چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

تماشای تلویزیون و تشدید خطر بیماری‌های قلبی

تماشاي تلويزيون و تشديد خطر بيماري‌هاي قلبي

در بزرگسالان نيز کاهش تماشاي تلويزيون از 4 ساعت در روز به يک ساعت 8 درصد خطر بيماري‌ هاي قلبي را کاهش مي دهد.


 
پژوهشگران مي گويند نتايج تحقيقات نشان مي دهد:  هر ساعت تماشاي تلويزيون در يک روز خطر مرگ بر اثر بيماري ‌هاي قلبي را افزايش مي ‌دهد. اگر 4 ساعت تماشاي تلويزيون در روز به يک ساعت تقليل پيدا کند، مي ‌توان از 8 درصد از بيماري‌ هاي قلبي پيشگيري کرد.
با افزايش تعداد کانال هاي ماهواره اي و همه گير شدن استفاده در نقاط مختلف جهان، محققان متوجه شدند که به ازاي هر ساعت تماشاي تلويزيون در روز خطر مرگ بر اثر بيماري‌ هاي قلبي تا 7درصد افزايش پيدا مي‌ کند.
وجود رابطه بين اين دو مورد حتي بعد از زماني که دانشمندان فاکتورهاي ديگري مانند کم‌ تحرکي، چاقي، رژيم غذايي و سيگار کشيدن را نيز لحاظ کردند به قوت خود باقي ماند.
اين نشان مي ‌دهد که تماشاي تلويزيون به طور مستقل به بيماري‌هاي قلبي مربوط است.
اين تحقيقات توسط شوراي تحقيقات پزشکي و با مطالعه روي بيش از 13هزار نفر زن و مرد ميانسال انجام شده است.
در طول 10سال مطالعه 373نفر از مجموع 13هزار و 197نفر به دليل ابتلا به بيماري‌هاي قلبي جان خود را از دست دادند که برابر با مرگ يک نفر در هر 35نفر مي‌شود.
دانشمندان متوجه شدند در صورتي که تماشاي تلويزيون در اين افراد از ميانگين 4ساعت به يک ساعت تقليل پيدا مي‌کرد مي‌توانستند از مرگ 30نفر از اين تعداد پيشگيري کنند.
دکتر کاترين ويجندال يکي از شرکت کنندگان در اين تحقيق در اين باره گفت: بدن ما براي نشستن به مدت زمان طولاني طراحي نشده است و ما بايد نسبت به اين موضوع هوشيار باشيم. بنابراين بايد بدانيد که تماشاي چندين ساعت مسابقات فوتبال روبه روي تلويزيون خطر مرگ بر اثر بيماري‌هاي قلبي را افزايش مي‌دهد.
ما بايد مطالعات ديگري نيز انجام دهيم تا ديگر فعاليت‌ هاي ساکن مانند نشستن در پشت کامپيوتر يا رانندگي کردن را نيز بررسي کنيم. اما در مرحله اول ما تحقيقات خود را روي تلويزيون متمرکز کرديم، چرا که اين موضوع بسيار در بين مردم جامعه گسترده است.
 
ديدن بيش از حد تلويزيون و آسيب رساندن به کودکان
پژوهشگران مي‌ گويند اگر تنها راه محدود کردن زماني که کودک در جلوي صفحه تلويزيون صرف مي ‌کند، پنهان کردن کنترل راه دور تلويزيون و کنسول کنترل ‌کننده بازي کامپيوتري باشد، بايد اين کار را انجام داد.
به گزارش خبرگزاري فرانسه اين بررسي که نتايج آن در ژورنال Pediatrics منتشر شده است، نشان داد کودکاني که هر روز ساعت ‌ها به تماشاي تلويزيون يا بازي ‌هاي کامپيوتري مي‌ گذرانند، با احتمال بيشتري نسبت به کودکاني که اين قدر جلوي صفحه تلويزيون نيستند، دچار مشکلات روانشناختي مانند مشکلات ارتباط با همسالان، مشکلات عاطفي،‌ بيش ‌فعالي يا اختلالات رفتاري مي ‌شوند و به گفته اين پژوهشگران از دانشگاه بريستول در انگليس، بر خلاف يافته‌ هاي بررسي‌ هاي پيشين، تاثير منفي زمان گذرانده شده جلوي صفحه تلويزيون با افزايش دادن ميزان فعاليت جسمي برطرف نمي ‌شود.
اين پژوهشگران از 1013 کودک در سنين بين 10 تا 11 خواستند تا ميانگين ساعات روزانه ‌اي که صرف تماشاي تلويزيون يا بازي با کامپيوتر مي ‌کنند،‌ گزارش دهند.
پاسخ‌ ها از صفر تا پنج ساعت در روز متغير بود.
اين کودکان همچنين يک پرسشنامه 25 نمره ‌اي را براي ارزيابي وضعيت روانشناختي ‌شان پر کردند، و زماني را که صرف فعاليت بدني متوسط تا شديد کرده بودند نيز با استفاده از وسيله ‌اي به نام شتاب‌ سنج (که هفت روز دور مچ بسته شده شده بود) اندازه‌ گيري شد.
پژوهشگران دريافتند حتي کودکاني که از لحاظ جسمي فعال هستند، در صورتي که بيش از دو ساعت در روز را در جلوي صفحه تلويزيوني بگذرانند، در معرض افزايش خطر ابتلا به مشکلات رواني هستند، بنابراين مقصر اصلي خود تماشاي صفحه تلويزيوني بود، نه کم‌ تحرکي.
بررسي ‌هاي قبلي نشان داده ‌بودند که در حالي که گذراندن زمان بيشتر در مقابل صفحه تلويزيوني به کاهش بيشتر شادماني و سلامت رواني مي ‌انجامد، فعاليت جسمي وضعيت رواني را بهبود مي ‌بخشد.
اين نتايج پژوهشگران را به اين عقيده رسانده بود که بالا بردن ميزان فعاليت جسمي مي‌ تواند اثر منفي تماشاي تلويزيون يا بازي با کامپيوتر را خنثي کند.
به گفته اين پژوهشگران بسياري از والدين و کودکان فکر مي ‌کنند، گذران وقت زياد در مقابل کامپيوتر يا تلويزيون در صورتي که بخشي از يک "سبک زندگي متعادل" باشد، اشکالي ندارد.
اين پژوهشگران مي ‌گويد: " آن ها استفاده بيش از حد از رسانه ‌هاي الکترونيکي ي را در صورتي که کودک از لحاظ جسمي فعال باشد، نگران ‌کننده نمي‌ شمارند."
اما يافته‌ هاي اين بررسي جديد بيانگر آن است که اين عقيده ممکن است درست نباشد، و پژوهشگران به والدين توصيه مي‌ کنند که ميزان کاربرد کامپيوتر و تماشاي تلويزيون به وسيله کودکان ‌شان را محدود کنند تا سلامت و رفاه آن ها تضمين شود.
گردآوري: معصومه آيت اللهي
بخش تغذيه و سلامت تبيان
 منابع:
سايت پزشکان بدون مرز
همشهري

اگر مي خواهيد با پزشکان سايت مشورت کنيد، اينجا را کليک کنيد.
براي شرکت در بحث هاي انجمن سايت مرتبط با بهداشت و سلامت، اينجا را کليک کنيد. 
 
*مطالب مرتبط: 
تعداد بازديد:965 آخرين تغييرات:89/11/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر