پنج شنبه 1 اسفند 1398 - 26 جمادي الثاني 1441 - 20 فوريه 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان

سقوط آمريكا و انگليس در رتبه‌بندي آزادي اقتصادي جهان

سقوط آمريكا و انگليس در رتبه‌بندي آزادي اقتصادي جهان

بنياد هريتج طي گزارشي از كاهش آزادي اقتصادي آمريكا و انگليس در سال 2010 خبر داد و رتبه ايران از اين نظر در ميان كشورهاي جهان را 171 اعلام كرد.

 


به گزارش گروه اقتصاد بين الملل فارس بنياد صهيونيستي هريتج در اين گزارش افزود كره شمالي در رتبه آخر اين گزارش از نظر آزادي اقتصادي قرار دارد و سنگاپور و هنگ كنگ آزادترين اقتصادهاي جهان هستند.

بر اساس اين گزارش ميانگين شاخص آزادي اقتصادي در كشورهاي مختلف جهان در سال 2010 رشد نسبي داشته است . دو كشور هنك كنگ و سنگاپور كمترين ميزان دخالت دولت در اقتصاد و بازار كار را در اختيار دارند و بنابراين داراي آزادترين اقتصادها شناخته شده اند .

كيم هولمز معاون تحقيقاتي بنياد هريتيج در اين باره تاكيد كرد اختلاف بين شاخص آزادي اقتصادي سنگاپور و هنگ كنگ بسيار بسيار ناچيز است . به نظر من در سال 2011 اختلاف سنگاپور با هنگ كنگ بيشتر خواهد شد و هنگ كنگ از نظر اين شاخص در سال 2011 افت محسوسي خواهد داشت .

بر اساس اين گزارش استراليا و نيوزلند نيز به ترتيب در رتبه سوم و چهارم اين گزارش قرار دارند . آمريكا در اين رتبه بندي نسبت به سال 2009 افت داشته و به رتبه نهم تنزل يافته است . بحران مالي و اقتصادي جهان نيز موجب افت رتبه انگليس به جايگاه شانزدهم شده است .

كره شمالي در اين فهرست در جايگاه آخر است و ساير كشورهاي پاياني اين فهرست شامل ميانمار، ونزوئلا، اريتره، كوبا و زيمبابوه هستند . عراق افغانستان و سودان در اين فهرست به طور كلي جايگاهي ندارند .

اين گزارش در مورد ايران نيز نوشته است نمره آزادي اقتصادي ايران به ميزان 1.3 واحد كاهش يافته و به 42.1 واحد رسيده است. رتبه ايران نيز در سطح جهان از اين نظر 171 اعلام شده است.

تعداد بازديد:875 آخرين تغييرات:89/10/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر