دوشنبه 23 تير 1399 - 21 ذي القعده 1441 - 13 ژولاي 2020
صفحه اصلي/خانواده

اولین سال در زندگی متاهلی

اولين سال در زندگي متاهلي

اولين سال ازدواج يکي از سخت ترين سال هاي زندگي هر يک از زوجين جوان به شمار مي رود. امتزاج و ترکيب دو نفر با دو خانواده و دو فرهنگ متفاوت، خواسته يا ناخواسته با تعارضات و اختلافاتي توام خواهد بود.


 
لذا مجموعه اي از مشکلات رايج وجود دارد که تقريبا همه زوجين با آن مواجه خواهند شد. بحث و گفتگو در رابطه با اين مسايل(در روزهاي اول ازدواج) مي تواند در حفظ آرامش زندگي زناشويي و گذار از اين مرحله سخت موثر باشد.

اين مشکلات به ترتيب عبارتند از:

تقسيم نقش ها
بسياري از زوجين قبل از ازدواج سعي نمي کنند با يکديگر به بحث و گفتگو نشسته و مشخص کنند که در خانه و بعد از ازدواج هر يک بايد چه مسئوليت هايي را بر عهده بگيرند. اين مشکل علي الخصوص در زندگي هايي مشاهده مي گردد که زن و شوهر هر دو شاغل بوده و هر دو به يک اندازه داراي مسئوليت ها و نقش هاي اجتماعي هستند. به طور طبيعي در خانواده هاي سنتي و در ازدواج هايي که زن خانه دار بوده و يا شغل نيمه وقت دارد، بيشتر مسئوليت ها و اقدامات مربوط به داخل خانه، خود به خود و به طور خودکار بر دوش زن محول مي شود ولي در خانواده هايي که زمان خروج از منزل و ورود به خانه زن و مرد با يکديگر همزمان است مسلما اگر تقسيم مسئوليتي در مورد وظايف زن و مرد صورت نگيرد، اين مساله مي تواند بسيار اختلاف زا شود. اين که چه کسي آشپزي کند؟ چه کسي قبض ها را بپردازد؟ مسئوليت هاي خانه چگونه تقسيم شوند؟ و ... همه موضوعاتي است که به طور دقيق بايد مورد بررسي و سپس به حل و فصل آن پرداخت.
پول يکي از مهم ترين و اساسي ترين موضوعاتي است که زندگي زناشويي
را به چالش مي کشد. گفتگو کردن در مورد اولويت بندي هاي مالي و ايجاد
يک طرح و برنامه ريزي کلي در زمينه طريقه خرج کردن پول مي تواند تا حد
زيادي از بروز مشکلات و اختلافات جلوگيري کند
پول
پول يکي از مهم ترين و اساسي ترين موضوعاتي است که زندگي زناشويي را به چالش مي کشد. گفتگو کردن در مورد اولويت بندي هاي مالي و ايجاد يک طرح و برنامه ريزي کلي در زمينه طريقه خرج کردن پول مي تواند تا حد زيادي از بروز مشکلات و اختلافات جلوگيري کند. لازم است که شما و همسرتان هزينه هاي سنگين زندگي و همچنين هزينه هاي شخصي تان را کاملا مشخص کنيد. سپس تعيين کنيد که هزينه هاي هر يک از اين موارد به طور جداگانه کنار گذاشته مي شود و يا اينکه به طور کلي هر ماه مبلغي را براي اين نوع هزينه ها کنار خواهيد گذاشت؟
مشخص کنيد که آيا علت اختلافتان در زمينه هاي مالي مربوط به زماني است که يکي از زوجين تصميم به خريدي خاص دارد ولي ديگر با اين مساله مخالفت مي کند؟
 لذا مسئوليت هاي زن و مرد جهت اداره امور مالي بايد مشخص شود و حتي حيطه قدرت آن ها جهت مخارج، خريدهاي جزي و کلي و اسناد مالکيتي که بعدها به دست خواهد آمد تعيين شود.
رابطه زناشويي
بعد از مسايل مالي، رابطه زناشويي يکي از مشکل سازترين مسايلي است که زوجين ممکن است با آن مواجه شوند. براي بسياري از زن و شوهر هاي تازه، اولين ارتباطات زناشويي بسيار پراسترس و تنش زا خواهد بود. از جمله عوامل اين مساله گاه وجود اطلاعات ناکافي و حتي نادرستي است که از گوشه و کنار در اختيار افراد قرار مي گيرد لذا باورها و انتظارات نادرستي در اين زمينه در ذهن آن ها شکل بسته و باعث بروز استرس در آن ها مي گردد. اين در حاليست که داشتن يک گفتگو و مذاکره باز و روشن در مورد نيازها و رجحان ها مي تواند تا حد زيادي در رفع اين گونه مشکلات کارساز باشد. يک رابط زناشويي نابسنده مي تواند بر تمام جنبه هاي زندگي مشترک سايه افکند.
وارد شدن در بحث ها و مناظرات آرام، کمک گرفتن از همسر و حتي عبور از کنار برخي از  مشکلات و اختلاف نظرات مي تواند در حل و فصل اختلافات و تنش ها
با خانواده همسر موثر باشد
فرزند دار شدن
اکثر زوجين در اوايل ازدواج بحثها و گفتگوهاي سطحي و ناقصي در مورد فرزند دار شدن با يکديگر مي کنند. اين در حاليست که زوجين از همان روزهاي اول ازدواج بايد بدانند که توقع و خواسته همسرشان در اين زمينه چيست؟ يعني توقع چند فرزند دارند؟ قصد دارند چه مدت را صبر کنند و سپس صاحب فرزند شوند؟ آيا ممکن است براي يکي از زوجين مسايل شغلي و پيشرفت هاي حرفه اي مهم تر از فرزند دار شدن باشد؟ آرزو دارند چه نوع والديني باشند؟ حتي در صورتي که هر دو زوجين در مورد چگونگي فرزند دار شدن توافق کافي را داشته باشند، اما باز هم بسياري از تصميم گيري هاست که مي تواند باعث ايجاد اختلال در زندگي زناشويي شود.
خويشاوندان همسر
وقتي ما ازدواج مي کنيم نه تنها از لحاظ قانوني در زندگي همسرمان رسميت مي يابيم بلکه تبديل به عضوي جديد در خانواده وي مي شويم. از يک طرف گسترده شدن خويشان و اقوام سيستم حمايتي بسيار وسيعي را براي ما به ارمغان مي آورد اما از طرف ديگر همين گسترش مي تواند عامل بسياري از استرس ها و اضطراب ها گردد به خصوص اگر عروس يا داماد جديد از جانب يکي از اقوام نزديک(خصوصا يکي از والدين) پذيرفته نشده و نتواند رابطه اي خوب با وي برقرار کند.
برخي از والدين به سختي مي توانند ازدواج فرزندشان را قبول کنند و همين عدم پذيرش کامل مي تواند در نخستين سال هاي ازدواج عامل اختلافات و درگيري هاي بسياري گردد. وارد شدن در بحث ها و مناظرات آرام، کمک گرفتن از همسر و حتي عبور از کنار برخي از اين مشکلات و اختلاف نظرات مي تواند در حل و فصل اين اختلافات و تنش ها موثر باشد.
اميد که سال اول ازدواج تان سرشار از خاطرات شاد باشد.
مريم عطاريان
بخش خانواده ايراني سايت تبيان

* مطالب مرتبط:
 
تعداد بازديد:1826 آخرين تغييرات:89/11/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر