چهارشنبه 28 آذر 1397 - 11 ربيع الثاني 1440 - 19 دسامبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

ایستگاهی برای آفریدن شادی

fiogf49gjkf0d

ايستگاهي براي آفريدن شادي

اساسى ترين تأثير شادابى، ايجاد آرامش و آسايش روحى براى افراد و پيشرفت و توسعه اجتماعى اقتصادى براى جامعه است.

اساسى ترين تأثير شادابى، ايجاد آرامش و آسايش روحى براى افراد و پيشرفت و توسعه اجتماعى اقتصادى براى جامعه است. به اعتقاد صاحبنظران مسائل رفتارى، شادابى در خانواده موجب از بين رفتن اضطراب و نگرانى مى شود و افراد با انگيزه بالا براى تأمين نيازهاى جسمى، روانى، عاطفى و معنوى خود فعاليت مى کنند، اما چيزى که در سال هاى اخير بيشتر به چشم مى آيد فراموش شدن هنر شاد زيستن در بين خانواده هاست. متأسفانه اين تصور غلط در ميان افراد جامعه شکل گرفته است که شاد بودن از رفتارهاى جامعه پسند نيست در خانواده و يا محيط کار سعى مى کنيم خود را فردى جدى و اخمو نشان دهيم. اين وضعيت در حالى در جامعه حکمفرما شده که معتقديم مؤمن بايد گشاده رو باشد و با لبخند خود به ديگران آرامش ببخشد و افسردگى به خود راه ندهد. دين اسلام به عنوان يک دين متعالى و آخرين و کاملترين آيين آسمانى، خنديدن را امرى پسنديده مى داند تا آنجا که پيامبر اکرم(ص) يکى از خوشروترين و خنده روترين افراد زمان خود بوده است. شادى يک احساس درونى است که بيشتر از علائم و نشانه هاى غير کلامى و حالت چهره مشخص مى شود.
دين اسلام به عنوان يک دين متعالى و آخرين و کاملترين آيين آسمانى، خنديدن را امرى پسنديده مى داند تا آنجا که پيامبر اکرم(ص) يکى از خوشروترين و خنده روترين افراد زمان خود بوده است.
 “کسي که خود را به قومي شبيه کند از آنان خواهد بود” پس بياييم خود را با انسانهاي با نشاط هماهنگ سازيم تا از آنان باشيم . ما مي توانيم با اخذ تصميم چنين کنيم ، چرا که شکل بخشيدن به حالت چهره در دست خود ماست.  در امر درمان افسردگي يکي از تکنيک هاي مورد استفاده تکنيک دکمه فشار است .استفاده از اين تکنيک هم آن است که غم و شادي مانند دو دکمه در اختيار انسان هستند و انسان مي تواند هر کدام از آنها را که بخواهد فشار دهد . يعني مي تواند خاطرات شاد دوران زندگي خود را به ياد آورد و خود را شاد سازد يا بالعکس/
 
خانواده
با اين اوصاف مي توان قضاوت نمود که اگر کسي نتواند خود را شاد کند ، چطور مي تواند ديگران را شاد و مسرور سازد.
ظهور خنده در چهره سبب نشاط خود و ديگري مي گردد و گفته اند که خنده بر هر درد بي درمان دواست . امروزه در روانشناسي از خنده درماني به عنوان يک تکنيک استفاده مي شود پس سعي کنيد که همراه با همه اعضاي خانواده بخنديد. از اين روست که با ديدن شادي در زندگي شما خانواده نيز احساس شادماني و رضايت مي کنند و آن را پايدار تلقي مي کنند.
 به گفته دکتر «مجيد ابهرى» آسيب شناس اجتماعى، قناعت، ساده زيستى، تفاهم و صداقت بين زن و شوهر مبناى اصلى شادمانى خانوادگى است. ابهرى مى گويد: اقتصاد خانواده هيچ نقشى بر روى شادى افراد ندارد و از طرفى گرما و صميميت خانواده را کاهش مى دهد، زيرا حصارهاى مادى و معيارهاى اقتصادى مبناى حرکت افراد خانواده مى شود. وى تفاهم را ضرورتى انکارناپذير براى شادى مى داند .
 
راه ديگر شاد کردن محيط منزل و دستيابي به شادکامي رضايت خاطر همسر است. زيرا زن هنگامي احساس شادي مي کند که رضايت همسر خود را فراهم آورده باشد. اما بايد دانست که چه چيزهايي باعث دست يافتن به رضايت خاطر مي شود . تامين نيازهاي اساسي رواني همسر مي تواند به رضايت خاطر او بيانجامد .مثلاً همسر باديدن صميميت زن به احساس امنيت مي رسد و بالعکس توقعات فراوان زمينه نا امني هردو را فراهم مي سازد .احترام گذاشتن به همسر نيز سبب شادي و مسرت زندگي مي شود و از اين مسير است که افراد به خود شکوفايي مي رسند و مي توانند امکان بالندگي يکديگر را فراهم سازند.
عاملي که شادي آفرين است و سبب شادکامي اعضاي خانواده مي شود اميد دادن و اميد داشتن است. اگر بتوانيم به اعضاي خانواده اميدي تازه بدهيم مي توانيم شادي را در چهره آنان مشاهده نمائيم.
راه ديگر دستيابي به شادکامي و شادکردن محيط منزل ، اخلاق نيکوي زن است. اخلاق خوب زن ساير اعضا را شاد مي سازد، شايد شنيده باشيد که زوجين پس از مدتي شبيه به يکديگر مي شوند، زيرا شادي يا بالعکس افسردگي هريک روي ديگري تاثير مي گذارد.معصومين (ع) نيز خوش خلقي را از نشانه هاي فرد با ايمان دانسته اند . پيامبر(ص ) فرموده است: که “هر کس ايمانش بهتراست اخلاقش نيکوتراست” . شادکامي در سايه خوش خلقي حاصل مي شود و خوش خلقي جذاب و کشش آفرين است و همسر سودازده را به سوي خود مي خواند.
خانواده
 نکته ديگري که شادي آفرين است و سبب شادکامي اعضاي خانواده مي شود اميد دادن و اميد داشتن است. اگر بتوانيم به اعضاي خانواده اميدي تازه بدهيم مي توانيم شادي را در چهره آنان مشاهده نمائيم، حال آنکه نا اميدي برق شادي را از چشمها دور مي سازد. پس انسان اميدوار در حال حرکت و تکاپوست و حرکات همراه با پيشرفت و برنامه موفقيت را در پي خواهد داشت و دست يافتن به توفيق، نشاط بخش و شورآفرين است. اميد دادن هميشه درکلام نيست بلکه عمل را نيز شامل مي شود. بطور مثال اگر شما فردي فعال و پرتلاش باشيد از اين طريق مي توانيد اعضاي خانواده را به تحرک و تلاش وادار نمائيد و از اين طريق حتي بسياري از مشکلات اقتصادي رانيز حل خواهيد نمود.
 
 
خانواده مطهر
مرکز پاسخگويي به سئوالات ديني
بخش خانواده ايراني سايت تبيان
فراوري و تنظيم: کهتري
مقالات مرتبط
چگونه خانواده اي داريد؟ 
تعداد بازديد:1203 آخرين تغييرات:89/10/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر