دوشنبه 6 خرداد 1398 - 22 رمضان 1440 - 27 مي 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

زیبایی و آرایش اما طبق استاندارد

زيبايي و آرايش اما طبق استاندارد

همه ي ما انسانها خواهان زيبايي هستيم .

 

 
همه ي ما انسانها خواهان زيبايي هستيم . دوست داريم در ديد ديگران انساني آراسته باشيم . اين ميل به زيبايي فطري است و بشر از آن زمان که داراي تاريخ شده است ، نشانه هايي که مويد فطري بودن ميل به زيبايي است از خود به جاي گذاشته است  .
 
علاوه بر اينکه اين موضوع از قديم الايام دلمشغولي انسان ها بوده است، امروزه علم روان شناسي نيز به طور مفصل به آن پرداخته  و معتقد است در دنياي امروز که موفقيت در ارتباطات حرف اول را مي زند ، برداشت اوليه اي که ديگران از ما دارند بسيار مهم است زيرا اين برداشت زير بناي اعتقاد و به دنبال آن نحوه ي ارتباط آن ها را با ما مي سازد.
 
چه از روي فطرت باشد و چه از روي آزمون و خطا ، انسانها در يافته اند ظاهر نيکو مي تواند ديگران را تحت تاثير مثبت قرار دهد. اما اين مهم در طول زمان و در مکان ها ي مختلف متفاوت بوده است.
فرهنگ و سليقه ي مردم در لباس و نحوه ي آراستگي آنان تاثير دارد .رنگ و نحوه ي پوششي که در جايي مرسوم است در نقطه اي ديگر کاملا رد شده است .براي مثال لباس عروس در ايران هميشه سفيد رنگ بوده است اما در کشوري مثل هندوستان لباس عروس ها قرمز است.
 
اما به طور قطع هيچ زماني مثل دوران معاصر تنوع در پوشش و آرايش وجود نداشته است زيرا در قديم يا رسانه اي نبوده است و يا بسيار کم تر از امروز رسانه ها با تمام قدرت به تبليغات و اشاعه ي فرهنگ ها ،تفکرات و فرقه هاي مختلف مي پرداختند .
پس مردم هر منطقه اي فقط از پوشش منطقه ي خاص خود مطلع بوده اند و هر کس طبق سليقه ي خود اندک تغييري در آن ايجاد مي کرد اما امروز آنقدرمدل ها متنوع شده که گاهي اوقات براي خلق يک مد جديد متصديان اين حوزه مجبورهستند به مدل هاي نامتعارف که تا چندي پيش خنده دار بود و استفاده از آن دليل بي سليقگي محسوب مي شد ،روي آورند. هر سال رنگ ،مدل شلوار ،نحوه ي آرايش و حتي عطر مخصوص خود را دارد و در اين بازار داغ گروه هدف عموما جوان ها هستند زيرا جوانان هم به ظاهر خود بيشتر اهميت مي دهند و هم فراغت بيشتري براي پرداختن به ظاهر خود دارند.
 
در کشور ما وضعيت لباس و آرايش و به طور کلي ظاهر افراد ،مهم تر از آن است که بتوان دل را به اينترنت و ماهواره و توليدات آن طرف آبي داد زيرا مردم ايران علاوه بر فرهنگ اصيل ايراني که باعث مباهاتشان است ،مفتخر به پذيرش ديني هستند که براي تمامي شئوناتشان دستوراتي را داده است.
 
اشتباه خيلي از افراد اين است که گمان مي کنند دستورات پوششي دين اسلام مخصوص خانم ها است و آقايان از اين قاعده مستثني هستند.اما اين طور نيست و حتي مردان نيز بايد در پوشش خود موازيني را رعايت کنند.مردان نيز بايد لباسي استفاده کنند که مناسب با شئونات و فرهنگ کشورشان باشد و آرايش و لباس هايي که مخصوص خانم هاست،براي آن ها ممنوع اعلام شده است.
 
فرق بسياري است بين آراستگي و پاکيزه گي که در دين ما به آن تاکيد شده و آرايش که البته آن هم در دين ما به زنان سفارش شده اما فقط براي محارم و واجب است اما تنها براي همسر.
البته اين بدان معنا نيست که مسلمانان نبايد به ظاهر خود رسيدگي کنند بلکه کاملا بر عکس .همان طور که بايد استاندارد هاي پوشش رعايت شود ، آراستگي هم تاکيد شده است .
اگر در قرآن آمده است :
 به مردان با ايمان بگو ديده‏ها فروبندند و اندامشان [با پوشش مناسب]‏ محفوظ دارند که اين براي آنان پاکيزه‏تر است زيرا خدا به آنچه مي‏کنند آگاه است. به زنان با ايمان نيز بگو ديدگان خود را [از هر نامحرمي]‏ فرو بندند و اندامشان را بپوشانند و [مواضع‏] زينت‏هايشان را آشکار نکنند، مگر آنچه به طور طبيعي [مانند دست و صورت]‏ پيداست و بايد سينه و دوش خود را با مَقنعه(يا روسري) بپوشانند.(1)
 
در جايي ديگر به لزوم پاکيزگي و آراستگي سفارش شده است:
پيامبر اکرم فرمود: به مقداري که در توان داريد، پاکيزگي را مراعات کنيد؛ زيرا خداوند متعال، اسلام را براي پاکيزگي بنا کرده است و داخل بهشت نمي‏شود مگر کسي که پاکيزه باشد.(2)
 
 پيامبر اکرم در آينه مي‏نگريست، موهاي خود را مرتب مي‏کرد، شانه مي‏زد و گاهي در آب مي‏نگريست و موهايش را مي‏آراست و علاوه بر خانواده‏اش، خود را براي اصحاب و يارانش مي‏آراست.
امام علي(ع) فرموده است: خودآرايي از اخلاق مؤمنان است.(3)
 
 در انتخاب نوع و شکل لباس، به گونه‏اي باشد که متعارف و مطابق با فرهنگ و عرف زمان و محل زندگي باشد.
امام صادق(ع) مي‏فرمايد: بهترين لباس هر زمان، لباس اهل آن زمان است.(4)
 
همچنين بايد از پوشيدن لباس‏هايي که موجب انگشت نما شدن [در احاديث به آن لباس شهرت مي‏گويند] مي‏گردد پرهيز شود؛ زيرا موجب احساس خود بزرگ‏بيني يا حقارت و ضعف در شخصيت است:
امام صادق(ع): خداوند، لباس شُهرت را مبغوض مي‏دارد.(5) براي انسان، همين خاري و ذلّتْ بس است
که لباس شهرت بپوشد يا بر مرکبي سوار شود که موجب شهرت او گردد.(6)
 
پس به طور قطع پوشيدن لباس هايي که در اجتماع باعث جلب توجه شود و با ديگران خيلي متفاوت باشد حتي براي آقايان ممنوع است و همان طور که مي دانيم خيلي از اين لباس ها و مدل هاي مو مخصوص گروه هاي آن طرف آبي است که داراي اعتقادات و مرام نامه هاي مخصوص خود هستند که اگر جوانان ما به آن اشراف داشته باشند ، ممکن است ديگر علاقه اي به استفاده از آن نداشته باشند.
بهترين انسان کسي است که فرزند زمان خود باشد هيچ کس از زنان امروز توقع ندارد تنها در خانه بنشينند اما اين به آن معني نيست که مي توانند با هر پوششي در جامعه حاضر شوند و  يا کسي از مردان توقع پوشيدن لباس زمان پيامبر را ندارد اما اين شلوار هاي تنگ ومدل هاي موي نامتعارف هم در جامعه ي اصيل و مسلماني مثل ايران پذيرفته نيست.
بهتر است نحوه ي پوشش و آراستگي مان طبق استانداردي باشد که بر پايه ي دين و فرهنگمان ساخته شده است و بدين ترتيب بسياري از معضلات اجنماعي و خانوادگي پيش نخواهد آمد.
 
تبيان - ندا داوودي
 
پي نوشت ها :
1 . نور، آيه 31 و 32.
2 . کنز العمّال، ح 26002.
3 . غررالحکم، ح 1175.
4 . خير لباس کل زمانٍ لباس أهله.(الکافي، ج 6، ص 444).
5 . وسائل الشيعة، ج 1، ص 354.
6 . همان جا.

تعداد بازديد:1071 آخرين تغييرات:89/10/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر