راه اصلي محبت به فرزندتان است
نگاهي به گذشته خودتان بکنيد.
با فرزندتان طوري رفتار کنيد که دوست داشتيد در کودکي با شما رفتار شود، نگاهي به گذشته بيندازيد، ببينيد که چگونه پدرتان به شما ابراز محبت مي‌کرد و شما اين شديد. اگر شما پدر خوبي داشتيد هر آنچه که او به شما نشان داده است را به خوبي بکار بگيريد و اگر پدر خوبي نداشتيد، اين هم شانس شما بوده است، اين يک فرصت طلايي است براي جبران تمام بي انصافي‌هايي که پدرتان در حق شما کرده بود، با فرزندتان بهتر، احساسي تر و عاشقانه تر از آنچه که پدرتان با شما بود،باشيد. اين يک شانس است که شما به پدرتان نشان دهيد چه چيزي يک پدر را در نظر فرزندش دوست داشتني و خوب جلوه مي دهد. عشق، شکيبايي و درک مهرباني را با رفتار خودتان به فرزندتان بياموزيد.
 
فرزندتان را هرگز آزار ندهيد.
هرگز و هرگز با فرزندتان بدرفتاري نکنيد، حتي يک دليل هم براي آسيب رساندن به بچه و يا همسرتان وجود ندارد. منتها درجه بزدلي و رسوايي است براي تمام پدراني که به زن و يا فرزندشان آسيبي برسانند. امکان ندارد شما پدر خوبي باشيد و فرزند و مادر فرزندتان را آزار دهيد. شمايي که در تمام زندگيتان سخت کار کرده ايد تا به اينجا رسيده ايد. هرگز کودکتان را حتي با کلمات هم تنبيه نکنيد، هرگز به او احمق يا سبک مغز با هر اسمي که او فکر کند کمتر از آن چيزي است که هست نگوييد او را طوري تربيت کنيد که بي‌محلي شما برايش تنبيه باشد. اعتماد به نفس داشته باشد و عشق بورزد و ستايشگر و قدر شناس باشد.
 
تربيت بچه ها
 صدها کتاب وجود دارد که چگونه والدين خوبي باشيد و چگونه فرزندتان را تربيت کنيد. در اين زمينه تحقيق کنيد، با ديگر والدين صحبت کنيد، کتابهاي زيادي بخوانيد، مجله هاي تربيتي و مقاله هاي اينترنتي را فراموش نکنيد. تمام اينها کمک  کننده شما در تربيت خواهد بود. پدر
از هر دقيقه تان لذت ببريد.
از زندگيتان لذت ببريد، همه چيز به سرعت مي‌گذرد پسر من الان 7 سالش است و اگر شما بپرسيد که اين 7 سال چگونه گذشت، به شما خواهم گفت مثل برق و باد، شايد به اندازه 2 روز و يا شايدم 2 روز و نيم!
زماني که شما با کودکتان هستيد بي قيد و شرط مانند پروازي با شکوه است. زمان خود را براي او صرف کنيد، در روزي که بيمار است با او تماس بگيريد، براي تفريح با او به پارک برويد، فررزندتان را تا مدرسه همراهي کنيد، هدف او براي پرتاب يک سطل توپ شويد، داوطلب مربي تيم فوتبال او باشيد، به من اعتماد کنيد شما در بستر مرگ هرگز نخواهيد گفت که کاش در دفتر کارم بيشتر وقت صرف مي‌کردم خواهيد گفت کاش زمان بيشتري در کنار فرزند و همسرم بودم.
 
بدانيد که فرزندتان از شما چه انتظاراتي دارد.
بياموزيد که بچه ها از پدر خود چه مي‌خواهند؟ از يکي از دوستانم شنيدم که مي‌گفت بچه ها اهميت نمي‌دهند که کار شما چيست؟ چه مقدار جايزه و اعطاي منصب داشته ايد؟ و يا چه درجه اي داريد؟ آن چيزي که بچه ها بيشتر از همه مي‌خواهند زماني است که با او هستيد. آنها توجه شما، گوش شما و نظر شما را فقط مي‌خواهند. آنها مي‌خواهند در نزديکي شما باشند. به وقتي که برايشان اختصاص مي‌دهيد نياز دارند. حتي وقتي شما روي تختتان دراز کشيده ايد بچه ها احساس خوبي دارند، آنها فقط مي‌خواهند با شما باشند.
حالا اگر به حد کافي درکنار آنها نباشيد چه اتفاقي مي‌افتد؟ مشکلات شروع مي‌شوند. آنها کارهايي مي‌کنند که توجه شما را جلب کنند و البته غالباً هم نسنجيده مي‌باشند. کودکي که پدر، زمان بيشتري براي او صرف مي‌کند زحمت کمتري دارد، او نيازي ندارد کاري بکند که توجه شما را به خود جلب کند. بسيار خب، حالا شما مي‌دانيد آنها چه مي‌خواهند؟ هر داستاني که برايشان بخوانيد، هر رفتاري از شما، هر به آغوش کشيدني، هر بوسه اي، تمام زمانهايي که صرف تربيت او مي‌کنيد، هر زماني که اشک او را پاک مي‌کنيد، هر زماني که برايش ذرت بو داده مي‌خريد و به سينما مي‌رويد و هر دلسوزي شما را کودکتان مي‌بيند و درک مي‌کند.
 
مهرباني شما، دانش شما، مثالهاي شما، شوخي هاي شما در او تأثير مي‌گذارد. به خاطر داشته باشيد شما سر مشق يک زندگي کوچک و يک ذهن کوچک بسيار تأثير پذير هستيد، شما قهرمان او هستيد. به او نشان دهيد که وقتي بزرگ شد چگونه باشد. وقتي بزرگ شد به او افتخار خواهيد کرد و شگفت زده خواهيد شد چون او خود شماست و شما مي‌توانيد در زمان پيري، جوانيتان را ببينيد.

منبع: سايت سيمرغ
همشهري آنلاين
گروه خانواده ايراني سايت تبيان
 تنظيم و فرآوري: نسرين صفري
 
مطالعه کتاب غذاي روح براي والدين موجود در فروشگاه تبيان توصيه مي شود.
 

مقالات مرتبط
 
تعداد بازديد:1264 آخرين تغييرات:89/10/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر