جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

مردانی که در محشر رسوا می شوند

مرداني که در محشر رسوا مي شوند

وظايف شوهر نسبت به زن(1)

پس از  مقاله ي زنان مورد غضب خداوند بسيار مورد عنايت خانم هاي تبياني قرار گرفتيم و آن ها ما را به پيروي از نظام مرد سالاري متهم کردند و بعضي معتقد بودند تير را به سمت خانم ها نشانه گرفته ايم و هيچ مطلبي که به آقايان تذکر بدهد ، ارائه نکرده ايم . اين مقاله کاملا روي سخنش با آقايان است و اگر نگاهي به مطالب مرتبط در کنار مقاله و پائين آن بياندازيد، متوجه مي شويد که مقالاتي هم در شرح وظايف مردان داشته ايم اما اگر تعداد مقالاتي که خانم ها را براي زندگي زناشويي آماده مي کنيم ،کمي بيشتر است اين را حمل بر ظلم به زنان ندانيد بلکه ما معتقديم توانيي وانعطاف زنان براي ساختن زندگي گرم وعاشقانه بيشتر است.
***
پيوند زناشويي و زندگي مشترک از شيرين‏ترين پيوندها در روابط انسان‏هاست و «خانواده» کانوني است براي امنيت، آرامش، مودّت و آسايش هر زن و مرد.
برخورداري از همسر خوب و شايسته در زندگي ، يکي از نعمت‏هاي بزرگ است که خداوند متعال به بندگان خويش عنايت مي‏کند و براي اکتساب چنين نعمتي، تعاليم عاليه اسلام علاوه بر آن که ملاک‏ها و معيارها را در «انتخاب همسر» بيان مي نمايد ،داراي رهنمودها و دستوراتي است که بدون شک بايد بر روابط خانوادگي هر فرد مسلمان حاکم باشد. و شک نيست کساني که در زندگي زناشويي جوياي سعادت، نشاط، شادابي، طراوت، معنويت و خوشبختي هستند، هم در «انتخاب همسر» و هم در «نحوه تنظيم روابط خانوادگي» بايستي به اين تعاليم ارزشمند تاسي کنند.
رابطه زن و شوهر
رابطه زن و شوهر، رابطه عاشق و معشوق، رابطه تن و تن‏پوش، رابطه همرهان طريق کمال و معناگر محبّت و ايثار است.
زن، مرادش را در حسن رابطه با شوهر، مي‏يابد و شوهر آرامش را در گرو وجود زن مي‏داند.
در اين رابطه صميمي درون خانوادگي، هر يک از زن و شوهر و ساير اعضاي خانواده وظايفي نسبت به يکديگر دارند که علاوه بر اين فصل، در فصل‏هاي بعدي به آنها اشاره خواهد شد.
وظايف مرد نسبت به زن
1- سرپرستي:
خداوند حکيم در قرآن کريم مي‏فرمايند:
«مردان، سرپرست و نگهبان زنانند... .» 
واگذاري مسووليت و مديريت نهايي خانواده به مرد، به معني برخورداري از قدرت تصميم‏گيري در مسائل کلي و اساسي خانواده است، نه ترجيح و مزيّت و اعمال قدرت و زور و سوء استفاده از اختيار و مرد سالاري. لذا مردان بايد در مديريت خانواده به تصميم‏گيري عاقلانه بپردازند و اداره خانواده را بر محور عقل و منطق استوار سازند و به طور جدي از هوي و هوس بپرهيزند.
«زن» و «شوهر» دو رکن اساسي خانواده هستند ، ليکن مرد بدان جهت که آفرينش ويژه‏اي دارد و از جنبه جسمي و عقلاني قوي‏تر است، رکن بزرگ و سرپرست خانواده محسوب مي‏شود. اوست که مي‏تواند با تدبير عاقلانه خويش خانواده را به بهترين وجه اداره کند و اسباب خوشبختي و سعادت آنان را فراهم سازد و محيط خانه را همانند «بوستاني سرسبز» معطر، شاداب، مرتب و منظم گرداند و همسرش را به صورت فرشته‏اي درآورد.
زنان نيز در امور داخلي خانه و تدبير در امور خانواده و فراهم کردن فضاي مناسب عاطفي و محيط نشاط آميز و لذت بخش و تربيت فرزندان و بهسازي اقتصاد خانواده سهم زيادي دارند و مردان بايد نسبت به جايگاه و نقش زنان در امور خانه آگاه باشند و به سهم آنان در اين زمينه توجّه نمايند.
مردي که مدير خانواده است بايد بدين نکته توجه داشته باشد که «زن» نيز انساني است مانند «مرد». خواسته‏ها و آرزوها و حق حيات و آزادي دارد. بايد بداند که زن گرفتن به معناي ميز‏ گرفتن نيست، بلکه به معناي انتخاب شريک در زندگي و يار و مونس و غمخوار گرفتن است. بايد به خواسته‏هاي دروني و آرزوهاي او نيز توجه داشته باشد. چنان نيست که مرد مالک مطلق زن باشد. زن نيز حقوقي بر گردن شوهر دارد که به آنها اشاره خواهد شد.
شوهر لايق و شايسته کسي است که جز با زبان محبّت و تکريم با همسرش سخن نمي‏گويد.
2- خوش اخلاقي و خوش‏رفتاري:
شوهر لايق و شايسته کسي است که جز با زبان محبّت و تکريم با همسرش سخن نمي‏گويد و همواره از خزانه دلش، کلام زرّين و خوشايند و گفتار شفابخش و درمان‏گر جان و آرامش‏گر روان را برگزيده، در فضاي سرشار از نشاط و آرامش تقديم همسرش نمايد.
رابطه شوهر برتر با همسرش به گونه‏اي است که هرگز نسبت به او زبان تهديد، تنبيه، تحقير و تخريب شخصيت ندارد. هر چه هست زبان محبّت، صداقت و صميميت‏، ايثار و احسان، تشکر و سپاس و تاييد و تکريم است.
پيامبر اکرم صلي‏الله عليه و اله وسلم مي‏فرمايند:
«شايسته‏ترين مردم از نظر ايمان، خوش‏اخلاق‏ترين آنان و مهربان‏ترين آنها با خانواده‏اش است. و من مهربان‏ترين شما با خانواده‏‏ام هستم.» 
و در جاي ديگر مي‏فرمايند:
«با زنان مهرباني کنيد و دل‏هايشان را به دست آوريد تا با شما همراهي کنند و آنان را مجبور و خشمگين نکنيد.» 
و در همين رابطه امير خوبان حضرت امام علي عليه‏السلام مي‏فرمايند:
«هميشه با همسرت مدارا کن و با او به نيکي معاشرت نما، تا زندگيت با صفا شود.» 
بنابراين مرد عاقل و بردبار، با تلاش و کوشش و تدبير امور زندگي بر همه مشکلات احتمالي روزمره در محيط کاري و بيرون از منزل پيروز مي‏گردد و حوادث کوچک، ناملايمات روزگار و گاهاً رفتار ناپسند بعضي از مردم او را ناراحت نخواهد کرد و وقتي وارد کانون گرم خانواده مي‏شود، با چهره‏اي خندان و شاداب و قلبي مالامال از عشق، مهر، صفا و دوستي و زباني گرم و گيرا و جذّاب، محيط زيباي خانه را با وجود خود معطر و نوراني مي‏کند و با برخورد شايسته و سخنان دلپذيرش، جسم و روح همسر و فرزندان را آرامش مي‏دهد.
گل
 
 
 
امام علي عليه‏السلام مي‏فرمايند:
«… کاري که برتر از توانايي زن است به او وامگذار، که زن گل بهاري است، نه پهلواني سخت کوش… .» 
 
 
 
3- اظهار محبّت و دوستي:
شوهر فهيم و آگاه، به خوبي مي‏داند که بايد محبت و دوستي و مهرورزي‏اش را نسبت به همسر بر زبان آورده و مهرباني را در قالب واژه‏هاي زيبا و پر مفهوم عينيّت بخشد، چرا که صرف محبّت قلبي کافي نيست.
پيامبر اسلام صلي‏الله عليه واله وسلم مي‏فرمايند:
«اين گفتار شوهر به همسرش که «من تو را دوست دارم» هرگز از قلب زن بيرون رفتني نيست.» 
حضرت اميرالمومنين عليه‏السلام مي‏فرمايند:
«با زنان (همسرتان) خوش‏ گفتار باشيد که ايشان هم خوش‏رفتار شوند.» 
و در جاي ديگر مي‏فرمايند:
«زيبا سخن گوييد، تا پاسخ زيبا بشنويد.»
و در همين رابطه امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايند:
«کسي را که دوست مي‏داري به او بگو ، زيرا اين اظهار دوستي، عشق و علاقه شما را نسبت به هم افزون تر و مستحکم‏تر مي‏کند.» 
با توجّه به کلام گهربار و نوراني معصومين عليهم‏السلام، بايد دقت داشت که مهم‏تر از کلمات و واژه‏ها، در ايجاد محبّت يا نفرت، آهنگ صدا و حرکات دست و چشم و لب و ابرو هنگام سخن گفتن است. آهنگ نرم و ملايم، ايجاد محبّت مي‏کند، چنانچه صداي کلفت و خشن، ملال و نفرت مي‏آورد. لب خندان و چهره شکفته و باز، همسر و فرزندان را جلب مي‏کند، چنانچه ترشرويي و اخم هنگام سخن گفتن آن را دلسرد و افسرده مي‏کند.
بسيار نيکو و بجاست که مرد در مکالمات روزمره خود با همسر و فرزندانش، علاوه بر اظهار عشق و علاقه و مهرورزي، مراقب حرکات دست و صورت و لحن صداي خود نيز باشد.
 
4- احترام به زن:
شوهر بايد در زندگي مشترک خود ، به همسرش احترام بگذارد و هرگز او را اذيّت و آزار نرساند و ايشان را تحقير و تمسخر نکند.
خداوند در قرآن کريم مي‏فرمايند:
«… و با آنان، بطور شايسته رفتار کنيد… .» 
پيامبراکرم صلي‏الله عليه واله وسلم مي‏فرمايند:
«برادرم جبرئيل به من خبر مي‏داد و همواره سفارش زنان را مي‏کرد تا آنجا که گمان کردم براي شوهر جايز نيست به زنش حتي «اف» هم بگويد.» 
و امام علي عليه‏السلام مي‏فرمايند:
«… کاري که برتر از توانايي زن است به او وامگذار، که زن گل بهاري است، نه پهلواني سخت کوش… .» 
آري، امام علي عليه‏‏السلام زن را به شاخه گل تشبيه کرده، چه تشبيه بجا و زيبايي، ريحان لطيف و ظريف. بنابراين نبايد کارهاي مشکل و طاقت فرسا را از زن انتظار داشت و نبايد او را با الفاظ مخرّب و نااميد کننده رنجاند و موجب افسردگي و پژمردگي او شد. بلکه بايد مانند باغباني آگاه، دلسوز و مهربان با شيوه‏هاي صحيح مراقب جسم و روح ايشان بود تا او نيز با عطر وجود خود، زينت بخش کانون گرم خانواده باشد.
امام علي عليه‏السلام مي‏فرمايند:
«… زنان امانت الهي در دست شما هستند. به آنان زيان نرسانيد و بر ايشان سخت نگيريد.» 
5- پرهيز از تنبيه و توهين به همسر:
زن نيز مانند مرد خودش را دوست دارد و به حفظ شخصيّت خويش علاقه‏مند است. دوست دارد محترم و گرامي باشد. از تحقير و توهين رنجيده خاطر مي‏گردد. از توهين و توهين کننده متنفر است.
خداوند در قرآن کريم از تمثيل و تشبيه «همسران» به «لباس» استفاده کره و مي‏فرمايند:
«… آنها لباس شما هستند، و شما لباس آنها، (هر دو زينت هم و سبب حفظ يکديگرند… .»
به راستي اين زيباترين، کامل‏ترين و نيکوترين تعبيري است که خالق منّان، در ارتباط با «همسران» فرموده است.
«زوجين» زيباترين، آراسته‏ترين، فاخرترين و مقاوم‏ترين لباس و پوشش فطري و رواني حمايتي يکديگر هستند. هر يک از زوجين، بايد از وجود ارزشمند خويش، لباسي از جنس «عشق و محبّت» به يکديگر هديه دهند ، چنان لباسي که به تمام نيازهاي فطري، کشش‏هاي غزيزي، احساس مهرطلبي، تعلّق عاطفي و تشويق‏پذيري آن پاسخ گفته و آنان را در برابر همه محرک‏هاي ناخوشايند زندگي و آسيب‏‏هاي رواني و اجتماعي ايمن سازد.
متاسفانه در برخي از خانواده‏ها، مرداني وجود دارند که ناآگاهانه همسر خود را، اذيت و آزار و تنبيه مي‏کنند و نمي‏دانند که اين کار چه عواقب و خيمي خواهد داشت. پيامبر بزرگ اسلام صلي‏الله عليه و اله و سلم مي‏فرمايند:
«هر مردي که همسرش را بيش از سه بار در عمرش بزند، خداوند او را ميان تمام مردم محشر چنان رسوا کند که اولين و آخرين به وي بنگرند.» 
در سلسله مقالات «وظايف در خانواده» با ما همراه باشيد....
منبع :کتاب «راز شاد زيستن در کانون خانواده»
تهيه و تنظيم براي تبيان :داوودي
 
مقالات مرتبط : 
تعداد بازديد:1356 آخرين تغييرات:89/11/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر