شنبه 28 مهر 1397 - 10 صفر 1440 - 20 اكتبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

معیاری برای محبوبیت

معياري براي محبوبيت

زن از نگاه پيامبر (ص)

 

 
تلاش و فعاليت زن در منزل، نقش به‏سزايى در رشد و تكامل خانواده از نظر تربيتى، فرهنگى، اخلاقى و اقتصادى دارد. متأسفانه در گذشته تلاش زنان بر اثر تحقير، ارزش و قيمتى نداشت. رسول خدا - ص - با توجه به نقش عمده و حياتى زن در سعادت خانواده، به تلاش زن، چنان ارزش و قيمت داد كه در رديف ارزش و قيمت پيكار مجاهدان فى سبيل الله قرار گرفت؛ چنين نگاهى به ارزشمندى فعاليت زنان، حكايت از جايگاه والاى زنان در نزد خداوند سبحان و رسول برگزيده او دارد.
 

تلاش مردان براى خانواده، همپاى جهاد در راه خداست.

 كار و فعاليت مردان براى تأمين رفاه و رفع نيازمندى خانه با چنين نگاهى كه همسرش ركن اصلى آن را تشكيل مى‏دهد، حكايت از جايگاه و ارزشمندى زن در آموزه‏هاى پيامبر گرامى ـ ص  - دارد.

 

رفتار نيكو و عادلانه با زنان

در زمان جاهليت زنان بيشترين ستم را از ناحيه همسرانشان در خانواده تحمل مى‏كرده‏اند، تا جايى كه در برخى قبيله‏ها، با ديد تحقيرآميز به زنان نگاه مى‏شد؛ عدالت و رفتار خوب با زنان چندان مفهوم نداشت، و مردان با زنان به عنوان «دارايى و اموال منقول و غير منقول» نگاه مى‏كردند، و به خود حق مى‏دادند كه هرگونه مى‏خواهند با آنها رفتار كنند. در شريعت نبوى، با اين افكار غلط و انديشه‏هاى باطل مبارزه شد، و از رفتار عادلانه در نظام خانواده سخن رفته است.
پيامبر اكرم - ص- خانواده را، كه زن ركن مهم آن است، چنان ارزشمند مى‏داند كه از تلاش مرد براى حفاظت و خدمت به خانواده به عنوان جهاد در راه خدا ياد كرده است.
در اسلام زنان توانستند در مكتب نبوى، جايگاه خوبى نسبت به رفتار عادلانه و انسانى، هم نسبت به خود و هم نسبت به دارايى و اموال خود، به دست آورند. رسول خدا - ص  - بهترين مردان را كسى دانسته كه با همسرانش رفتار نيكو داشته باشد، و كسى را محبوب‏ترين فرد در نزد خداوند معرفى كرده است كه نيكوترين رفتار را با خانواده‏اش داشته باشد. رسول خدا - ص- معيار خوبى مرد را، خوش رفتارى با همسر قرار داده است.

زن بهترين يار و پشتيبان

رسول خدا - ص - زنان را بهترين ياور و پشتيبان براى مردان دانسته و رفتار نيك را نسبت به آنان سفارش كرده و فرموده است: بد رفتارى انسانها با ياور خويش شايسته و پسنديده نيست.
 

پاس داشتن حرمت زنان

پاس داشتن حرمت و عفت زنان، در مكتب رسول خدا - صلى الله عليه و آله - امر حياتى به شمار رفته و پيامبر فرموده است: نسبت به زنان مردم عفت ورزيد، تا زنانتان عفيف و پاكدامن بمانند.
 

زن مايه خير و بركت

بر خلاف سنت‏هاى خرافى گذشته كه زنان را مايه شرارت و نكبت مى‏دانستند، رسول خدا - صلى الله عليه و آله - زن را مايه توانگرى و بركت خوانده است.
 

 دوست داشتنى بودن زن

زن در پاره‏اى از فرهنگ‏ها، موجود منفور به حساب مى‏آمد، ولى رسول خدا - ص - زن را چنان دوست داشتنى خوانده كه از ميان آنچه كه در دنيا وجود دارد چيزى براي ايشان به پاى محبوبيت زن نمى‏رسد؛ چه آن كه تنها بوى خوش توانسته است در كنار محبوبيت او قرار گيرد. از نظر عاطفى ، كرامت و شخصيت رابطه نزديك با عنصر محبت دارد. در كلام پيامبر -ص- روى عنصر محبت زنان چنان تكيه شده است كه مقدار و اندازه ايمان به خداوند سبحان را محبت زنان قرار داده است. بنابراين محبت، احترام و تكريم شخصيت زنان، جزء سيره و رفتار رسول خدا- ص- بوده است، و با الگو قرار دادن رفتار و آموزه هاى آن حضرت، كرامت و شخصيت زنان حفظ مى شود.
بهترين زنان، زنى مهربان است، در خانواده‏اش با حجاب، عفيف و عزيز، و در برابر شوهرش تسليم، نرم و خوشخو مي باشد؛ با آرايش و زينت و نمايش در برابر همسرش ظاهر شود، و زينتش را از غير شوهرش مى‏پوشاند؛ به سخنان همسرش گوش دهد و فرمان برد.
بهترين و بدترين زنان
خداوند سبحان زن و مرد را موجود مختار آفريده، و پيامبرانش را براى هدايت و ارشاد هردو، فرستاده است. زن و مرد مى‏توانند راه هدايت و سعادت يا راه شقاوت و گمراهى رابرگزينند. لذا همان‏طور كه مردان مى‏توانندبهترين و بدترين باشند؛ زنان نيز چنين هستند. از اين رو زنان با همه جايگاه ارزشمندى كه در آموزه‏هاى شريعت نبوى دارند، مى‏توانند با برگزيدن راه رشد و سعادت بهترين باشند، و نيز مى‏توانند با انتخاب راه شقاوت، بدترين باشند.
رسول گرامى - صلى الله عليه وآله - بهترين و بدترين زنان را معرفى كرده است كه به عنوان نمونه، به چند مورد از سخنان آن حضرت اشاره مى‏شود:
الف - بهترين زنان
جابر يكى از اصحاب نامدار رسول خدا - ص  - مى‏گويد: در مجلس رسول خدا - ص - درباره فضيلت و برترى زنان صحبت مى‏كرديم، رسول خدا - ص - فرمود:« آيا مى‏خواهيد كه از بهترين زنان به شما خبر دهم؟» همه گفتند: « بله يا رسول الله!» حضرت فرمود: «بهترين زنان، زنى مهربان است، در خانواده‏اش با حجاب، عفيف و عزيز، و در برابر شوهرش تسليم، نرم و خوشخو مي باشد؛ با آرايش و زينت و نمايش در برابر همسرش ظاهر شود، و زينتش را از غير شوهرش مى‏پوشاند؛ به سخنان همسرش گوش دهد و فرمان برد.
ب - بدترين زنان
خوب‏ترين زنان در كلام رسول خدا زنانى هستند با ويژگيهايي كه ذكر شد، و بى گمان بدترين زنان، زنانى هستند كه فاقد آن ويژگيها باشد. رسول خدا - ص - در جمعى از اصحابش چنين فرمود: «بدترين زنان شما، زنى است كه در ميان كسانش رام، نرم و مطيع است، ولى در برابر شوهرش، مغرور و گردن‏فراز. بدترين زنان، زن نازا و كينه‏توز است كه در غياب شوهرش از هيچ‏گونه رفتار زشتى كه باعث جلوه‏گرى شود پروايى ندارد، ولى در برابر شوهرش همانند مركب سركشى است كه حاضر به هيچ گونه بهره‏دهى نيست، و زنى كه هيچ‏گونه عذرى را از همسرش نمى‏پذيرد، و از هيچ لغزش او نمى‏گذرد.»
 

نتيجه

بنابر آنچه گذشت به خوبى معلوم شد كه زنان در مكتب حيات‏بخش حضرت محمد - صلى الله عليه و آله - در تمام عرصه‏هاى زندگى، از نگاه فكرى، فلسفى، حقوقى، فرهنگى، اجتماعى و خانوادگى در جايگاه طبيعى و ارزش‏هاى اصلى و فطرى خويش قرار گرفته‏اند؛ چنان كه در عصر جاهلى زنان، موجود پست، و در رديف حيوانات قرار گرفته و در حد اموال و اشياء سقوط كرده بودند.
از مطالعه اسف‏بار زندگى زنان در گذشته و امروز به خوبى در مى‏يابيم كه تنها راه نجات زنان، بازگشت به سوى خورشيد شريعت تابناك حضرت محمد - صلى الله عليه وآله - است كه مى‏تواند آنان را از گرداب خوارى و زندگى مرگ‏بار نجات دهد و به جايگاه طبيعى و انسانى‏شان رهنمون سازد، و زنان امروز، تنها در سايه آموزه‏هاى شريعت محمدى - صلى الله عليه و آله - مى‏توانند جايگاه اصلى‏شان را به دست آورند.
 
منبع: مجله فرهنگ جهاد
 

مقالات مرتبط
 
تعداد بازديد:915 آخرين تغييرات:89/11/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر