جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/خانواده

ترشرویی زیر سقف مشترک

ترشرويي زير سقف مشترک

انسان به روي خوش اطرافيان علاقه بيشتري دارد و از چهره اخم کرده و گرفته، چندان راضي و خوشنود نيست. به همين سبب، افراد خندان و خوشرو، در ارتباطات اجتماعي موفق تر و در قلوب سايرين محبوب ترند و رعايت اين مهم در بين زن و شوهر بخاطر حساسيت خاص رابطه شان بيشتر لازم است.
 
 
قال النبّي صلي الله عليه واله وسلم : حق زن بر شوهرش اين است که او را گرسنه نگذارد؛ لباسش را تأمين نمايد و هيچ گاه با او ترشرويي نکند. (بحار/ج100،ص254) همان طور که در حديث فوق آمده است؛ اسلام به مرد دستور مي دهد که هيچ گاه با زن خويش با ترشرويي و اخم برخورد نکند؛ يعني، هميشه گشاده رو و خوش چهره باشد و ناراحتي هاي بيرون منزل را به درون خانه نياورد.
 
شخص مسلمان ، بايد غم خود را بپوشاند و در دل نگهدارد و چهره بازش را به ديگران ابراز نمايد. همان گونه که از امام علي عليه السلام نقل شده که فرمود:
شخص مومن، خوشرويي و شاديش در چهره اش و غم و اندوهش در دلش است. (اصول کافي / ج 2، ص 226) حال بايد توجه داشت، کسي که زندگي مشترک با همسرش ترتيب داده و شب و روز با او رو به رو است ؛ مي بايست بيش از هميشه و همه کس، اين اصل و دستور را رعايت کند.
 
بديهي است، انسان به روي خوش اطرافيان علاقه بيشتري دارد و از چهره اخم کرده و گرفته، چندان راضي و خوشنود نيست. به همين سبب، افراد خندان و خوشرو، در ارتباطات اجتماعي موفق تر و در قلوب سايرين محبوب ترند.مخصوصا همسري که اخلاق مناسب نداشته باشد باعث مي شود همسرش خسته شده و در ارتباط با او احساس رضايت نکند.
 
اگر به زندگى و همسرت علاقه دارى، بداخلاقى نكن; زيرا اخلاق خوب ،بهترين پشتوانه تداوم زندگى زناشويى است. بيش ترطلاق ها در اثر بدرفتارى زن و شوهر و عدم توافق اخلاقى صورت مى گيرد.
 
البتّه طبيعي است که انسان، گاهي در زندگي رنجيده خاطر و خشمگين شود؛ امّا پذيرفته نيست که به خاطر هيجانات روحي و عاطفي، خود را مجاز به هر نوع برخوردي بداند و به رغم آنکه بسياري از خوشي ها و شادي هايش جنبه شخصي و مخفي داشته؛ تمام ناخوشي ها و ناراحتي هايش را بروز داده و در چهره نمايان سازد و با چهره گرفته، با اطرافيان - بويژه افراد خانواده اش - مواجه گردد. اين رويه و روش، علاوه بر آنکه خلاف اخلاق بوده و موجب آزار و اذيّت آنان مي گردد؛ باعث دوري آنان و رنجش خاطرشان از ما مي شود؛ که اين امر، کاهش محبت آنان را در پي دارد و موجب سردي کانون محبت خانواده مي گردد.
 
عوامل ايجاد ترشرويي
خشم
عوامل متعددي ممکن است موجب ترشرويي شود؛ از جمله: عادت غلط ، تقليد ، پر توقّعي ، نخوت ، غضب، ناراحتي، نگراني، عدم آرامش و حالات روحي- رواني.
گاهي انسان بر اثر « عادت غلط » و به خيال اينکه اخم و تخم ، روش خوب و درستي است ، به ترشرويي و گرفتگي چهره ، به هنگام برخورد با افراد، عادت مي کند. چنين شخصي، ابتدا بايد آثار سوء ترشرويي را شناخته و مدّ نظر قرار دهد سپس از عادت غلطش دست بردارد.
 
گاهي ترشرويي به خاطر تقليد کورکورانه و از افراد ديگر؛ از جمله: نزديکان، دوستان و همکاران است. چنين شخصي، با تنبه بر مضرّات اين خصلت بد؛ به آساني مي تواند خود را از آن برهاند.
 
همچنين، گاهي بر اثر پر توقعّي، خود بزرگ بيني، خشم و غضب، نگراني، عدم آرامش و به طور کلّي، بر اثر بعضي از امراض روحي و رواني؛ شخص گرفتار بد اخلاقي، ترشرويي و چهره عبوس و گرفته مي شود. از آنجا که موارد اخير، ناشي از اختلال روحي- رواني است؛ لذا براي درمان ترشرويي، مي بايست ريشه هاي روحي- رواني آن را شناخت و سپس، به درمان آن پرداخت.
 
ترشرويي، به هر دليلي که در فرد به وجود آمده باشد، امري مذموم است و بهتر است که انسان با الهام از آموزه هاي ديني، پيوسته با چهره اي باز، همراه با تبسّم و با به کار بردن کلمات محبّت آميز و صبر و حوصله و احتمالاً تحمّل کافي، در مقابل ديگران و مخصوصا همسر خود رفتار کند و از داشتن ظاهري ملول و ملال آور، پرهيز نمايد.
 
توجّه به آثار خوشرويي در روابط زوجين و آثار روحي- رواني آن در تربيت فرزنداني با نشاط و پر تحرّک و نيز توجّه به دست آوردهاي خوشرويي در زندگي و تعاملات اجتماعي؛ هر فرد صاحب خردي را به آن حريص مي کند.
براي آنکه زندگي زناشويي موفقي داشته باشيد بهتر است ترشرويي را کنار بگذاريد و با چهره اي خندان و گشاده با همسر خود برخورد کنيد. روي خوش شما پشتوانه ي خوبي است براي تحمل سختي هايي که در زندگي اجتناب ناپذير است.
فرآوري : داودي
بخش خانواده ايراني

 کتاب : عوامل کاهش محبت در زندگي
 
مقالات مرتبط: 
تعداد بازديد:1996 آخرين تغييرات:89/11/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر