چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

من سئوالم رو از کی بپرسم؟

من سئوالم رو از کي بپرسم؟

هنگام روبرو شدن با يک پرسش حساس، ممکن است شما بخواهيد پاسخي صادقانه بدهيد ولي احساس مي‌کنيد که کودکتان براي فهم جزئيات آن آماده نيست.

 
هنگام روبرو شدن با يک پرسش حساس، ممکن است شما بخواهيد پاسخي صادقانه بدهيد ولي احساس  مي‌کنيد که کودکتان براي فهم جزئيات آن آماده نيست. شايد در هر دو مورد حق با شما باشد، اما به جاي شانه خالي کردن يا ارائه پاسخي سانسور شده، شما مي‌توانيد آن مقدار از حقيقت را که براي کودک قابل فهم است به او بگوييد. کودکان ذاتا کنجکاوند و درست از لحظه‌اي که بتوانند پرسش‌هاي خود را بيان کنند (در حدود دو سالگي) والدين خود را با «چيست؟»، «چرا؟»، «کجا؟»، و «چطور؟»، سوال پيچ مي‌کنند. اما يافتن پاسخي براي «ماشين‌ها چطور کار مي‌کنند؟» يک چيز است و براي پرسش «من از کجا آمده‌ام؟» چيز ديگر. منظور از راست گفتن اين است که با حقايق ساده و روشن شروع کنيد و به تدريج که کودکتان بزرگتر مي‌شود اطلاعات پيچيده‌تر را به آن اضافه کنيد. وقتي توضيحات ساده‌تر هم مي‌تواند کودک را قانع کند، نيازي نيست با تحميل توضيحات پيچيده و دشوار او را گيج کنيد.
زماني که يک کودک از نظر ذهني و عاطفي آماده پذيرش اطلاعات است، هرگز نبايد از ارائه آن خجالت کشيد. کودک شما تشنه ياد گرفتن است و مشتاق روشن شدن ابهامات و معماهاست.
ايجاد اعتماد متقابل
بسياري از والدين عقيده دارند که هنگام صحبت کردن در باره واقعيت‌هاي زندگي، دو جنس بايد از يکديگر جدا شوند به طوري که پدران آموزش پسران و مادران آموزش دختران را به عهده گيرند. به نظر مي‌رسد ترتيب طبيعي کار نيز همين باشد، اما اگر يکي از والدين خونسرد و آسان‌گير و ديگري عبوس و سخت‌گير باشد، اين ترتيب چندان قابل قبول به نظر نمي‌رسد. اگر شما خود را جاي کودکتان بگذاريد به روشني در خواهيد يافت که بهتر است يکي از والدين که در پاسخ دادن به پرسش‌هاي کودکان راحت‌تر برخورد مي‌کند بار اين مسئوليت را، بدون ملاحظه جنسيت، بر دوش بگيرد.
 
 باز نگه‌داشتن راه‌هاي ارتباط و گفتگو در سراسر دوران کودکي و پس از آن در نوجواني، يکي از مهمترين وظايف هر پدر و مادر است، و اين والدين هستند که بايد در اين باره تلاش کنند، نه کودکان. انتظار داريد کودکانتان، وقتي نياز به اطلاعات، کمک، نصيحت و مشاوره دارند، به چه کس ديگري روي آورند؟ با اين حال والدين هنوز هم وقتي مي‌بينند که فرزندانشان در سنين نوجواني درون‌گرا، کم حرف و لاقيد شده‌اند، تعجب مي‌کنند. هر چند بعضي از تغييرات خلقي دوران نوجواني اجتناب‌ناپذير است، اما چگونگي پاسخدهي به سئوالات در برقراري ارتباطات بعدي موثر است.
 
تشويق گفتگوي سالم
پدران و مادراني که هنگام پاسخ دادن به پرسش‌هاي حساس و بجث‌انگيز پنهان‌کاري مي‌کنند يا موضوع صحبت را عوض مي‌کنند، نه تنها گفتگو کردن درباره موضوعاتي نظير مسائل جنسي، نژاد، دين يا مواد مخدر را در خانواده مشکل مي‌کنند بلکه بدتر از آن، کودکان خود را به پنهان‌کاري تشويق مي‌کنند. در مقابل، والديني که گشاده‌رو، پاسخ‌گو و صريح هستند کودکان خود را به عزت‌نفس، تعادل و منصف بودن تشويق مي‌کنند و به آنها فرصت و امکان مي‌دهند تا فکر کنند، انتخاب‌هاي خود را بسنجند، مسئولانه تصميم بگيرند و عمل کنند.
 
 اين گفتگوي سالم بين والدين و کودکان بايد خيلي زود شروع شود (از نخستين پرسش‌ها) و در سراسر دوراني که فرزندان با والدين زندگي مي‌کنند ادامه يابد. شما نخستين معلم کودکان خود هستيد و همه آموخته‌هاي آنها (از جمله آموزش‌هاي جنسي) در خانه آغاز مي‌شود. بسياري از والدين تصور مي‌کنند که دادن اطلاعات، در بعضي مسائل براي کودکان آنها مضر است و از ترس اينکه مبادا گفتن حقيقت کودکان را تشويق به تجربه کند، از بيان آن خودداري مي‌کنند. اين تصور به هيچ‌وجه درست نيست.
احتمال بيشتري وجود دارد که کودکاني که پرسش‌هاي اوليه‌شان ناديده گرفته شده يا پاسخ درستي دريافت نکرده‌اند، ارتباطشان با پدر و مادر قطع شود، آن هم زماني که پرسش‌هاي واقعا مشکل در حال شکل گرفتن است.
کودکان ناآگاه هستند که به دنبال تجربه هاي خطرناک مي‌روند. برعکس ترس اغلب مردم، کودکاني که درباره مسائل جنسي اطلاعات درست و متناسب با سنشان را دريافت کرده‌اند منحرف و هرزه نمي‌شوند، بلکه آن را بخشي طبيعي از زندگي تلقي مي‌کنند. تحقيقات بسيار زيادي انجام شده است که نشان مي‌دهد آموزش جنسي مناسب، رفتار‌هاي غيرمسئولانه را تشويق نمي‌کند و در واقع دقيقا اثري معکوس دارد. امتناع والدين از دادن اطلاعات، رفتار مسئولانه از جانب کودک را غيرممکن مي‌سازد؛ اين مسئله درباره ساير موضوعاتي هم که معمولا بحث‌انگيز و دردسرساز محسوب مي‌گردند مثل مواد مخدر، الکل، سيگار و نيز موضوعاتي که ممکن است مورد پيشداوري قرار گيرند مانند تفاوت‌هاي مذهبي يا نژادي، صدق مي‌کند.
 
در مقاله هاي بعد سعي داريم بخش هايي از اين کتاب را در مورد پرسشهاي رايج در ذهن کودکان از کلام دکتر ميريام استاپرد (روانشناس کودک) براي شما ارائه دهيم، با ما همراه باشيد.
 
برگرفته از کتاب پرسش هاي کودکانه ، با تلخيص
 

مقالات مرتبط
 
تعداد بازديد:1105 آخرين تغييرات:89/11/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر