پنج شنبه 19 تير 1399 - 17 ذي القعده 1441 - 9 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

زهره، خواهر دوقلوی زمین

زهره، خواهر دوقلوي زمين

زهره (ناهيد) دومين سياره نزديک به خورشيد است و به دليل تشابه اندازه، جرم، چگالي و حجم به خواهر دوقلوي زمين شهرت گرفته است.

زهره (ناهيد) دومين سياره نزديک به خورشيد است و به دليل تشابه اندازه، جرم، چگالي و حجم به خواهر دوقلوي زمين شهرت گرفته است. قطر اين سياره در حدود ۱۲.۱۰۰ کيلومتر و تقريبا ۶۴۴ کيلومتر کمتر از قطر زمين مي باشد. هيچ سياره اي به اندازه زهره به زمين نزديک نمي شود. در نزديکترين حالت، فاصله ونوس از زمين حدود ۳۸.۲ ميليون کيلومتر است.
زهره هميشه درخشانتر از ساير ستارگان است
از منظر ساکنين زمين، زهره از هر سياره و حتي ستاره ديگري درخشان تر است. در زمانهاي مشخصي از سال، ونوس اولين سياره ايست که در هنگام غروب در قسمت غربي آسمان مشاهده مي شود. در زمانهاي ديگر، زهره آخرين سياره ايست که پس از طلوع آفتاب در قسمت شرقي آسمان وجود دارد. هنگاميکه زهره در آستانه درخشانترين فاز خود است، در نور روز نيز قابل مشاهده مي باشد.
ستاره شناسان دوران باستان، جرمي را که به هنگام روز مشاهده مي کردند، ستاره صبحگاهي و جرمي را که به هنگام غروب در آسمان مي ديدند، ستاره شامگاهي نامگذاري کرده بودند.  بعدها آنها فهميدند که اين دو جرم در واقع يک سياره است و آن را به افتخار الهه عشق و زيبايي ونوس ناميدند.
زهره دومين سياره از منظومه شمسي است که ميانگين فاصله آن تا خورشيد۱۰۸.۲ميليون کيلومتر مي باشد. به منظور قياس، لازم به ذکر است که فاصله زمين، سومين سياره منظومه از خورشيد ۱۵۰ميليون کيلومتر و فاصله متوسط عطارد، نخستين سياره منظومه از خورشيد ۵۷.۹ ميليون کيلومتر مي باشد.
از منظر بيننده اي که بر روي زهره است، خورشيد از غرب طلوع و در شرق غروب مي کند.
هنگام رصد زهره به کمک تلسکوپ تغييراتي در شکل و اندازه آن مشاهده مي شود. اين تغييرات آشکار را که شبيه تغييرات ظاهري ماه است، فاز مي نامند. اين تغييرات به اين دليل است که در زمانهاي مختلف، قسمتهاي روشن سياره که از زمين ديده مي شوند متفاوت مي باشند.
اهله زهره در تاريخ هاي متفاوت
از آنجائيکه زمين و زهره هر دو به دور خورشيد در گردشند، هر ۵۸۴روز يکبار ونوس در گوشه اي از خورشيد مشاهده مي شود. در اين هنگام تقريبا همه قسمتهاي روشن سياره قابل رويت است. با حرکت زهره به دور خورشيد و به سمت زمين، قسمتهاي روشن آن کمتر و سايز سياره بزرگتر به نظر مي رسد. پس از گذشت تقريبا ۲۲۱ روز، تنها نيمي از سياره قابل رويت است. پس از ۷۱روز ديگر، زهره به سمتي از خورشيد که زمين نيز در آنجا قرار مي گيرد، نزديک مي شود و تنها هلال باريکي از آن قابل رويت خواهد بود.
در حاليکه زهره به دور خورشيد در حرکت است، به آرامي حول محور طولي خود نيز گردش مي کند. محور طولي ونوس عمود بر صفحه گردش مداري سياره نيست بلکه نسبت به آن زاويه اي حدود ۱۷۸درجه دارد. بر خلاف زمين، ونوس در جهت گردش خود به دور خورشيد، حول محور طولي خود نمي چرخد بلکه بر خلاف آن در حرکت است. از منظر بيننده اي که بر روي زهره است، خورشيد از غرب طلوع و در شرق غروب مي کند. هر دور وضعي و به عبارتي هر يک روز در اين سياره معادل ۲۴۳ روز زميني طول مي کشد و از يکسال آن که معادل ۲۲۵روز زميني مي باشد، طولاني تر است.
گرچه زهره خواهر دوقلوي زمين به شمار مي رود اما شرايط سطح آن با زمين تفاوت هاي بسيار زيادي دارد. سياره شناسان مشکلات زيادي براي شناسايي شرايط سطح اين سياره داشتند به اين دليل که جو زهره هميشه با لايه اي بسيار ضخيم از ابر اسيد سولفوريک پوشيده شده است. سطح زهره بسيار داغ و بسيار خشک است. به دليل دماي بسيار زياد وجود آب مايع در سطح آن غير ممکن است.
جو سياره زهره
دماي لايه هاي بالايي جو زهره به طور ميانگين ۱۳ درجه سانتيگراد مي باشد، در حاليکه دماي سطح اين سياره به ۴۶۵ درجه سانتيگراد مي رسد. زهره داغ ترين سياره منظومه شمسي است .
دانشمندان بر اين باورند که دماي شديد سطح زهره به دليل تاثيرات پديده گلخانه ايست. يک گلخانه به پرتوهاي پر انرژي خورشيد اجازه ورود مي دهد ولي از خروج گرما جلوگيري مي کند. ابرهاي ضخيم و اتمسفر غليظ ونوس نيز به همين شکل عمل مي کنند. پرتوهاي تابناک خورشيد به درون جو سياره راه پيدا مي کنند اما انبوه قطرات بسيار ريز اسيد سولفوريک و مقادير زياد دي اکسيد کربن در ابرهاي ونوس، به نظر مانند تله اي، بيشتر انرژي خورشيد را در سطح سياره محبوس کرده اند.
 
به نقل از: آوا استار
تنظيم براي تبيان: م.ح.اربابي فر 
تعداد بازديد:1998 آخرين تغييرات:89/10/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر