سه شنبه 4 ارديبهشت 1397 - 8 شعبان 1439 - 24 آپريل 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

دمبل، قدیمی‌ ترین وسیله ورزشی

fiogf49gjkf0d

دمبل، قديمي‌ ترين وسيله ورزشي

2 هزار سال از عمر دمبل مي‌ گذرد

 
 

دمبل يكي از تجهيزات ورزشي است كه در گروه وزنه‌ هاي آزاد گنجانده مي ‌شود و به‌ طور وسيع در تقويت، افزايش حجم و كارايي عصبي‌- ‌عضلاني بخش‌ هاي مختلف بدن كاربرد دارد...
 اين وسيله، علاوه بر ارزان بودن، داراي اندازه‌ هاي مختلفي است و جاي كمي نيز مي ‌گيرد. با اين حال، خيلي از ما به دليل نداشتن اطلاعات، از آن کم استفاده مي ‌کنيم و از فوايدش بهره‌ مند نمي ‌شويم.
قدمت استفاده از دمبل به بيش از 2هزار سال قبل برمي ‌گردد؛ يعني دمبل جزو قديمي ‌ترين تجهيزات ورزشي است. اين وسيله در گذشته صرفا به صورت يك ميله فلزي كوتاه با 2 وزنه فلزي در طرفين بود ولي در حال حاضر، طيف گسترده ‌اي از دمبل ‌ها با اشكال متنوع و با قابليت تنظيم و نگهداري راحت ‌تر و امكان حمل و نقل آسان ‌تر به بازار آمده ‌اند. حتي برخي از دمبل‌ ها توخالي هستند و مي‌ توان هنگام استفاده، درون آن ها را با آب پر كرد.
دمبل؛ انواع و اقسام
به‌ طوركلي دمبل‌ بر 2 نوع است؛ دمبل ‌هايي با وزن ثابت و دمبل‌ هايي با قابليت تنظيم وزن. نوع دوم نسبت به نوع اول ارزان‌ تر بوده و فضاي كمتري را اشغال مي‌ كند. دمبل ‌ها بسته به جنس و سن فرد استفاده ‌كننده قابل تغيير هستند.
چه دمبلي را انتخاب کنيم؟
دمبل‌ ها را معمولا براساس وزن شان دسته‌ بندي مي‌ کنند. وزن دمبل از 250 گرم تا 50 کيلوگرم متغير است. ورزشکاران بايد بسته به شرايط فيزيکي خود، وزن مورد نظر دمبل ‌شان را انتخاب کنند اما افراد مبتدي بايد حتما از دمبل ‌هاي کم‌ وزن استفاده و به مرور زمان و زير نظر مربي به وزن دمبل ‌شان اضافه کنند. بنابراين اگر مبتدي هستيد، سعي کنيد درباره شرايط بدني خود با يک مربي پرورش اندام مشورت كنيد و در مورد انتخاب وزن دمبل از او کمک بخواهيد.
دراز و نشست
آمادگي با نرمش
چنانچه سابقه انجام فعاليت‌ هاي ورزشي را از قبل نداريد و تازه مي ‌خواهيد ورزش را شروع کنيد، حتما قبل از شروع ورزش با وزنه، بدن تان را با انجام حرکات نرمشي گرم کنيد. اين حرکات، عضلات شما را گرم و آماده تمرين با وزنه مي ‌کنند.
اين نرمش‌ ها عبارتند از نرمش و کشش دست و بازوها، چرخش شانه و سرشانه ‌ها، کشش سينه با عقب بردن بازوها، نرمش مچ ‌ها با بالا و پايين کردن آن ها، گرم کردن بازوها با باز و بسته کردن آن ها، گرم کردن کمر با چرخش آن و حرکت کششي کمري، آماده ‌سازي پاها با نرمش بشين و پاشو. در ضمن، نرمش ‌هايي مانند شنا، دراز نشست و طناب ‌زدن نيز براي گرم کردن بدن بسيار مفيدند.
مزاياي استفاده از دمبل ‌ها
دمبل ‌ها نسبت به دستگاه‌ هاي ثابت بدن‌ سازي مزيت ‌هايي دارند؛ از جمله اين كه ارزان‌ ترند، فضاي كمتري را اشغال مي ‌كنند، آسان ‌تر و راحت ‌تر با خصوصيات فردي ورزشكار قابل تطبيق و تنظيم هستند، برخلاف دستگاه‌ ها، دامنه حركتي مفصل كامل خواهد بود و افزايش قدرت در تمام زواياي مفصل به ‌طور متناسب ايجاد خواهد شد، معمولا در تمرين‌ ها افراد نياز به همراه و مراقب ندارند؛ مگر در موارد خاص مانند استفاده سالمندان و كودكان از اين وسيله. در موارد نامساوي بودن قدرت طرفين بدن، امكان استفاده مستقل از دمبل يا استفاده از دمبل با وزن متفاوت در اندام ‌هاي طرفين وجود دارد و نهايتا اين كه در زمان استفاده از دمبل، امكان انجام تمرين ‌ها با اشكال مختلف مشت كردن و در دست گرفتن وجود دارد.
دمبل حرفه اي
معايب استفاده از دمبل‌ ها
دمبل ‌ها برخلاف ساير دستگاه‌ ها، توانايي كمتري در جدا كردن يك عضله در حين انجام يك تمرين دارند و تنظيم مقاومت‌ ها با دمبل، مشكل ‌تر است. از همه مهم ‌تر، به‌ علت احتمال بروز آسيب عضلاني و مفصلي در اثر استفاده از دمبل، به افراد مبتدي، استفاده از آن توصيه نمي ‌شود.
در دست گرفتن طولاني و محكم دمبل‌ ها در سالمندان و بيماران قلبي باعث افزايش فشارخون مي ‌شود و خطرهاي احتمالي ناشي از اين مشكلات را تشديد مي‌ كند. بنابراين بايد از محكم گرفتن دمبل خودداري و تنفس صحيح به هنگام استفاده از آن رعايت شود. به‌ علاوه، در دوره بعد از حوادث عروق كرونري يا بعد از جراحي قلب نيز استفاده از دمبل بايد به بعد از يك دوره تمرين‌ هاي هوازي چند هفته ‌اي موكول شود.
قبل از تمرين با دمبل بايد حتما با پزشك معالج و پزشك متخصص طب ورزشي مشورت كنيد و تمرين ‌ها را زير نظر كارشناسان آموزش ببينيد.
طريقه دمبل زدن
5 توصيه طلايي
1- به مبتدي ‌ها و به خصوص سالمندان، توصيه مي ‌شود در مراحل ابتدايي ورزش، به جاي استفاده از دمبل، از دستگاه‌ هاي بدن‌ سازي كه ايمني بيشتري دارند، استفاده كنند.
2- تكنيك مناسب استفاده از دمبل از اهميت زيادي برخوردار است:
* در تمام مدت تمرين بايد كمر در وضعيت مستقيم قرار داشته باشد.
 *از قرارگيري صحيح پاها و استحكام كمر به منظور تعادل و ثبات كافي بايد اطمينان حاصل شود.
* هنگام بلندكردن وزنه‌ ها نبايد خم شويد.
* دمبل‌ ها را هميشه نزديك به بدن خود نگه داريد، مگر در موارد خاص
* دمبل‌ ها را در تمام دامنه حركتي مفصل حركت دهيد و منحصر به زاويه ‌اي محدود نكنيد تا دچار ضعف در نقطه خاصي از زاويه حركتي نشويد.
* روي عضلاتي كه بايد منقبض شوند، تمركز كنيد.
* تكنيك تنفس بسيار مهم است و بايد هنگام انقباض كوتاه ‌شونده عضله، عمل بازدم و هنگام انقباض طويل ‌شونده عضله، عمل دم را انجام داد. به‌عنوان نمونه هنگام جمع كردن آرنج عمل بازدم و هنگام بازكردن آرنج عمل دم را بايد انجام داد.
3- عمل گرم كردن و بعد از آن، كشش عضله و مفاصل را حتما بايد انجام داد.
4- ابتدا بايد از وزنه‌ هاي سبك شروع كرد.
5- هيچ ‌گاه دمبل را از دست‌ تان رها نكنيد چون احتمال آسيب‌ هاي عضلاني با مكانيسم رفلكسي وجود دارد.
بخش تغذيه و سلامت تبيان
هفته نامه سلامت
دکتر احمد باقري ‌مقدم، متخصص پزشکي ورزشي

اگر مي خواهيد با پزشکان سايت مشورت کنيد، اينجا را کليک کنيد.
براي شرکت در بحث هاي انجمن سايت مرتبط با بهداشت و سلامت، اينجا را کليک کنيد. 
براي خريد وسايل ورزشي از فروشگاه اينترنتي، اينجا کليک کنيد.
 
*مطالب مرتبط:
افزايش فعاليت بدني؛ چرا و چگونه؟ (1) و (2)
فعاليت بدني؛ چه قدر و چگونه؟ (1) و (2) 
تعداد بازديد:1519 آخرين تغييرات:89/11/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر