پنج شنبه 30 خرداد 1398 - 16 شوال 1440 - 20 ژوئن 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

آلودگی‌ هوا به چشم‌ها نیز صدمه می زند

آلودگي‌ هوا به چشم‌ها نيز صدمه مي زند

اين روزها بحث آلودگي هوا و وجود ذرات ريز معلق در آن، از جمله مهم‌ترين موضوعاتي است که بر سلامتي ما سايه ‌افکنده است.

 
اين روزها بحث آلودگي هوا و وجود ذرات ريز معلق در آن، از جمله مهم‌ترين موضوعاتي است که بر سلامتي ما سايه ‌افکنده است. شايد تاثير آلودگي‌ هوا بر ريه و قلب مشخص‌تر از ديگر اندام هاي بدن باشد و کمتر کسي از تاثير اين آلودگي‌هاي زيست‌محيطي بر روي چشم اطلاع داشته باشند. اين مشکل در کلان‌شهرها به‌ويژه در تهران بارزتر است.
تقريبا همه تاثير آلودگي هوا را در بدن خود حس مي‌کنند. در هواي آلوده، دود ناشي از سوخت خودروها، ريزگردها، مونوکسيدکربن، دي‌اکسيدنيتروژن، ازن، آلاينده‌هاي آلي، ذرات غيرعادي ديگر مثل آزبست، همه و همه تاثيرات مضر جبران‌ناپذيري روي بدن انسان مي‌گذارند. البته آثار آلودگي هوا بر افراد، با مشکل قلبي و ريوي قابل مشاهده است. تنگي نفس و کبودي لب‌ها از علايم آن مي‌باشد.
ريزگردها ذراتي بسيار ريزتر از شن و به قطر چند ميکرون هستند که به راحتي در ريه رفته و حتي از آن عبور مي کنند و در طولاني مدت در عروق ريز رسوب کرده و باعث التهاب عروق مي‌گردند (شبيه به آترواسکلروز) و باعث کم‌شدن کيفيت خون‌رساني به چشم ها مي‌شوند که درست مثل افزايش ميزان مونوکسيدکربن خون، باعث خاکستري ديدن رنگ‌ها مي‌گردند.
وقتي خون‌رساني و اکسيژن‌رساني به چشم مختل شود، در طولاني مدت باعث ايجاد آب مرواريد مي‌گردد (درست مثل عوارض سيگار).
قدرت چسبندگي مولکول هاي مونوکسيدکربن به گلبول‌هاي قرمز خون، 200 برابر مولکول هاي اکسيژن است. در هواي سالم 6 ساعت و با کپسول اکسيژن خالص سي‌دقيقه طول مي‌کشد تا مونوکسيدکربن از خون برود و خون پاک شود.
غير از مونوکسيدکربن و دي‌اکسيد نيتروژن، سرب نيز در هوا وجود دارد. سرب با غلظت 60 ميکروگرم در دسي‌ليتر خون، سبب افزايش ورم مغزي مي‌شود که علايم آن سردرد و کاهش ديد است و حاصل مسموميت مزمن آن کم‌خوني، افسردگي و کند ذهني مي‌باشد.
اشک ريزش
ذرات شيميايي موجود در هوا مثل نيترات‌ها و ازون، سبب ايجاد سوزش چشم ناشي از اسيدي شدن سطح اشک مي‌گردند و قرمزي و اشک‌ريزش ايجاد مي‌کنند (مثل بوي پياز پوست کنده که با ايجاد اسيد سولفوريک در چشم، اشک ريزش ايجاد مي‌کند).
نفس کشيدن زن باردار در هواي آلوده باعث کند ذهني جنين او به علت افزايش ميزان سرب، مونوکسيدکربن و آلاينده‌هاي آلي در خون مادر مي‌گردد. استفاده از منابع غذايي چربي امگا 3 ، ويتامين C و E ، آب نارنج، آب انار و چاي سبز در پاک سازي خون از اين آلاينده ها بسيار موثر است.
اگر موتور سواري، بدون عينک محافظ انجام شود، به علت خيس بودن چشم ها، ذرات آلاينده‌ هوا ، در تمام مسير فيلتر شده و روي چشم مي‌نشينند و آلودگي هوا چند برابر در چشم رسوب مي‌کند و عوارض زيادي بر جاي مي‌گذارد که قرمزي، سوزش، تغيير رنگ سفيدي چشم و کدر شدن آن، ضخيم شدن و قرمز شدن لبه پلک از عوارض آن است.
دکتر شاهرخ ميلاني - جراح و متخصص بيماري‌هاي چشم

*مطالب مرتبط:

باورهاي غلط درباره چشم(قسمت اول) و (قسمت دوم)
بخش تغذيه و سلامت تبيان 
تعداد بازديد:1061 آخرين تغييرات:89/11/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر