چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

اوباما کیست؟

اوباما کيست؟

باراک حسين اوباما 4 اوت 1961 در ايالت هاوايي از پدري کنيايي و سياهپوست و مادري سفيدپوست اهل ويچيتا ايالت کانزاس متولد شد،

"باراک حسين اوباما" عضو حزب دموکرات ايالات متحده آمريکا‌ و سناتور جوان ايالت ايلينويز در انتخابات سراسري اين کشور به عنوان چهل و چهارمين رئيس جمهوري آمريکا برگزيده شد.
به گزارش خبرگزاري مهر، اوباما از سال 2007 با برپايي مبارزات انتخاباتي براي رياست جمهوري، خود را به عنوان کانديداي حزب دموکرات و به عنوان يک چهره سياسي ملي در آمريکا مطرح و در 3  ژوئن سال 2008 با کنار زدن هيلاري کلينتون تنها رقيب جدي خود در کنگره ملي حزب دموکرات به عنوان نامزد اين حزب معرفي شد.
زندگينامه اوباما:
باراک حسين اوباما 4 اوت 1961 در ايالت هاوايي از پدري کنيايي و سياهپوست و مادري سفيدپوست اهل ويچيتا ايالت کانزاس متولد شد، اما در نهايت اين ازدواج منجر به جدايي شد. 
زماني که او شش ساله بود، مادرش با مردي اندونزيايي ازدواج کرد و خانواده دسته جمعي راهي جاکارتا شدند.
بعدها باراک اوباما براي تحصيل بيشتر و زندگي با پدربزرگ و مادربزرگش به هاوايي بازگشت. وي در 1983 ليسانس علوم سياسي با گرايش روابط بين الملل را از دانشگاه کلمبيا نيويورک به دست آورد و پس از آن به شيکاگو نقل مکان کرد. در سال 1988 پس از چند سال کار در شيکاگو با گرفتن وام تحصيلي وارد دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد شد. سرعت پيشرفت وي در آنجا چنان شتاب پيدا کرد که در سال دوم تحصيل خود به رياست نشريه مشهور قانون هاروارد انتخاب گرديد و نخستين رئيس سياهپوست اين نشريه حقوقي شد.
اوباما خيلي زود دکتراي حقوق خود را از دانشگاه هاروارد با کسب درجه ممتاز دريافت نمود.
اوباما پس از هاروارد به شيکاگو بازگشت و به عنوان يک وکيل حقوق مدني مشغول فعاليت شد و دانشکده حقوق دانشگاه شيکاگو بلافاصله از او سريعا بعنوان يک هيئت علمي جديد استخدام بعمل آورد.
باراک حسين اوباما 4 اوت 1961 در ايالت هاوايي از پدري کنيايي و سياهپوست و مادري سفيدپوست اهل ويچيتا ايالت کانزاس متولد شد،
زندگي سياسي:
اوباما در 4 ژانويه 2005 وارد سنا شد. با وجود تازه وارد بودن در واشنگتن او گروهي از مشاوران خبره را که معمولاً سناتورهاي تازه کار به آن توجهي نمي‌کنند به کار گرفت. وي "پيت رز"، سياستمدار کهنه کار ملي را به عنوان رئيس ستاد خود انتخاب و همچنين "کارن کورن بلو" اقتصاددان را به عنوان معاون سياسي خود منصوب کرد. وي همچنين مسئولان اجرايي پيشين کلينتون، "آنتون ليک" و "سوزان رايس" را به عنوان مشاوران سياست خارجي خودش برگزيد.
اوباما پنجمين آفريقايي آمريکايي است که به سنا راه پيدا کرده و همچنين سومين آفريقايي آمريکايي است که با رأي بالا به عنوان سناتور برگزيده شده ‌است. اوباما در فوريه سال 2007 در ايالات ايلينوي در يک سخنراني اعلام کرد نامزد انتخابات رياست جمهوري سال 2008 خواهد بود.
ستاد انتخاباتي وي موفق به جلب 54 ميليون دلار از حاميان در نيمه نخست سال 2007 شد که رکوردي در جلب سرمايه نسبت به انتخابات سالهاي پيش از آن بود. نظرسنجي‌ها نشان داد که او با سناتورهيلاري کلينتون ديگر نامزد انتخابات رياست جمهوري حزب دموکرات رقابتي تنگاتنگ دارد. همچنين او در انتخابات مقدماتي مجمع حزب دموکرات در ايالت آيووا نفر اول شد و در ايالت نيوهمشاير با اختلاف 3 درصد بعد از سناتور کلينتون در جايگاه دوم قرار گرفت که سرانجام اين روند منجر به پيروزي او به عنوان نامزد دموکرات شد. 
پس از پايان انتخابات اوليه در حزب دموکرات، رقابت او با مک کين براي رسيدن به کرسي رياست جمهوري آغاز شد.
جان مک کين اوباما را به بي تجربگي در سياست خارجي متهم کرد و در مقابل اوباما نيز در اظهارنظري مک کين را جيره خوار شرکت‌هاي نفتي دانست.
اما اين اتهامات از سوي جمهوريخواهان با توجه به افزايش بحران مالي و ديدگاه منفي آمريکا به بوش و جمهوريخواهان راه به جايي نبرد و اوباما به پيروز انتخابات بدل شد.
اوباما در سخنراني خود  در 4 ژوئن 2008 بدون توجه ماهيت صلح آميز برنامه هسته اي ايران گفت: "اگر به رياست جمهوري برگزيده شود؛ "هرکاري را که از دستش برآيد خواهد کرد تا ايران به سلاح اتمي دست نيابد"
موضع گيري‌هاي سياسي:
اوباما از اولين مخالفان سياست‌هاي دولت بوش در عراق بوده ‌است. در دوم اکتبر 2002 روزي که کنگره مصوبه جنگ عراق را تصويب کرد و به دولت بوش مجوز جنگ را داد، اوباما در جمع کثيري از مخالفان جنگ عراق در شيکاگو سخنراني کرد.
در 16 مارس 2003، هنگامي که جرج بوش اولتيماتوم 48 ساعته ‌اي به صدام حسين براي خروج از عراق يا مواجهه با جنگ داده بود، اوباما در بزرگترين اجتماع ضد جنگ در شيکاگو سخنراني کرد و اظهار داشت که هنوز براي جلوگيري از وقوع جنگ دير نشده است.
اين مسئله او را از ساير رقبايش در انتخابات سنا در سال 2004 که به جنگ راي مثبت داده بودند متمايز کرد و او به عنوان يک سناتور با مواضع ليبرال جايگاه خود را متمايز کرد.
موضع گيري در برابر ايران:
باراک اوباما در ژوئن 2007 طرحي را به مجلس آمريکا ارائه داد که سرمايه گذاران خارجي را به خروج سرمايه‌هاي خود از ايران تشويق مي‌کند. 
به ادعاي سناتور اوباما دولت ايران از درآمدهاي نفتي براي توسعه برنامه هسته ‌اي خود و حمايت از گروه‌هاي تروريستي در خاورميانه استفاده مي‌کند و اعمال فشار بر شرکتها براي قطع روابط مالي با جمهوري اسلامي اثر تحريمها را افزايش مي‌دهد.
وي در سخنراني خود در نشست کميته امور عمومي آمريکا- اسرائيل موسوم به ايپک  در 4 ژوئن 2008 بدون توجه ماهيت صلح آميز برنامه هسته اي ايران گفت: "اگر به رياست جمهوري برگزيده شود؛ "هرکاري را که از دستش برآيد خواهد کرد تا ايران به سلاح اتمي دست نيابد". اوباما طرفدار مذاکره با ايران در سطح عالي و حتي مذاکره با رييس جمهور ايران است.
اوباما
موضع در برابر اسرائيل:
رژيم صهيونيستي از مسائل مهمي است که تمامي سياستمداران آمريکايي اعم از جمهوريخواه و دموکرات بايد موضعي روشن در برابر آن اعلام کنند.
نشست کميته امور عمومي آمريکا- اسرائيل موسوم به ايپک از جمله مجامعي است که سياستمداران و نامزدها در آن به سخنراني پرداخته و موضع خود را در مورد اسرائيل اعلام مي کنند.
اوباما که بيت المقدس را پايتخت جدايي ناپذير رژيم اسرائيل مي داند در سخنراني خود در ايپک حمايت بي چون چراي خود را از رژيم صهيونيستي اعلام کرد.
وي همچنين در موضعي خصمانه ايران را بزرگترين خطر براي اسرائيل و همچنين آرامش و ثبات در منطقه خاورميانه خواند و مدعي شد: "خطر ايران، شديد و واقعي است و هدف من اين خواهد بود که اين خطر را از پيش پا بردارم". 
تعداد بازديد:1842 آخرين تغييرات:89/10/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر