دوشنبه 16 تير 1399 - 14 ذي القعده 1441 - 6 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

وام مسکن می خواهید یا گرانی ؟

وام مسکن مي خواهيد يا گراني ؟

بخش اقتصاد-احمد صادقي معاون وزير مسکن و شهرسازي با اعلام جزئيات پرداخت وام وديعه مسکن 4 تا 12 ميليون توماني به تعداد نامحدود، از نوسازي 50 هزار واحد مسکوني در سال جاري خبر داد.


 
وي افزود: رقم وام وديعه مسکن در تهران 12 ميليون تومان، در کلان شهرها8 ميليون تومان، در مراکز استانها 6 تا 7.5 ميليون تومان و در شهرستانها 4 تا 4.5 ميليون تومان است.
صادقي در عين حال تاکيد کرد: به هر تعداد از متقاضيان که شرايط دريافت وام وديعه مسکن را داشته باشند، وام وديعه مسکن پرداخت خواهد شد.
معاون وزير مسکن و شهرسازي از آغاز پرداخت وام وديعه مسکن از مهرماه امسال خبر داد و اظهارداشت: متقاضيان اين نوع وام از طريق سازمان مسکن و شهرسازي يا شرکت عمران و مسکن سازان هر استان به بانکها معرفي خواهند شد. وي تصريح کرد: وام وديعه مسکن بدون سود بوده و قرار است ظرف مدت دو سال بازپرداخت شود.
صادقي در ادامه با تاکيد بر ضرورت نوسازي بافتهاي فرسوده، افزود: امسال 50 هزار واحد مسکوني در کشور نوسازي مي‌شوند که از اين تعداد نوسازي 10  هزار واحد پايان يافته و ازهفته چهارم مهرماه تا هفته چهارم آذرماه افتتاح خواهند شد.
وي از افتتاح 40 هزار واحد مسکوني نوسازي شده از دي ماه تا آخر سال جاري خبرداد و روند نوسازي اين بافتها را مناسب ارزيابي کرد.
اين در حالي است که، محمود بهمني رئيس کل بانک مرکزي محدود کردن تسهيلات خريد مسکن را در کاهش قيمت مسکن تاثيرگذار دانست و هشدار داد: در صورت آزاد گذاشتن ميزان تسهيلات خريد، قيمت مسکن با افزايش شديد مواجه خواهد شد.
محمود بهمني در گفتگو با مهر درباره روند تسهيلات پرداختي به بخش مسکن گفت: تسهيلات پرداختي به بخش مسکن بيش از ميزاني که در بسته سياستي- نظارتي امسال تعيين شده بود، پرداخت شده است.
رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه تصميم گيري و پرداخت تسهيلات علاوه بر ايجاد تقاضا در بخش خريد مسکن ، تقاضاي ديگري نيز در بخش احداث و توليد مسکن ايجاد مي کند، تصريح کرد: در هر دو حالت اين موضوع بر قيمت مسکن تاثير گذار خواهد بود.
وي تاکيد کرد: اگر تسهيلات خريد مسکن آزاد گذاشته شود، به طور قطع يک دفعه بر افزايش تقاضاي مسکن تاثير خواهد گذاشت و بالابردن تقاضا بدون افزايش عرضه ، چيزي جز افزايش شديد قيمت نمي تواند در برداشته باشد.
بهمني درباره رشد اجاره بهاي مسکن نيز اظهارداشت: در بسته امسال 20 درصد تسهيلات قابل پرداخت به جامعه بايد به بخش مسکن اختصاص مي يافت که بيش از اين رقم اختصاص يافته است. 
رئيس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه منابع نظام بانکي محدود است، اظهارداشت: اگر منابع سيستم بانکي قابل توجه بود، يکي از راهکارها در اين باره آزادسازي تسهيلات در بخش خريد نيز بود، بنابراين مجبوريم که فقط به بخش احداث مسکن تسهيلات پرداخت کنيم.
وي تاکيد کرد: حتي اگر تمام سياستهاي اجرا شده در بخش مسکن را نيز قانع کننده ندانيم، اين نتيجه حاصل شده است که محدود کردن تسهيلات خريد مسکن در کاهش قيمتهاي مسکن بي تاثير نبوده است.
 
ريحانه حميدي فر
گروه جامعه و ارتباطات 
تعداد بازديد:1085 آخرين تغييرات:89/11/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر