چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/خانواده

هدیه ای آسمانی بر روی زمین

هديه اي آسماني بر روي زمين

اگر به کودکان اهميت دهيم همه برنامه هاي زندگي فردي و جمعي خود را در جهت احترام به آنان و در نظر گرفتن شرايط رشد بهتر آنها تنظيم مي کنيم.

 
اگر به کودکان اهميت دهيم همه برنامه هاي زندگي فردي و جمعي خود را در جهت احترام به آنان و در نظر گرفتن شرايط رشد بهتر آنها تنظيم مي کنيم. خوشبختانه همه والدين براي تحصيل فرزندان خود کوشش فراوان دارند. اما بهتر است اين نکته را بدانيم که همه نياز هاي کودکان در تحصيلات کلاسيک و مدرسه اي آنان خلاصه نمي شود.
کودکان نياز هاي فراواني دارند که بايد زمينه هاي شکوفايي آنان هرچه بيشتر فراهم شوند. در اين مقاله به شما پنج هدف بسيار مهم و ضروري را پيشنهاد مي کنيم تا با به کارگيري آن ها، زندگي فرزندانتان را متحول کرده و آينده اي درخشان را براي آن ها به ارمغان آوريد .
 
هدف اول: از خود تصوير مثبت داشته باشد.
شما بايستي به عنوان پدر و مادر کاري کنيد که فرزندتان تصويري خوب و مثبت از خود داشته باشد. البته اين موضوع بدان معنا نيست که طوري برخورد کنيد که فرزندتان تصور کند تافته ي جدا بافته است و از ديگران کامل تر و برتر است. بر عکس تنها بايد متوجه شود که او هديه ي خداوند بر روي زمين است و به همين دليل زندگي اش داراي اهميت است. کودکان و نوجوانان بايد در طي مراحل رشدي خود پي به اين نکته بسيار مهم ببرند که زندگي آن ها ارزشمند است و بايستي قدر آن را بدانند. ما به عنوان والدين و يا معلم همواره بايد به صورت زباني و عملي به آن ها نشان دهيم که انسان موجود ارزشمندي است و بايد قدر خود را به خوبي بداند. بد نيست بدانيد اين طرز برخورد و گفتار ماست که ذهنيّات فرزندان مان را شکل مي دهد. بنابراين بايستي مراقب رفتار و گفتارمان باشيم تا کاملاً مثبت و حساب شده باشد و بر روي آن ها تاثير لازم را بگذارد. فرزندان تان را به خاطر کارهاي خوب شان تشويق کنيد تا سريع تر به اين هدف برسند.
بياموزند که اگر در زندگي شان با مشکلي مواجه شدند، تنها کسي که قادر است کمک کند و راه حل درست و مناسب را به آن ها نشان دهد خداوند است.
هدف دوم: مستقل باشد.
اگر مي خواهيد فرزندتان؛ والدين، همسر، دوست و يا يک فرد موثر براي جامعه باشد، بهتر است او را مستقل تربيت کنيد. اين بدان معنا نيست که به او در زندگي کمک نکنيد و پشتيبان او نباشيد. همواره به او عشق بورزيد و در صورت نياز او را راهنمايي کنيد و پيشنهادهاي لازم خود را به او بدهيد ولي هرگز فراموش نکنيد که او بايستي مستقل بار بيايد و روي پاي خود بايستد.
هدف سوم: ايمان داشته باشد.
يکي از موارد بسيار مهم که بايد به فرزندان تان آموزش دهيد اين است که آن ها بايد متوجه شوند که در تمام امور زندگي به خداوند توکل کنند و به او ايمان واقعي داشته باشند. کودکان و نوجوانان بايد در همان مراحل اوليه ي رشد خود بياموزند که اگر در زندگي شان با مشکلي مواجه شدند، تنها کسي که قادر است کمک کند و راه حل درست و مناسب را به آن ها نشان دهد خداوند است. آن ها بايد بدانند که مشکلات زندگي اعم از مسايل مالي، سلامتي، زناشويي، فرزندان و يا خانواده، همگي امور سطحي هستند و براي يافتن بهترين راه حل، بايد از خداوند قادر و مطلق کمک بطلبند.
هديه آسماني
اگر مي خواهيد مورد لطف خداوند و بندگانش قرار بگيريد و از آگاهي کامل برخوردار شويد، تنها به خداوند بزرگ تکيه کنيد و به او اعتماد داشته باشيد. تمام کارهايتان را به او بسپاريد و هر کاري انجام مي دهيد خداوند را مدنظر داشته باشيد. بعد با کمال تعجب خواهيد ديد که چگونه به سمت موفقيت گام خواهيد برداشت. شما به عنوان پدر و مادر مي توانيد در اين زمينه بهترين الگو براي فرزندتان باشيد. او يقيناً با ديدن اعمال شما، بهترين مسير را در زندگي براي خود برمي گزيند.
 
هدف چهارم: مسووليت اعمال خود را بر عهده گيرد.
فردي که در زندگي ياد گرفته مسئوليت اعمالش را بر عهده بگيرد، مطمئناً داراي شخصيتي خوب و سالم است. در زندگي هر چه بکاريد همان را درو مي کنيد. بهترين کاري که والدين و معلمان مي توانند انجام دهند اين است که الگوي مناسبي براي فرزندان خود باشند و در عمل مسئوليت رفتار و اعمال شان را بر عهده گيرند. هيچ عذر و بهانه اي نيز در اين زمينه قابل قبول نيست.
هيچ کسي نيست که در زندگي دچار مشکل، اشتباه و گناه نشود. همه ي افراد به نوعي دچار خطا و اشتباه مي شوند. نکته ي مهم اين است که نمي توان اين مسايل را در زندگي حاشا کرد و آن ها را ناديده گرفت، بر عکس بايد واقعيت را بپذيريم و مسووليت رفتارمان را بر عهده گيريم. گرچه بسيار سخت است که انسان در هنگام وقوع حادثه خود را کنترل کند و از آن درس بگيرد، ولي درست در همين شرايط است که شخصيت انسان شکل مي گيرد. 
او را متوجه استعدادهاي دروني اش کنيد، تشويق کنيد و همواره به او يادآوري کنيد که مي تواند هر کاري را انجام دهد.
هدف پنجم: استعدادهايش را بشناسد.
اين وظيفه ي شماست که فرزندتان را آگاه کنيد و استعداد ها و توانايي هايش را به او بشناسانيد. کودکان و نوجوانان داراي استعدادهاي فراواني هستند که بهتر است در همان دوران نوجواني به آن پي ببرند و به خاطر اين همه توانايي سپاسگزار باشند و با داشتن پشتکار و نظم و انضباط استعدادهاي بالقوه شان را شکوفا سازند.
به فرزندان تان بگوييد اگر دست به کاري مي زنند، آن کار را تا آخر انجام دهند و در بين راه رها نکنند. زيرا تنها در اين صورت است که مي توانند خيلي سريع به اهداف شان دست يابند. استعداد، چيزي نيست که به مرور زمان از بين برود، بلکه در هر زماني مي توان آن را شکوفا ساخت، البته به اين شرط که او را متوجه استعدادهاي دروني اش کنيد، تشويق کنيد و همواره به او يادآوري کنيد که مي تواند هر کاري را انجام دهد.
 
منبع: خانواده مطهر
 

مقالات مرتبط
 
تعداد بازديد:1186 آخرين تغييرات:89/11/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر