جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

محرک‌ های ریوی و اقدامات اولیه در آن

محرک‌ هاي ريوي و اقدامات اوليه در آن

علايم آسم و آلرژي مي ‌تواند ناشي از عوامل گوناگوني باشد، چه عوامل داخل خانه و چه عوامل خارج خانه.

 
از جمله اين محرک‌ هاي رايج که مي‌ تواند باعث بروز واکنش در ريه‌ ها و نقاط ديگر بدن و ايجاد آسم و آلرژي شوند، مي ‌‌توان به اين ها اشاره کرد:
* تنفس هواي سرد.
* قرارگرفتن در معرض دود ناشي از استعمال دخانيات يا سوزاندن چوب يا زغال.
* قرارگيري در معرض مواد شيميايي داراي رايحه يا بوي قوي مانند اسپري مو، عطر يا رنگ نقاشي.
* مواد آلرژي‌ زا مانند حيره‌ ها يا مايت‌ هاي موجود در گرد و غبار، پوسته‌ هاي بدن حيوانات خانگي، کپک و آلاينده‌ هاي هوا.
* بيماري‌هاي تنفسي مانند سرماخوردگي و آنفلوآنزا.
برخي از عوامل ديگر هم ممکن است علائم شما را تشديد کنند و دکترتان ممکن است از شما بخواهد براي کمک به تشخيص محرک ‌هايي که بر شما تاثير مي‌ گذارد، در مورد عوامل تحريک‌ کننده يادداشت روزانه نگه داريد.

آلودگي هوا، محرک اين روزها

بسياري از ما زماني که در خيابان‌ هاي شلوغ قدم مي ‌زنيم از سوزش گلو و چشم تا تنگي نفس شاکي هستيم. آلودگي هوا تنها در تهران آزاردهنده نيست، هر روزه شاهد هستيم که هواي يکي ديگر از شهرهاي بزرگ يا صنعتي کشورمان دچار وضعيت بحراني مي‌ شود. موادي که در هواي شهرهاي بزرگ و صنعتي وجود دارد بسيار متفاوت است و بسته به همين تفاوت‌ ها است که علايم متفاوتي در افراد ايجاد مي ‌شود.
صنعتي شدن باعث شده تا سطح دي ‌اکسيد گوگرد، ازن و اکسيدهاي نيتروژن افزايش يابند. اين گازها به عنوان گازهاي محرک در ترشحات ديواره‌ هاي مجاري تنفسي حل شده و سطح مابين ريه و هوا را با توسل به پاسخ التهابي يا تحريکي تغيير مي دهند.
علائم بر اساس ميزان حلاليت اين مواد در آب، محل آسيب و شروع علايم متغير است:
* گازهاي با حلاليت بالا در آب، بيشترين اثر را بر غشاهاي مخاطي چشم‌ ها و راه‌ هاي هوايي فوقاني دارند. تماس، ايجاد تحريک فوري به همراه اشک ريزش، سوزش بيني و سرفه مي‌ کند. اگرچه بوي تند و شروع سريع علايم عاملي براي محدود کردن تماس با گاز محرک است، با اين حال تماس طولاني يا شديد مي‌ تواند با تورم حنجره، انقباض غير ارادي حنجره و مجاري هوايي، آسيب ريوي حاد خود را نشان بدهد که همگي مي ‌توانند تهديد کننده ي حيات فرد باشند.
* گازهايي که حلاليت خوبي در آب ندارند به راحتي تحريک‌ کننده ي غشاهاي مخاطي نيستند. از آن جا که علائم فوري در تماس با اين دسته از گازها ديده نمي ‌شود، تنفس طولاني در محيط سمي ‌باعث رسيدن گاز به بخش هاي انتهايي مجاري هوايي مي‌ شود. حتي تماس متوسط مي ‌تواند تحريک مجاري هوايي تحتاني و حتي بافت ريه را همراه داشته و ايجاد آسيب تنفسي تاخيري تا 24 ساعت بدهد.
اقدامات اوليه

اقدامات اوليه

در صورتي که بيمار علايم تحريکي در چشم‌ ها و مجاري هوايي دارد بايد سريعا از محيط دور شود.
عموما بيماراني که صرفا علائم چشمي دارند با دوري از محيط بهبود مي‌ يابند، اما در مواردي که علائم تنفسي بروز مي ‌کند نبايد آن را سطحي و گذرا در نظر گرفت و بايد اقدامات لازم جهت مراقبت بيشتر و معاينه در بيمارستان براي بيمار به عمل آيد.
بنابراين اولين اقدام در اين بيماران پس از دور کردن آن ها از محيط آلوده اطلاع به اورژانس پيش بيمارستاني( 115 ) است.
براي کنترل علائم خس‌ خس در بيماران با سابقه ي ريوي بهتر است از اسپري سالبوتامول استفاده شود. درمان‌ هاي حمايتي همچون استراحت و دادن اکسيژن، در صورت دسترسي، مفيد است.
فرآوري: مريم مراديان نيري
بخش تغذيه و سلامت

منابع:
جام جم - دکتر بهروز هاشمي، متخصص طب اورژانس
همشهري آنلاين
 
اگر مي خواهيد با پزشکان سايت مشورت کنيد، اينجا را کليک کنيد. 
براي شرکت در بحث هاي انجمن سايت مرتبط با بهداشت و سلامت، اينجا را کليک کنيد. 
 

* مطالب مرتبط:

آسم، گلوي کودکان را مي‌فشارد 
تعداد بازديد:1107 آخرين تغييرات:89/11/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر