سه شنبه 23 مهر 1398 - 16 صفر 1441 - 15 اكتبر 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

آقاي خاتمي اكنون وقت عذرخواهي

آقاي خاتمي اكنون وقت عذرخواهي

اكنون بايد از آقاي خاتمي پرسيد كه ايشان با كدام پشتوانه، خطاب به مسئولان جمهوري اسلامي اين چنين لحن طلبكارانه اي را در پيش گرفته اند.

 


به گزارش خبرنگارگروه "فضاي مجازي " خبرگزاري فارس، سايت الف در تحليلي درباره ادعاي اخير خاتمي نوشت: محمد خاتمي، رئيس جمهور سابق اخيرا در جمع نمايندگان اصلاح طلب مجلس، شرط هايي را براي بازگشت به نظام گذاشته اند كه نوع بيان اين شروط و جايگاهي كه ايشان براي خود قائل اند، عجيب به نظر مي رسد.

ايشان ضمن تعيين تكليف براي نظام جمهوري اسلامي ايران به عنوان نماينده اصلاحات سخن رانده و به ذكر نكاتي زبان چرخانده اند كه خود مايه تامل است. اين سخنان در حالي بيان شد كه براساس شواهد موجود، اصلاح طلبان به ايشان به عنوان يك رهبر اعتقاد ندارد و جنبش خود را بي سر مي‏دانند

وي در اين جمع خواستار آزادي بي قيد و شرط همه زندانيان شده است. درحاليكه آقاي خاتمي به اين سوال جواب نداده اند با متهمان و مجرماني كه خود لب به اعتراف گشوده و از ظلم هايي كه در دو سال گذشته در حق مردم روا داشتند، سخن گفته اند و در اعترافات خود در دادگاه از انواع و اقسام تهمت ها از تقلب گرفته تا تجاوز، كه به انقلاب و جمهوري اسلامي روا داشته اند، پشيمان هستند، رفتار قوه قضائيه چگونه بايد باشد؟

وي سپس با چرخشي 180 درجه اي از نوع رفتارهاي قانون شكنانه خود و دوستانش در بعد از انتخابات 88 از مسئولان نظام خواسته تا در راه پايبندي به قانون اساسي و اجراي همه جانبه و كامل آن بخصوص اهتمام به روح قانون اساسي قدم بردارند! و البته توضيح نداده اند كه چرا بعد از دعوت مكرر رهبر انقلاب به خصوص در نمازجمعه 29 خرداد براي پيگيري اعتراضات به نتيجه انتخابات از مسير قانوني، چرا از مسير قانوني شكاياتشان را پيگيري نكردند و چرا هوادارانشان را به خيابانها كشاندند؟ كجا را مي خواستند بگيرند؟ اسلحه خانه هاي بسيج و پليس را؟ بعدش چه؟ ... روز 30خرداد كه خاتمي و آن دو نامزد شكست خورده، مسير قانوني اعتراض را كنار زدند و به اعتراض خياباني متوسل شدند واقعا فكر كرده بودند كه تا كجا مي تواتنند پيش بروند؟ چقدر آماده بودند هزينه بپردازند و از جيب چه كسي؟ آيا آماده باش بي بي سي و 24 ساعته كردن برنامه هايش در روزهاي منتهي به 22خرداد تصادفي بود؟ آيا حمله به يك اسلحه خانه در غروب 25خرداد تصادفي بود؟ آيا تعقيب مرحومه ندا آقا سلطان توسط يك تصوير بردار در تجمع 27خرداد و آماده بودن دو تصويربردار در لحظه تيرخوردنش تصادفي بود؟ آيا تطابق موبه‏موي تصميمات نفر دوم انتخابات با دستورالعملهاي علني و رسمي كودتاهاي مخملي تصادفي بود؟ خاتمي به اين همه حاثه پي در پي مشكوك چه جوابي دارد؟ آيا انتظار دارد ما باور كنيم همه آن رويدادها تصادفي بود و نه كودتايي بوده و نه فتنه اي؟ و سرشاخه هاي آشوب‏ها هم بي دليل و بي گناه در زندان هستند؟!

آقاي خاتمي در قسمت سوم صحبت خود نيز ترجيح داده است، باز هم به روش يكي به نعل و يكي به ميخ حركت كند. درخواست سوم ايشان فراهم آوردن سازوكاري براي برگزاري انتخابات سالم و آزاد است. سازوكاري كه ايشان دوبار به وسيله آن رئيس جمهور اين كشور شد و دوستانش هم توانستند مجلس اين كشور را در دست بگيرند. معلوم نيست اقاي خاتمي وقتي اين سازوكار را قبول ندارد، پس چرا در انتخاباتش شركت كرده و حتي رئيس جمهور هم شده است!

جايگاه واقعي سيد محمد خاتمي كجاست؟
* نخست، بايد به ايشان يادآوري كرد كه ايشان ديگر آن رئيس جمهور بيست ميليوني دوم خرداد هفتاد و شش نيست كه براي نظام مقدس جمهوري اسلامي تعيين تكليف مي كنند. به عبارت ديگر امروز كانديداي مورد حمايت ايشان، تنها توانست سيزده و نيم ميليون از چهل ميليون راي اخذ شده را با خود همراه سازد. يعني نسبت به دوم خرداد76، افت رأيي پنجاه درصدي شامل حال ايشان و تفكرش شد. اين در حالي است كه مشاركت مردمي چيزي نزديك به ده ميليون نفر بيشتر شده بود.

* دوم: به وضوح قابل فهم است كه طيف عمده اي از مذهبيون جامعه از ايشان به عنوان يكي از سران فتنه ياد مي كنند و قطعا با برگشت ايشان بدون هيچ سوال و جواب و بازخواست درباره آنچه در جريان فتنه هشتاد و هشت اتفاق افتاد مخالف هستند. همچنين بايد بدانند افراد مذهبي‏اي كه در سال هفتاد و شش به ايشان بر مبناي راي "نه به ناطق نوري؛ نه به هاشمي رفسنجاني است " راي دادند، نه تنها ديگر به ايشان راي نخواهند داد، بلكه خواستار مجازات ايشان به عنوان يكي از سران فتنه نيز هستند.

* سوم: طيف افراطيون دوستدار ايشان كه عموما در ادوار تحكيم وحدت مشغول به فعاليت هستند نيز، در دوران رياست جمهوري خود ايشان، تز عبور از خاتمي را مطرح كردند و در انتخابات سال 88 نيز به كانديدايي ديگر راي دادند. البته اين دسته چندان اهميت و وزني در انتخابات نداشتند، چون مجموع راي اين افراطيون حتي از آراي باطله نيز كمتر بود.

وقت عذر خواهي است

اكنون بايد از آقاي خاتمي پرسيد كه ايشان با كدام پشتوانه، خطاب به مسئولان جمهوري اسلامي اين چنين لحن طلبكارانه اي را در پيش گرفته اند. از ايشان كه فردي سياسي و سرد و گرم چشيده هستند، بعيد است كه اين چنين لب به مجادله باز كنند و بخواهند با تهديد و ارعاب راه خود و اطرافيانش را براي ورود دوباره به نظام هموار كند.

بنده به عنوان يك طرفدار نظام جمهوري اسلامي ايران به ايشان نصيحت مي كنم كه اگر ايشان به اشتباهات سران فتنه پي برده و مي خواهد به دامان اكثريت مردم -كه همانا مستضفان و پابرهنگاني هستند كه انقلاب با فداكاري آنها به اين نقطه رسيده- بازگردند؛ بايد بدانند كه اكنون وقت تهديد نيست. بلكه وقت عذرخواهي و اعلام برائت از جنبشي غربگرا و دين ستيز موسوم به جنبش سبز است.

حضرت ايشان، براي عذرخواهي از محضر مردم و قانون اساسي بايد ابتدا به دنبال حلاليت طلبيدن از مادران شهداي فتنه پارسال (شهيد غلامحسين كبيري، شهيد اميرحسام ذوالعلي و ...) باشند و سپس سراغ كدخداي دهكده و برگشت به داخل نظام را بگيرند.

و سخن آخر ...
در راستاي عمل به دستورات الهي در باب توبه و همچنين فرمان رهبرم در راستاي جذب حداكثري و دفع حداقلي، سيد محمد خاتمي را -اگر توبه كند و بابت همكاري اش با كودتاگران رسما عذرخواهي كند-، به عنوان كسي كه زماني در جمهوري اسلامي ايران مسئوليت داشته، دوست خواهم داشت. حال اين گوي و اين ميدان آقاي خاتمي ...

تعداد بازديد:1214 آخرين تغييرات:89/11/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر