چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 3 ذي الحجه 1439 - 15 آگوست 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

جدال نابرابر زیبایی و مرگ

fiogf49gjkf0d

جدال نابرابر زيبايي و مرگ

دختر جوان رو به روي آينه ايستاده و چهره اش را با دقت ورانداز مي کند ، دلش مي خواهد تغييراتي در چهره اش ايجاد کند،

 

 
دختر جوان رو به روي آينه ايستاده و چهره اش را با دقت ورانداز مي کند ، دلش مي خواهد تغييراتي در چهره اش ايجاد کند، مثل دوستش که پس از جراحي بيني سيمايش متفاوت شده بود. تصميم خود را گرفت و به دکتر جراح زيبايي تلفن کرد تا وقت بگيرد . فرداي آن روز در مطب دکتر حاضر شد و جراح برايش وقت عمل تعيين کرد.
دختر جوان روي صندلي دادسرا نشسته و دائم اشک مي ريزد. با گريه به بازپرس مي گويد: دوستم دکتر زيبايي را به من معرفي کرد. ...گريه حرفش را قطع مي کند و بعد غصه هايش را آرام قورت مي دهد و مي گويد: بعد از عمل، فرم بيني ام به هم ريخت. دکتر مي گفت اگر تورم صورتت بر طرف شود ، فرم بيني ات بهتر مي شود اما...يادش که مي افتد انگار مثل اسپند آتش بگيرد و از جا بپرد ، هق هقي شانه هايش را از جا مي کند و...دختر جوان ادامه داد: يک ماه گذشته، نه تنها فرم ظاهري بيني ام درست نشده، بلکه دچار مشکل تنفسي هم شدم...
دستکاري هاي چشم و هم چشمي !
"زيبايي تصنعي" شايد بهترين عبارتي باشد براي اين دست کاري هايي که اغلب از روي چشم  و هم چشمي است. گرايش روز افزون جوانان به زيبايي ظاهر و روي آوردن به جراحي هاي پلاستيک طي دهه گذشته منجر به رشد 83 درصدي تعداد جراحي هاي پلاستيک در کشور شده است.  از پيدايش جراحي پلاستيک در ايران بيش از نيم قرن مي گذرد. طي 4 دهه پس از ورود جراحي پلاستيک به ايران، متقاضيان جراحي هاي زيبايي محدود به زنان و دختران طبقه متوسط به بالاي جامعه مي شد اما در طول دهه گذشته، افزايش تعداد متقاضيان جراحي زيبايي و صرف هزينه هايي تا سقف 3 ميليون تومان براي جراحي بيني و 4 ميليون تومان براي زيبايي اندام از سوي متقاضيان و تعارض صرف چنين هزينه هايي با سطح درآمد طبقه متوسط و مرفه جامعه، علامت هاي سوال زيادي را در اذهان عمومي ايجاد کرده است.
يک روان شناس مسائل اجتماعي مي‌گويد: اين موضوع متأسفانه در جامعه ما بسيار زياد شده است و جوانان و نوجوانان به سبب گرايش ها و اقتضائات سني خود و با صرف هزينه هاي گزاف و قبول عواقب جسمي، رواني و يا حتي جاني درصدد کسب مقام بهتر در اين مسابقه زيبايي هستند. دکتر مير پنهان گفت: نتايج يکي از آخرين نظر سنجي هاي انجام شده در کشور نشان مي دهد که 90 درصد زنان و 30 درصد مردان قسمتي از اندام يا جوارح خود را نمي پسندند و خواهان تغيير يا اصلاح آن هستند.
گرايش به زيبايي گرايش کاملاً طبيعي و مشترک بين تمامي انسانها است اما امروزه گرايش به زيبايي به مرحله ظاهر پرستي و خود نمايي رسيده است.
نتايج يکي از آخرين نظر سنجي هاي انجام شده در کشور نشان مي دهد که 90 درصد زنان و 30 درصد مردان قسمتي از اندام يا جوارح خود را نمي پسندند و خواهان تغيير يا اصلاح آن هستند. اين ذهنيت در ميان جوانان جا افتاده که زيبايي چهره با عمل جراحي کامل مي شود. به همين دليل بسياري از آنان با صرف هزينه هاي سرسام آور به انجام اينگونه جراحي ها اقدام مي کنند. با اين حال نه تنها تغيير چنداني در شکل و قيافه شان پيدا نمي شود بلکه در مواردي، زيبايي اوليه و حتي جان خود را نيز در اين راه از دست مي دهند تا آنجا که کشوي ميز دادسراها و کميسيون تخصصي پزشکي قانوني هم اکنون انباشته از پرونده هايي از همين دست است. 
 95درصد از متقاضيان را زنان و دختران بين 15 تا 50 سال براي جراحي بيني و اندام و 10 درصد را مردان براي انجام جراحي بيني و کاشت مو تشکيل مي دهند به طوري که تقاضا براي جراحي بيني در مقام اول و جراحي اندام در مقام دوم و حذف چين و چروک صورت در مقام سوم جراحي هاي زيبايي است. 
از مهمترين عوارض افزايش بي رويه تعداد متقاضيان جراحي زيبايي، ايجاد زمينه براي اقدام پزشکان غير متخصص به انجام جراحي هاي زيبايي است به گونه اي که به رغم تعداد محدود جراحان پلاستيک در کشور (150نفر) بيش از 3 هزار نفر با عناوين مختلف به انجام عملهاي متعدد زيبايي اقدام مي کنند و بيشترين خطاهاي پزشکي توسط اين افراد صورت مي گيرد.
 از هر 100 خانمي که اقدام به برداشتن چربي از بدن خود مي کنند معمولا  3تا 5 نفر دچار مشکل مي شوند و اين در حالي است که روزانه بين 30 تا 50 نفر براي چنين عملي به مطب و کيلينيک ها مراجعه مي کنند.
محمد رضا الهي منش، رئيس دادسراي رسيدگي به جرايم پزشکي نيز در اين زمينه گفت: در سال گذشته تعداد 10 هزار پرونده مربوط به قصور پزشکي از سوي مراجع قضايي به سازمان هاي نظام پزشکي و پزشکي قانوني ارجاع شد که 50 درصد موارد کادر پزشکي از اتهام وارده تبرئه و 17 پرونده منجر به فوت ، محروميت از طبابت را در پي داشت. وي گفت: 50 درصد پرونده هاي موجود در دادسرا مربوط به عملهاي زيبايي بوده و 15 درصد پرونده هاي مذکور، شکايت از افرادي است که پزشک نيستند و با تبليغات گمراه کننده اقدام به جذب مشتري و عملهاي زيبايي مي کنند. به گزارش برنا، در حال حاضر تعداد کيلينيک هاي تخصصي زيبايي تنها 20 واحد است در حالي که روزانه در بيش از 100 مطب عمل جراحي زيبايي صورت مي گيرد.  هر چند آمار دقيقي از تعداد فوت شدگان عمل زيبايي وجود ندارد و مسئولان بهداشت و پزشکي قانوني با توجه به حساسيت هاي موجود کمتر اظهار نظر مي کنند اما آمار غير رسمي گوياي آن است که در سال نزديک به 120 نفر قرباني اين عمل ها مي شوند و از آنجا که بسياري از اين بيماران با عناوين ديگر در بيمارستان بستري مي شوند و به اطاق عمل مي روند، بنابراين علت مرگ نيز عامل ديگري قيد شده و جزو آمار مرگ و مير عملهاي زيبايي به حساب نمي آيد. 
افزايش بي رويه ي عمل هاي زيبايي در ايران ومسابقه ي انسانها بخصوص زنان براي زيباتر شدن معضلي است که علاوه بر آگاه سازي مردم از عوارض آن و نظارت بر آگهي هاي خوش رنگ ولعاب روز نامه ها ومجلات ، کار فرهنگي مي طلبد در راستاي افزايش اعتماد به نفس جوانان ،ايجاد انگيزه هاي متعالي تر از زيبايي ظاهري در آنان ،افزايش ميزان رضايت از زندگي و مهم تر از همه بالا بردن اعتقادات مذهبي در مردم بخصوص نسل جوان که از آموزه هاي مهم آن شکر گذار نعمت ها بودن است واستفاده ي صحيح از نعمت سلامتي است . به راستي تمام زيبايي ها ي دنيا اگر در کسي جمع شود اما به خاطر از دست دادن سلامتي نتواند از زندگي اش لذت ببرد ،چه فايده اي دارد؟

تبيان - داوودي
منبع خبر : روز نامه ي ابتکار - سايت خبري برنا

مقاله ي مرتبط :

تعداد بازديد:1581 آخرين تغييرات:89/10/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر