جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

تركي تمركز لازم را براي قضاوت نداشت

تركي تمركز لازم را براي قضاوت نداشت

رئيس سابق كميته داوران فدراسيون فوتبال گفت: محسن تركي تمركز لازم را براي قضاوت نداشت.

 


سيد رضا غياثي در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشي خبرگزاري فارس، در مورد نحوه قضاوت محسن تركي در ديدار ژاپن و سوريه عنوان كرد:‌ حدود يك ماه قبل محسن تركي به همراه ديگر داوران ايراني و آسيايي در كلاس داوران اليت آسيا شركت كرد و اميدوار بود يكي از داوران كشورهاي جنوبي حاشيه خليج فارس و يا ديگر كشورهاي عربي در تست خود مردود شود تا او جايگزين و از داور ذخيره تبديل به داور اصلي جام ملت‌هاي آسيا شود.

وي ادامه داد: زماني كه داور سوريه‌اي نتوانست تست بدهد AFC نواف شكرالله داور بحريني را جايگزين داور سوريه‌اي كرد و در اين زمان محسن تركي كه همه آرزوهايش را برباد رفته مي‌ديد از نظر رواني به هم ريخت و با وجود توداري و اينكه همواره احترام بزرگتر از خود را نگه مي‌دارد به ناچار عليه مسعود عنايت رئيس كميته داوران شديداً‌ انتقاد كرد.

رئيس سابق كميته داوران فدراسيون فوتبال تاكيد كرد: تركي به اين ترتيب با اعصابي آشفته روانه جام ملت‌هاي آسيا شد اما در قطر بار ديگر بخت به او روي آورد و خليل الغمدي داور عربستاني مصدوم شد و AFC به ناچار محسن تركي را جايگزين او كرد آن هم در شرايطي كه تركي تمركز خوبي نداشت و اعصاب و روانش به هم ريخته بود. به اين ترتيب تركي با اين شرايط روحي و رواني پاي به ميدان قضاوت در ديدار ژاپن و سوريه گذاشت.

غياثي با اشاره به اين مسابقه كه شب گذشته برگزار شد، عنوان كرد: در دقيقه 23 زماني كه توپ ارسالي بازيكنان ژاپني به روي دروازه سوريه رفت، دروازه‌بان سوريه با مشت دست راستش توپ را دور كرد و با كف دست چپ به صورت بازيكن ژاپني كوبيد به طوري كه همه ديدند كه بازيكن ژاپني با صورتي خون‌آلود از زمين بيرون آمد اما برخي و حتي گزارشگر تلويزيوني مسابقه متوجه نشد كه چرا بازيكن ژاپني صورتش خون‌آلود است. درحالي كه من در تصاوير به وضوح ديدم كه دروازه‌بان سوريه با كف دست چپ به صورت بازيكن ژاپني كوبيد و اين يك پنالتي واضح و مسلم براي ژاپن بود كه از ديد محسن تركي دور ماند.

غياثي در ادامه گفت‌وگو با فارس يادآور شد: اين اولين و آخرين اشتباه تركي نبود گل ژاپن نيز در شرايطي به ثمر رسيد كه يكي از مهاجمان اين تيم مرتكب خطاي سد شد و اجازه نداد بازيكن سوريه‌اي قبل از زدن گل دفاع را به خوبي انجام دهد به اين ترتيب گل ژاپن در شرايط خطا به ثمر رسيد كه باز هم اين حركت از چشم تركي دور ماند.

وي در ادامه كارشناسي خود در مورد نحوه قضاوت محسن تركي گفت: بزرگترين حادثه مسابقه در دقيقه 70 رخ داد آنجا كه مهاجمان سوريه در زمين ژاپن خيمه زده بودند. توپ در يك رفت و برگشت به بازيكن سوريه رسيد كه ابتدا حسن كامراني‌فر كمك داور ايراني به نشانه آفسايد پرچمش‌ را بالا برد اما محسن تركي نظر كامراني‌فر را رد كرد و به او علامت داد كه اشتباه كرده است زيرا اعتقاد داشت توپ را مدافعان ژاپن پاس داده‌اند و به همين دليل نقطه پنالتي را نشان داد و معتقد بود دروازه‌بان ژاپن روي مهاجم سوريه خطا كرده است و دروازه‌بان ژاپن را هم به دليل آنكه مانع از به ثمر رسيدن يك گل شده بود از زمين اخراج كرد.

غياثي افزود: در اين مورد كارشناسان كشورهاي عربي قضاوت تركي را خوب توصيف مي‌كنند و معتقدند اين بازيكنان ژاپني بودند كه به بازيكن سوريه پاس دادند اما برخي ديگر نظر كامراني‌فر را تاييد مي‌كنند. آنچه كه ما از تلويزيون ديديم اين بود كه تصميم كامراني‌فر درست تر است بنابراين اين اختلاف سليقه و صحنه‌هاي حساس شب گذشته امروز در جلسه AFC بررسي مي‌شود.

غياثي تاكيد كرد: اگر اين كميته در جلسه امروز تصميم تركي را درست بداند او قضاوت شجاعانه‌اي داشته اما اگر پرچم كامراني‌فر تاييد شود و تصميم او درست باشد در اين صورت همه معادلات به هم مي‌زند و هم پنالتي سوريه و هم اخراج دروازه‌بان ژاپن اشتباه بوده است. در اين مورد تصميم‌گيري بسيار سخت است اما آنچه كه ما از تلويزيون ديديم تصميم كامراني‌فر را تاييد مي‌كنيم. اگر فيلم ديگري از اين مسابقه و از زاويه ديگر وجود نداشته باشد كه تصميم تركي را تاييد كند در آن صورت متاسفانه بايد بگوئيم كه محسن تركي هم ادامه قضاوت در جام ملت‌هاي آسيا را و هم قضاوت در جام جهاني آينده را از دست خواهد داد زيرا داوران جام جهاني از درون همين مسابقات جام ملت‌هاي آسيا انتخاب مي‌شوند.

غياثي در ادامه به فارس گفت: پنالتي هم كه در دقيقه 81 تركي براي ژاپن گرفت، به اعتقاد من و ساير كارشناسان پنالتي نبود. ضمن اينكه او در وقت‌هاي تلف شده به بازيكن سوريه‌اي كه يك دقيقه قبل اخطار گرفته بود به دليل عدم رعايت فاصله كارت زرد دوم را نشان داد و از زمين اخراجش كرد و متاسفانه بايد بگويم كه در اين مورد هم تركي عجله كرد. او مي‌توانست در وقت‌هاي اضافه از قانون 18 نانوشته فوتبال استفاده كند و با مديريت و تدبير اخطار دوم را به بازيكن سوريه نشان ندهد.

وي در پايان تاكيد كرد: اگر در جلسه امروز كميته داوران AFC آنچه را كه ما ديديم تاييد شود و نظر كامراني‌فر درست باشد بايد بگوئيم تركي نمره مردودي گرفت ولي در صورتي كه فيلم ديگري وجود داشته باشد تا تصميم محسن تركي را تاييد كند در آن صورت او بالاترين نمره قضاوت را خواهد گرفت.

تعداد بازديد:1060 آخرين تغييرات:89/10/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر