پنج شنبه 30 خرداد 1398 - 16 شوال 1440 - 20 ژوئن 2019
صفحه اصلي/خانواده

معجزه ای به نام صمیمیت

معجزه اي به نام صميميت

صميميت و اثرگذاري آن در زندگي مشترک

صميميت در روابط زن و شوهر چگونه به‏وجود مي‏آيد؟

 
ارتباط درست و مثبت با همسر ، از عوامل مهم بهبود کيفيت زندگي مشترک و رهايي از مشکلات مي‏باشد. در زندگي مشترک موفق ، زوج ها به رابطه‏ي خود با همسرشان اهميت مي‏دهند؛ به خواسته‏هاي هم توجه دارند؛بيشتر مواقع ، آرامش خود را حفظ مي کنند ؛ سعي دارند هميشه خودشان باشند ؛ با مسائل به صورت مثبت برخورد کنند و خود را با شرايط وفق دهند؛ مصمم به تغيير خود هستند ولي درصدد تغيير همسر و ديگران بر نمي آيند چرا که مي دانند هيچ کس را نمي توان تغيير داد ؛ شرايط را به جاي تحمل ، پذيرا مي‏شوند و در صورت بروز اختلاف همه چيز را منفي نمي بينند و ويران نمي سازند ، با بحران‏هاي زندگي به آرامي برخورد و عبور کرده و روزهاي خوب مشترک گذشته را به کلي ناديده نمي گيرند و به دنبال يافتن راه حل هاي مثبت و سازنده اي هستند که به دوام زندگي مشترکشان کمک کند.
در يک زندگي مشترک موفق ، زن و مرد به حرف‏هاي يکديگر توجه دارند و احساسات خود را به راحتي نشان مي دهند ، هر چند احتمال دارد که احساساتشان مورد توجه و تاييد همسرشان نباشد.
متاسفانه بيشتر افراد از کودکي ياد مي گيرند احساسات خود را در درون خود نگاه دارند و به ظاهر خود را آرام نشان دهند ولي بار سنگين عدم بروز احساس‏هاي خويش را سال هاي سال به دوش بکشند . بيان نکردن احساس‏ها باعث ايجاد مشکلات رواني مانند زودرنجي ، پرتوقعي، زورگويي، گوشه‏گيري و افسردگي مي‏شود. بنابراين هيچگاه نبايد از وجود احساسات غافل شد و آنها را انکار کرد. مي‏بايست احساسات خود را به طريق منطقي بروز دهيم . به فرزندان خود ياد دهيم که ناراحتي‏هاي خود را به طريق صحيح نشان دهند تا سبکبال و آزاد و بدون هرگونه احساس شرمندگي و گناه ، بزرگ شوند. وقتي از بچگي ياد بگيريم احساسات خود را به راحتي بروز دهيم و با آنها به درستي برخورد کنيم در بزرگسالي با آرامش خاطر ، با مسائل برخورد کرده و مسائل را به صورت درست تجزيه و تحليل مي‏کنيم و عقده هاي ناشي از پنهان کاري را به خود و ديگران تحميل نمي‏کنيم و کمتر رفتار ناپسند از خود بروز مي‏‏دهيم، از همسر و فرزندان توقع نخواهيم داشت که بدون اراده و به صورت چشم بسته به حرف ما گوش کنند.
ابراز نکردن احساس‏ها باعث ايجاد مشکلات رواني مانند زودرنجي ، پرتوقعي، زورگويي، گوشه‏گيري و افسردگي مي‏شود
در زندگي مشترک وقتي عشق و مهر و محبت و مشارکت عادلانه بين زوج‏ها حاکم باشد ، صميميت به وجود مي‏آيد . صميميت در روابط زناشويي داراي جنبه‏هاي قوي عاطفي و اجتماعي است که به پويايي و تداوم زندگي مشترک کمک فراوان مي کند.
زن و مرد
جهت تامين بهداشت رواني اعضاي خانواده ، داشتن رابطه‏ي صميمانه بين زوج‏ها ، بسيار ضروري است چرا که اين رابطه همواره جايگاه خاص و مثبتي در زندگي دارد . وقتي صميميت بين زن و مرد برقرار باشد آنان در برابر مشکلات فردي و اجتماعي توانمند مي شوند.
درمان گران خانواده به زوج‏ها توصيه مي‏کنند با هم صميمي شويد و يکديگر را تقويت کنيد چرا که وقتي با کسي احساس صميميت کنيد ، با او رفتار خوبي خواهيد داشت. براي اين که صميميت زن و مرد نسبت به هم افزايش يابد ، سعي کنيد به نکات مثبت يکديگر بيشتر توجه و تمرکز کنيد.
همسران جوان با وجود اينکه يکديگر را دوست دارند ولي به علت نبود نگرش‏هايي مشابه ، تجربه و اطلاعات کافي نسبت به مسائل و پديده ها و عوامل ديگر ، نگران شده و عدم تعادل بينشان به وجود مي‏آيد. براي ايجاد تعادل به منظور داشتن رابطه ي صميمانه ، نياز است که يکي يا هردو با افزايش آگاهي تلاش کند تا احساس خود را نسبت به ديگري يا نسبت به عوامل و پديده‏هاي اطراف تغيير دهد تا صميميت شکل گيرد و تعادل و ثبات در زندگي مشترک به وجود آيد.
بايد توجه داشت وقتي احساس صميميت بين زن و مرد برقرار باشد و هر يک تعهدات و وظايف و نقش‏هاي جنسيتي خود را به نحو احسن انجام دهند ، بيشتر به سوي همديگر جذب شده و موجب نشاط و طراوت و پايداري بيشتر زندگي مشترکشان مي شوند؛ در حالي که وقتي يک يا هر دو در زندگي مشترک احساس بي عدالتي و نارضايتي کنند ، از برقراري روابط صميمانه بين خود و همسر اجتناب کرده و موجب شکست زندگي مشترک مي شوند.
براي اين که صميميت زن و مرد نسبت به هم افزايش يابد ، سعي کنيد به نکات مثبت يکديگر بيشتر توجه و تمرکز کنيد.
بايد توجه داشت که زنان و مردان ، روابط صميمانه در زندگي مشترک را با توجه به بينش ، آگاهي و تجربه به صورت‏هاي متفاوت دريافت ، تجربه و ارائه مي‏کنند. با وجود آگاهي‏هاست که زن و مرد متوجه مي شوند که نيازها و چگونگي برطرف کردن آنها براي زنان و مردان چقدر با هم متفاوت هستند ؛ براي مثال برداشت متفاوت زنان و مردان در مورد صميميت ، اين است که زنان «خود ابرازگري» را نشانه‏ي صميميت در روابط مي دانند در حالي که مردان صميميت را «مشارکت در فعاليت‏ها» تصور مي کنند.
گلها
وقتي باورهاي مثبت و احساس صميميت درباره ي خود، همسر و زندگي مشترک داشته باشيم به راحتي مي توانيم به همسرمان و ديگر اعضاي خانواده ، دلگرمي داده احساس‏هاي خوبي به وجود آوريم.  با توجه به اينکه منشاء اصلي باورهاي مثبت ، تاييد و تصديق خود است با استفاده از توصيه‏هاي مشاوران مجرب و تاييد واقعي خود ، مي توانيم باورهاي مثبت را جايگزين باورهاي منفي کرده و زندگي پربار و غني را تجربه کنيم.
 
منبع: ماهنامه شادکامي و موفقيت- شماره 63
تنظيم براي تبيان- مريم عطاريان
 
مقالات مرتبط
 
براي اطلاعات بيشتر در اين زمينه مي توانيد با بخش مشاوره روانشناسي سايت تبيان تماس برقرار کنيد.
اين موضوع در کتاب " روابط سالم و سازنده بين همسران "مورد بررسي قرار گرفته است با مراجعه به کتابخانه تبيان از اين کتاب ها بهره مند شويد.
تهيه کتاب " خوشبختي را به همسرتان هديه کنيد" را از فروشگاه اينترنتي تبيان به شما کاربران محترم توصيه مي کنيم. 
تعداد بازديد:1408 آخرين تغييرات:89/11/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر