یکشنبه 4 اسفند 1398 - 29 جمادي الثاني 1441 - 23 فوريه 2020
صفحه اصلي/سازمان تبليغات

كانون قرآن

بر اساس وظايف محوله به اين کانون و با اعتقاد به جايگاه رفيع کلام الله مجيد و نقش بي نظير آن در جذب و هدايت اقشار مختلف مردم ، بويژه جوانان و نوجوانان و همسو با وظايف اساسي سازمان تبليغات اسلامي و به فراخور توان و ظرفيتي که در اختيار داشته است ، نسبت به طراحي و اجراي فعاليتهاي مختلف قرآني اهتمام ورزيده و رجاء واثق دارد با توفيقات الهي در سالهاي آينده گامهاي موثري را در راستاي چشم انداز جمهوري اسلامي ايران در افق 1404 هجري شمسي بردارد

شرح کلي فعاليتهاي درون سازماني و برون سازماني

الف ) فعاليتهاي آموزشي :

1- نهضت قرآن آموزي :

1-1 آموزش همگاني "روخواني و روانخواني " مفاهيم عمومي " قرآن کريم .

2-1 " تامين و تربيت " و" بازآموزي "معلمان و مدرسان قرآن کريم .

3-1 " حمايت و پشتيباني " از مراکز تربيت معلم قرآن و مراکز قرآني

4-1 " گسترش فضاي قرآني " در جامعه در امر يادگيري قرآن

5-1 " پژوهشهاي کاربردي " در راستاي نظام مند نمودن آموزشهاي عمومي و بهينه سازي روش هاي آموزشي 

6-1 توليد و چاپ و توزيع " کتب آموزشي" . 

7-1 برگزاري " همايش سراسري نهضت سوادآموزي"

8-1 راه اندازي مراکز تربيت معلم و مدرس قرآن کريم.

9-1 فعاليتهاي ستادي دبيرخانه طرح نهضت قرآن آموزي

 

ماموريتهاي اساسي کانون دارلقرآن :

اين کانون در راستاي " توسعه و تعميق فرهنگ حيات بخش قرآن کريم و تعاليم انسان ساز اهل بيت عصمت و طهارت (ع) به عنوان محوراند يشه و عمل امت اسلامي " وظايف و ماموريتهاي اساسي ذيل را وجهه همت خود قرار  داده است .

1- تلاش در جهت توسعه کمي و کيفي " اموزشهاي قرآن کريم " با نگرش کلان و اصلي - بهره گيري از ظرفيتهاي آموزشي استان از طريق :

الف ) تامين و تربيت منابع نيروي انساني متعهد و کارآمد و سازماندهي معلمان ، مدرسان ، داوران و مبلغان قرآن  مجيد به موازات تحکيم مباني اعتقادي و اخلاقي و تقويت بنيه علمي و تخصصي آنها   

ب) توسعه اموزشهاي عمومي در راستاي تحقق "نهضت سوادآموزي " شامل روخواني ، روانخواني ، تجويد ، ترجمه و درک مفاهيم قران مجيد در سطوح و مراحل مختلف .

ج) توسعه آموزشهاي تخصصي متناسب با نياز مخاطبان در سطوح مختلف سني و تحصيلي و در رشته  هاي قرائت ، حفظ و مفاهيم ( اعم از ترجمه ، تفسير، تحقيق و پژوهشهاي قرآني) .

2- توسعه کمي و کيفي "تبليغات و انتشارات قرآني " و تلاش در جهت "جذابيت " و "غناي" هر چه بيشتر اين فعاليتها وفراهم ساختن فضايي مناسب "فرهنگي - تبليغي " در جامعه و ترغيب و تشويق آحاد مردم نسبت به آشنايي و انس هر چه بيشتر با فرهنگ انسان ساز قرآن کريم از طريق برگزاري نمايشگاهها ، مراسم ، محافل ، مسابقات ، جشنواره ها و فعاليتهاي قرآني

3- توسعه و تعميق "پژوهشهاي قرآني " بر اساس "نيازسنجي " مخاطبين و به منظور ارتقاء سطح کيفي طرحها و برنامه هاي قرآني اعم از : آموزشي ، تبليغاتي ، انتشاراتي و... در جهت " اثربخشي " هرچه بيشتر اين فعاليتها و توجه اصولي به مطالعات و پژوهشهاي "راهبردي و کاربردي " در حوزه فرهنگ و معارف قرآني .

4- "همکاري و تشريک مساعي " با مراکز و دستگاههاي مختلف فرهنگي در زمينه طراحي و اجراي فعاليتهاي مختلف قرآني و ارائه خدمات کارشناسي و مشاوره به مراکز .

5- " حمايت و پشتيباني " از حرکتهاي خودجوش مردمي در زمينه نشر و ترويج فرهنگ قرآن کريم و تلاش در جهت " هماهنگي و ساماندهي " اين حرکتها و نظارت بر هر چه بهتر نسبت به فعاليتهاي قرآني نهادها و تشکلهاي مردمي .

6- بهره گيري از فن آوري نوين و " اطلاع رساني "مفيد در حوزه فرهنگ قراني و فعاليتهايي که در اين زمينه صورت مي گيرد.

تعداد بازديد:3835 آخرين تغييرات:84/12/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر