چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/خانواده

از دنیای مجازی به خانه برگرد...

از دنياي مجازي به خانه برگرد...

هيچوقت دوست نداشتم در مورد ريز کارهاي همسرم کنجکاوي بي مورد کنم

هيچوقت دوست نداشتم در مورد ريز کارهاي همسرم کنجکاوي بي مورد کنم يا مثل برخي از زنان ديگر، دائما تلفن همراه او را چک کنم يا ببينم با چه کسي مراوده دارد و .. آن قدر به او اعتماد داشتم که احساس مي کردم اين اقدامات نوعي توهين به شخصيت من و اوست. ولي مشکل من از آنجا شروع شد که همسرم يک لپ تاپ با ADSL خريد و از آنجا که هزينه تلفن ما مانند قبل زياد نمي شد کم کم چت کردن هاي او بيشترو بيشترشد. البته هميشه وارد فضاي چت مي شد ولي با خواهران و اقوامي که خارج از کشور زندگي مي کردند صحبت و ارتباط داشت و مسلما اين مسأله از نظر من مشکلي نداشت. اما بعد از مدتي احساس کردم همسرم بيش از حد پشت کامپيوتر شخصي خود نشسته و به چت مي پردازد. کم کم فهميدم اين افراد غريبه هايي هستند که اصلا همسرم آنها را نمي شناسد و حتي بسياري از اين افراد خانمها و دختراني هستند که متاسفانه بينشان حرفهاي عاشقانه رد و بدل مي شود. اين مسأله مرا خيلي ناراحت کرد و به همين دليل با او در اين زمينه به صحبت پرداختم. در ابتدا او انکار کرد که با زنان و دختران رابطه دارد اما وقتي چند مورد را براي وي مثال زدم ديگر صحبتي نکرد و قول داد ديگر اين کار را انجام نمي دهد. ولي علي رغم قولي که او به من داده من نسبت به وي اعتماد خود را از دست داده بودم و در هر فرصتي که به دست مي آوردم به چک کردن لپ تاپ او مي پرداختم. اخيرا متوجه شده ام که او مخفيانه اين کار را انجام مي دهد و به همين دليل من هم دائما او را مخفيانه چک مي کنم. او مخفيانه چت مي کند و من هم مخفيانه روابط و مراودات او را چک مي کنم. از اين وضع متنفرم چون اعتماد قبلي که ميان من و همسرم وجود داشت کاملا از بين رفته است....
 
اينترنت و فضاي چت اين امکان را براي همه ما ايجاد مي کند که بتوانيم با مردم اقصي نقاط دنيا ارتباط برقرار کنيم. روش معمول و رايج صحبت با غريبه ها وارد شد ن در فضاي چت روم است. در فضاي چت روم هر فرد با استفاده از يک نام(که عمدتا نامي مجازي و عاريتي است) استفاده کرده و با ديگر کاربران شروع به گپ و گفتگو مي کند. بسته به نوع چت، ميزاني که فرد از اين امکانات استفاده مي کند، ميزان رابطه اي که با افراد برقرار کند و يا اينکه حريمها را رعايت مي کند يا نه؛ اين مسأله مي تواند بر زندگي زناشويي وي به درجات مختلف تأثير بگذارد.
چت کردن
اگر همسر شما از کاربران افراطي فضاي چت روم است و شما از اين مساله ناخرسند هستيد اين گامها را دنبال کنيد:
- از همسرتان علت استفاده افراطي از فضاي چت روم را سوال کنيد. مراقب باشيد که از لحن متهم کننده استفاده نکنيد زيرا باعث مي شود همسرتان حالت تدافعي به خود گرفته و خود را کاملا بي گناه و بي تقصير جلوه دهد.
- براي همسرتان توضيح دهيد که چرا استفاده از فضاي چت روم شما را نگران کرده است؟ براي مثال برخي از افراد ساعتهاي طولاني را دور از خانه و در يک اتاق مجزا به چت کردن مي پردازند و کاملا از فضاي اطراف خود غافل هستند. در اين وضعيت شما به عنوان يک زن( و حتي يک شوهر) بايد به همسرتان عنوان کنيد که از اين وضعيت راضي نيستيد براي اينکه ازدواج کرده ايد و متأهل هستيد و نسبت به روابط و مناسبات همسرتان حساسيت داريد. سعي کنيد براي اين منظور دلايل معتبر بياوريد. براي مثال يک دليل معتبر مي تواند اين باشد که اختصاص دادن زمان طولاني به چت کردن باعث قطع شدن روابط خانوادگي مي شود و از طرف ديگر اين روابط با جنس مخالف شبيه به اين است که زماني را که بايد صرف صحبت و گفتگو با همسر شود را به زن غريبه ديگري اختصاص مي دهيد . سعي کنيد دلايل خود را با آرامش عنوان کرده و اجازه دهيد ايشان نيز پاسخ دهند. دلايل ايشان را گوش دهيد بدون اينکه صحبتهاي ايشان را قطع کرده و يا او را متهم کنيد. عصباني شدن تنها باعث مي شود که گفتگوهايتان از يک بحث ساده تبديل به مشاجره شود و نتوانيد مشکل تان را حل کنيد.
- گفتگوي منطقي با همسرتان داشته باشيد که چرا از چت کردن لذت مي برد. براي مثال اگر او تنها مراوده و گفتگو را دوست دارد به او پيشنهاد دهيد که شما در اين جريان با او همراه شده و به اتفاق هم در فضاي چت وارد شويد. به همان اندازه که انجام کارهاي مشارکتي در زندگي مشترک مي تواند مؤثر باشد، کارهاي مخفيانه و انفرادي مي تواند به زندگي متأهلي آسيب وارد کند.
- اگر مي بينيد همسرتان به صحبتهاي شما توجهي ندارد، گفتگو را قطع کنيد و سعي کنيد در روزي ديگر و موقعيتي مناسب تر آهسته آهسته گفتگو را آغاز کرده  سپس به موضوع اصلي بپردازيد اما سرزنش و بددهاني نکنيد.
- اگر مي بينيد مشکل تان رو به افزايش است و يا او به حرف شما توجهي ندارد، از کمک تخصصي استفاده کنيد. يک روان شناس زناشويي نه تنها مي تواند مشکلات چت کردن افراطي را براي همسرتان توضيح دهد بلکه با گفتگو با وي مي تواند بفهمد که چرا او به چنين رفتار افراطي روي آورده است.
به جاي سرگرم کردن خود در فضاي مجازي، زندگي حقيقي را تجربه کنيد.فراموش نکنيد که فضاي چت يک فضاي کاملا مجازي است.
توصيه هايي به مردان و يا زنان چت باز
 اگر شما فردي هستيد که به چت و چت بازي در فضاي مجازي اعتياد يافته و خودتان خوب مي دانيد که اين رفتار بر زندگي زناشويي تان تأثير منفي گذاشته و رابطه با همسرتان را مختل کرده ، باعث ورود شما به ارتباط با جنس مخالف شده و به طور کلي روند زندگي طبيعي تان با خلل مواجه شده بايد تصميم بگيريد که زندگي تان را تغيير دهيد و زمان استفاده و پرداختن به چت را کاهش دهيد. اشتباه نکنيد لازم نيست به يکباره تصميم بگيرد که اين عادت را ترک کنيد چون سودي ندارد. براي فردي مانند شما که ساعتها وقت خود را صرف اين کار مي کرده چنين تصميمي غير منطقي است. به جاي آن سعي کنيد زمان چت کردن خود را کم کم کاهش داده و در نهايت قطع کرده و يا به يک سطح طبيعي برسانيد.
چت کردن
به جاي سرگرم کردن خود در فضاي مجازي، زندگي حقيقي را تجربه کنيد. به جاي اينکه با زنان و مردان غريبه و ناشناس ساعتها به گفتگو و گپ زدن بپردازيد اين زمان را صرف گفتگو و همنشيني با همسر، فرزندان، دوستان، همکاران و و اقوام شناخته شده خود بکنيد. فراموش نکنيد که فضاي چت يک فضاي کاملا مجازي است. شايد شما با افراد مختلفي ارتباط برقرار کرده و در مورد مسائل مختلفي صحبت کنيد اما تمام مطالب رد و بدل شده نيز مانند خود فضاي چت مي تواند غير واقعي و مجازي باشد. لذا زندگي واقعي نيازمند ارتباطات واقعي است.
 
بخش خانواده ايراني سايت تبيان- نويسند : مريم عطاريان
مقالات مرتبط: 
تعداد بازديد:1417 آخرين تغييرات:89/10/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر