شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

عروسک کهنه یا سنگ صبور!

عروسک کهنه يا سنگ صبور!

اسباب بازيهاي كهنه كودك را چه كار كنيم

 
روزي مادربزرگي به ديدن نوه اش آمد . براي او يك عروسک خريده بود . مادر بزرگ به نوه اش گفت : « حالا مي‌تواني عروسک قديمي‌واز قيافه افتاده و كهنه را توي سطل اشغال بياندازي ! » كودك از شنيدن اين حرف خيلي ناراحت شد و عروسک دوشت داشتني اش را محكم به بغل خودش چسباند . چون خاطرات زيادي از آن داشت و او را خيلي دوست مي‌داشت . حتي حالاهم كه كهنه شده و سوراخي در پايش ايجاد شده بود . باز هم آن را دوست داشت . مادر كه ميزان علاقه مندي كودك را ديد . قول داد كه براي عروسک قديمي‌اش لباسي جديد بدوزد و روي سوراخ پايش هم يك وصله بزند . كودك خوشحال شد و گفت هر دو عروسک باهم دوست مي‌شوند .
 
وقتي اسباب بازيهاي كودك شكسته و ياكهنه مي‌شوند . ما حق نداريم آنها را بدون اجازه كودك دور بريزيم و يا آنكه به كسي بدهيم . حتي حق نداريم آنها را به برادر و يا خواهر كوچكش بدهيم . بايد به عقيده ، حق تصميم گيري و حس مالكيت او احترام بگذاريم و به او فرصت و امكان بدهيم تا ارزش مالكيت را به درستي و عملا درك كند .
 
كودك ممكن است از اسباب بازي اش هرگز استفاده نكند ولي به خاطر آنكه آن را  يکي ازدوستان ، پدر ، عمو و .... به او هديه داده است خيلي آن را دوست داشته باشد .
 
اگر مي‌خواهيد بفهميد كه كدام يك از اسباب بازيهايش را بيشتر دوست دارد ، هنگام مرتب كردن اسباب بازيها باكودك همكاري كنيد . آن وقت متوجه ارزشي كه او براي اسباب بازيهاي مختلف خود قائل است خواهيد شد و وقتي كودك ناراحت و بيمار است همين اسباب بازي مي‌تواند مانند يك دوست قديمي‌او را خوشحال كند . كودك با او گفتگو مي‌كند و همانند سنگ صبورش با او سخن مي‌گويد و احساسات خودش را آشكار مي‌كند.
 
رهنمودهايي براي والدين :
بعضي والدين فكر مي‌كنند اسباب بازي هاي كهنه ي كودك ارزشي ندارد و آنها را دور مي‌ريزند در صورتي كه ممكن است همان اسباب بازي كهنه از اسباب بازيهاي نو براي كودك ارزش بيشتري داشته باشد . به كودك كمك كنيد تا اسباب بازيهاي شكسته و فرسوده را تعمير كند .در صورتي كه خودش قادر به اين كار نيست او را ياري دهيد . هرگز اسباب بازي هاي قديمي را در سطل آشغال نيندازيد.
 
اسباب بازيهاي شكسته و فرسوده ، بهترين فرصت را براي كودك فراهم مي‌كند تا از اسرار دروني آنها سردر آورده و به حس كنجكاوي اش پاسخ مناسبي بدهيد ، لذا توصيه مي‌شود كه آنها را دراختيارش قرار دهيد تا به هر صورتي كه مي‌خواهد با آنها مشغول شود .
 
منبع: گروه سبک زندگي سيمرغ- باتغييروتلخيص 
تعداد بازديد:1334 آخرين تغييرات:89/11/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر