سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

اعتبار دموكراسي غرب پايان يافته است

اعتبار دموكراسي غرب پايان يافته است

خبرگزاري فارس: يك هفته‌نامه آلماني در گزارشي نوشت كه اعتبار دموكراسي غربي در خاورميانه از بين رفته و به موازات آن گرايش به اسلام بيشتر شده است.به گزارش فارس، "اشپيگل " در گزارشي با عنوان "آيا دموكراسي به بهترين دوست اسلام تبديل خواهد شد؟ " نوشت كه ميليون‌ها تن از مردم در خاورميانه خواستار آزادي هستند و اين تحولي است كه پيش از اين نيز در اروپاي شرقي روي‌داد. به عبارتي در دو دهه گذشته غرب الگويي از دموكراسي بود كه اكنون اعتبار خود را از دست داده و در مقابل اسلام به شدت تقويت شده است.

اين هفته‌نامه آلماني نوشت كه 60 سال تلاش كشورهاي غربي براي عذرخواهي از عملكرد خود و پر كردن خلا آزادي در خاورميانه سودي نداشته و باعث ايمني غرب در منطقه نيز نشده است چرا كه در دراز مدت ثبات نمي‌تواند به وسيله آزادي تامين شود. "جرج بوش " پسر در اين مورد سخناني دارد كه يك از آنها اين است: غرب از به كار بردن واژگان زيبا و بينشي هوشمندانه در قبال خاورميانه غافل نشده است بلكه آن بخشي كه مورد توجه قرار نگرفته است به كار بردن سياستي درست و از آن بدتر تاكيد بر اقدام مطابق با اعتقاد بر ارزش‌هاي غربي است.

در اين گزارش آمده است كه مناطق زيادي در جهان وجود ندارند كه مانند خاورميانه استاندارد‌هاي اخلاقي غرب در آن جلوه‌گر باشد. از نظر 1.5 ميليون تن از مردم فلسطين به ويژه ساكنان غزه واژگان غربي مانند آزادي و دموكراسي برابر با آزادي و سوسياليسم مورد نظر "لئونيد برشنف " از رهبران كمونيست اتحاد جماهير شوروي سابق در لهستان اشغال شده است.

در واقع با اشاره به خصوص به مسئله فلسطين و در تشريح اين موضوع بايد گفت كه نزديك ترين هم‌پيمانان غرب نقش زندانبان را براي مردم فلسطين ايفا كرده‌اند. هيچ كشور ديگري مانند مصر و اسرائيل از آمريكا كمك خارجي دريافت نكرده است و بيشتر اين كمك‌ها نيز مصارف نظامي داشته‌اند و به اين ترتيب وزارت دفاع آمريكا منافع سرشاري كسب كرده است. در اين مورد مي‌توان به استفاده از جنگنده هاي اف 16(F16) آمريكايي بر فراز ميدان التحرير مصر در جريان انقلاب مردمي در اين كشور و تانك هاي ام 60(M60) توسط اسرائيل براي حمله به غزه اشاره كرد.

مسئله ديگري كه وجود دارد اين است كه غرب و اسرائيل براي پيشبرد اهداف خود به اقدامات غيرقانوني نيز دست زدند و حمايت از رژيمي كه 30 سال وضعيت فوق العاده در مصر برقرار كرده بود و ضمن اقدام به خشونت و شكنجه در انتخابات‌هاي پياپي نيز تقلب مي‌كرد را در پرونده خود دارند.

*دوران جديدي در جهان عرب آغاز شده است

اشپيگل نوشت كه بايد دانست كه دوراني كه در آن مي‌شد صلح را با پول خريد، تمام شده است و با بررسي وقايعي كه در تونس، مصر، اردن و يمن رخ داد مي توان ديد كه دوراني جديد در جهان عرب آغاز شده است و شايد شرايطي كه هم اكنون جهان عرب را در برابر غرب قرار داده است شبيه به زماني باشد كشورهاي اروپاي شرقي سعي كردند خود را از وابستگي به كمونيست نجات دهند.

* حمايت غرب از ستمگران

اما اين بار اگر چه كه غرب مانعي براي تحقق آزادي نيست اما از ستمگران حمايت مي‌كند و در اين‌باره اظهارات "گوئيدو وستروله " وزير امور خارجه آلمان خطاب به "حسني مبارك " رئيس‌جمهور مخلوع مصر مبني بر استقبال از حكومت طولاني مدت وي و همكاري مبارك در تحقق ثبات در منطق كه 1 سال نيز از آن نمي‌گذرد گواه خوبي است.
تعداد بازديد:791 آخرين تغييرات:89/11/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر