سه شنبه 27 آذر 1397 - 10 ربيع الثاني 1440 - 18 دسامبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

حجاب تکلیف زن است یا حق او ؟

حجاب تکليف زن است يا حق او ؟

و به زنان با ايمان بگو: چشم هاي خود را ]از نگاه هوس آلود[ فرو گيرند و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را جز آن مقدار كه ظاهر است، آشكار ننمايند و ]اطراف [روسري هاي خود را بر سينه خود افكنند ]تا گردن و سينه با آن پوشانده شود

حجاب
 
«وَ قُل لِّلْمُؤْمِنَـتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَـرِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لاَ يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلاَّ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَي جُيُوبِهِنَّ وَ لاَ يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ ءَابَآئِهِنَّ ...; (نور، 31)
 و به زنان با ايمان بگو: چشم هاي خود را ]از نگاه هوس آلود[ فرو گيرند و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را جز آن مقدار كه ظاهر است، آشكار ننمايند و ]اطراف [روسري هاي خود را بر سينه خود افكنند ]تا گردن و سينه با آن پوشانده شود[ و زينت خود را آشكار نسازند، مگر براي شوهرانشان يا پدرانشان و ...».
 
کاربران محترم تبيان ، مخصوصا بانوان گرامي ، اگر پيش از اين ما را در بخش خانواده همراهي کرده باشيد ، مقالات مختلفي که پيرامون مسئله ي حجاب طرح و بررسي شده است را مطالعه کرده ايد و اگر از اين مقاله به تبياني ها پيوسته ايد ، مي توانيد در مورد حجاب مطالب متنوعي را در اين بخش مطالعه کنيد.
 
با توجه به  سوالات شما کاربران عزيز ،  شرايط پوشش خانم ها در جامعه  و سوالاتي که توسط برخي رسانه ها اعم از سايت ها و برخي شبکه هاي ماهواره اي در بين مردم بالاخص بانوان جوان پراکنده شده است ، برخود لازم ديديم که به اين موضوع به صورت ريشه اي بپردازيم و از شما بزرگواران مي خواهيم تا با نظرات و طرح سوال خود ما را همراهي کنيد.
در مجموعه مقالات «همه چيز در باره ي حجاب » موضوعاتي به شرح زير طرح و بررسي مي شود:
 
به اعتقاد شما علت پيدايش حجاب در دين ما چه چيزي بوده است؟
برخي مي گويند : ميل به رياضت و رهبانيت علت پيدايش حجاب بوده است . برخي معتقدند حجاب به خاطر حفظ امنيت زنان در جامعه ايجاد شده است. گروهي حس حسادت در مردان را در پيدايش حجاب موثر مي دانند و عده اي ديگر ويژگي هاي زنانه و ضعف جنس زن را علتي براي قانون حجاب دانشته اند. اما نظر اسلام چيست؟ آيا ديني که کامل ترين دين است و مي تواند پاسخگوي کليه ي نياز هاي افراد در تمام زمان ها و مکان ها باشد ، مي تواند قانوني مانند حجاب را تنها به يکي از اين دلايل وضع کند؟
حجاب
به نظر شما رعايت حجاب چه فوايدي براي خود فرد و جامعه دارد؟
بعد از بررسي علت پيدايش حجاب ، فوايد آن را بررسي مي کنيم از جمله آرامش رواني زن ، استحکام پيوند خانوادگي ،ارزش گذاري به وجود زن و.....
 
پاسخ شما به گفته ي« در کجاي قرآن حجاب به اين صورت که امروز مي گويند ، مطرح شده است» چيست؟
 ايرادها و اشکال هايي که منتقدان حجاب زنان مطرح مي کنند را بيان مي کنيم و به تک تک آن ها پاسخ مي دهيم.از جمله: حجاب کاري بي منطق است . حجاب حق آزادي را از زنان سلب مي کند. حجاب باعث افزايش التهاب در جامعه مي شود ، حجاب باعث مرد سالاري است و ...
 
به اعتقاد شما چادر پوشش برتر  است؟
بررسي انواع حجابي که در قرآن معرفي شده است و حجاب حداقلي و حداکثري . تغييراتي که بنا بر اقتضاي زمان و مکان
در نوع پوشش مي توان داد...
 
شما فکر مي کنيد که رعايت حجاب تنها مخصوص خانم هاست ؟
توضيح و تبيين حجاب گفتار ،حجاب چشم ،حجاب در رفتار و همچنين حدود رعايت حجاب توسط آقايان.
 
شما مي توانيد چهارشنبه ي هر هفته با ما همراه باشيد و جواب پرسش هاي خود را بگيريد....
 
گروه خانواده و  زندگي تبيان -داوودي 
تعداد بازديد:1074 آخرين تغييرات:89/11/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر