سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

گوانتانامو سبب ننگ آمريكا

گوانتانامو سبب ننگ آمريكا

يك روزنامه آلماني در گزارشي با اشاره به بخش‌هايي از قوانين مدني ايالات متحده آمريكا نوشت كه ادامه به كارگيري زندان گوانتانامو با توجه به قوانين آمريكا به وسيله‌اي براي ننگ اين كشور در جهان تبديل شده است.

 


به گزارش فارس و به نقل از روزنامه آلماني "تسايت "، حدود 800 سال از زماني كه يكي از پادشاهان انگليس قانون قضايي را در 39 بند امضا كرد مي‌گذرد. در اين قانون به وضوح آمده است كه هيچ‌كس نبايد زنداني شود مگر اينكه حكم قضايي درباره وي صادر شود. اين همان قانوني است كه هم‌اكنون مبناي قوانين بسياري از كشورها قرار گرفته است.

اين روزنامه آلماني در ادامه نوشت كه متاسفانه امروزه اين قانون علاوه بر تعدادي از كشورهاي جهان، توسط آمريكا به عنوان بزرگترين كشور مدعي دموكراسي غربي نقض مي‌شود و در اين زمينه زندان گوانتانامو شاهد بزرگي بر اين مدعاست.

براساس اين گزارش، آمريكا در حالي همچنان از بستن اين زندان خودداري مي‌كند كه اميد مي‌رفت با پيروزي "باراك اوباما " رئيس‌جمهور آمريكا در انتخابات، اين زندان به زودي بسته شود اما به تازگي اعلام شد كه آمريكا اين زندان را به دليل پاره‌اي اقدامات درباره زندانيان نخواهد بست و اين در حالي است كه براي رسيدگي به موارد اتهامي متهمان نيز دادگاهي تشكيل نخواهد شد بلكه كميسيوني متشكل از مقامات و وزرا بر آن نظارت خواهند كرد.

محكوميت "احمد غيلاني " نخستين زنداني گوانتانامو به حبس ابد كه قرار بود در آمريكا محاكمه شود، در جلسه دادگاه غيرنظامي روز گذشته در آمريكا بدون در نظر گرفتن كوچكترين جاي بخشش و بررسي بيشتر در خصوص نقش وي در بمب‌گذاري سال 1998 در سفارت‌هاي آمريكا در آفريقا، نخستين نمونه بارز در اين زمينه است.

در اين گزارش آمده است كه آمريكا با چنين رويكردي نيز نمي‌تواند مدعي عملكردي قانونمند باشد، چرا كه بنابر بخش ديگري از قوانين اين كشور متهم بايد در دادگاهي عمومي و بي‌طرف محاكمه شود اما مقامات آمريكايي ضمن نقض اين مورد، در 9 سال گذشته 173 تن از متهمان را بدون محاكمه حبس كرده‌اند.

تسايت در انتها نوشت كه وجود زندان گوانتانامو به خودي خود نشانگر آن است كه تا چه حد رهايي از آنچه "جرج بوش " رئيس‌جمهور آمريكا انجام داده است براي اوباما دشوار است.تعداد بازديد:758 آخرين تغييرات:89/11/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر