دوشنبه 27 آبان 1398 - 20 ربيع الاول 1441 - 18 نوامبر 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

رژيم‌هاي عربي بايد به نداي ملت خود گوش دهند

رژيم‌هاي عربي بايد به نداي ملت خود گوش دهند

گروه اخوان‌المسلمون مصر از پيروزي مردم تونس در مبارزه براي كسب آزادي و كرامت استقبال كرد و از رژيم‌هاي عربي خواست كه به صداي ملت خود گوش فرا دهند.

 


به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري "العالم "، گروه اخوان‌المسلمون مصر با استقبال از انتفاضه مردم تونس از همه گروه‌هاي امت عربي و اسلامي خواست كه در كنار مردم تونس باشند و براي رسيدن به حقوقشان از آنها حمايت كنند.

در بيانيه اين گروه آمده است: مردم تونس ثابت كردند كه مي توانند با پايداري خود تاريخ را بسازند و با اصرار توانستند موجب فرار "زين العابدين بن علي "، رئيس جمهور تونس به خارج از كشور شوند كه اين امر بدون حمايت‌هاي داخلي و خارجي انجام شد.

اخوان المسلمون تاكيد كرد: همه دولت‌هاي عربي و كشورهاي جهان بايد به صداي ملت خود كه خواستار آزادي هاي عمومي و دموكراسي هستند تا ثبات حقيقي، امنيت كامل، توسعه عادلانه و عدالت در كشورشان مستقر شود، گوش داده و از يك روش اسلامي ميانه رو پيروي كنند.

اين گروه افزود: حاكمان عرب و مسلمان بايد به نداي نخبگان ملت خود گوش داده و سخنان منافقين را كه براي دشمني با مردم تلاش مي‌كنند، ناديده بگيرند و به جاي زبان چماق امنيتي كه منجر به نا آرامي مي شود، فضاي مذاكره را دنبال كنند.

اين بيانيه تاكيد كرد كه قدرت هاي جهاني نيز بايد مردم كشورهاي عربي و اسلامي را درك كرده و خواسته‌هاي آنها را در زمينه آزادي‌ها تامين كنند؛ همچنين از دخالت در امور منطقه خودداري كرده و از حكام مستكبر دفاع نكنند.

اخوان المسلمون به قدرت هاي جهاني هشدار داد كه به دنبال تحميل يك نظام لائيك كه در تعارض با ايمان و ارزش‌هاي فرهنگي كشورهاي اسلامي است، نباشند.

اين بيانيه از مردم تونس خواست روند تعيين سرنوشت كشور خود را كامل كرده و مقامات اين كشور نيز احساس مسئوليت بيشتري كنند تا امنيت و منافع مردم اين كشور تامين شود.

اعتراضات مردم تونس كه از وضعيت بيكاري، اوضاع نامطلوب معيشتي و نبود آزادي ها گلايه داشتند، به سقوط دولت زين العابدين بن علي انجاميد و ناظران معتقدند سرنگوني دولت بن علي پيامي براي حاكمان برخي كشورهاست كه يك خاندان از سال‌هاي طولاني قدرت را در اين كشورها در دست دارد.

تعداد بازديد:823 آخرين تغييرات:89/10/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر