یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

یاد معاد بهترین جایزه پیامبران

ياد معاد بهترين جايزه پيامبران

نقش ياد قيامت در وارستگي انسان

 
ياد قيامت يكي از عوامل مؤثر در وارستگي انسان است؛ كسي كه معاد را فراموش نكند پارسا خواهد بود؛ زيرا همه‌‌ اعمال و رفتارش را تحت مراقبت ويژه قرار مي‌دهد و سعي و تلاش همه جانبه دارد تا آنها را بر خشنودي خداوند استوار ساخته، در مدار شهوات، آرزوهاي باطل و هوس‌هاي شيطاني نگردد. خداي سبحان به بنده پارسا و پيامبر برگزيده‌‌ خويش داوود(عليه‌السلام) فرمان مي‌دهد تا بر اساس حق و عدم پيروي از هوس داوري كند؛ زيرا هوس‌پرستي زمينه گمراهي است: "يا داوُد إنّا جعلناك خليفةً في الأرض فاحكم بين‌النّاس بالحقّ ولا تتّبع الهوي فيضلّك عن سبيل الله إنّ الّذين يَضلّون عن سبيل‌الله لهم عذاب شديد بما نسوا يوم الحساب"(1)؛ اي داوود ما تو را در روي زمين مقام خلافت داديم تا ميان خلق خدا به حق حكم كني و هرگز از هواي نفس پيروي نكني،كه تو را از راه خدا گمراه مي‌سازد و آنان‌ كه از راه خدا گمراه مي‌شوند چون روز حساب و قيامت را فراموش كرده‌اند به عذاب سخت معذّب خواهند شد. سرانجام گمراهي، عذاب دردناك و سبب آن، فراموشي روز حساب است.
اميرالمؤمنين (عليه‌السلام) به اين نكته زيبا توجّه داده و فرموده است: هراسناك‌ترين چيزي كه مي‌ترسم دامنگير شما گردد دو چيز است: پيروي از هواي نفس و آرزوي دراز؛ اما زيان پيروي از هواي نفس آن است كه راه حق و حقيقت را مي‌بندد و اما زيان آرزوي طولاني آن است كه سبب فراموشي آخرت خواهد شد: "إنّ أخوف ما أخاف عليكم إثنان: إتّباع الهوي و طول الأمل؛ فأمّا إتّباع الهوي فيصدّعن الحقّ و أمّا طول الأمل فيُنسى الآخرِة."(2) پس انسان اگر از قيد و بند هوا بگريزد، قهراً برنامه‌هاي اخروي را با كمك عقل تنظيم مي‌كند.
اميرالمؤمنين (عليه‌السلام) به اين نكته زيبا توجّه داده و فرموده است: هراسناك‌ترين چيزي كه مي‌ترسم دامنگير شما گردد دو چيز است: پيروي از هواي نفس و آرزوي دراز؛ اما زيان پيروي از هواي نفس آن است كه راه حق و حقيقت را مي‌بندد و اما زيان آرزوي طولاني آن است كه سبب فراموشي آخرت خواهد شد.

ياد معاد بهترين جايزه‌‌ پيامبران

خداوند سبحان به پيامبران و بندگان برجسته و خاص خود، نعمتي ويژه عطا فرموده و آن ياد قيامت است: "إنّا أخلصناهم بخالصةٍ ذكرَي الدّار. و إنّهم عندنا لمن المصطفيْن الأخيار"(3)؛ ما آنان را براي ياد سراي آخرت خالص و پاكدل گردانيديم، يا آن ‌كه ما آنان را از عِباد مُخْلَص قرار داديم؛ چون داراي وصف خالِص و ويژه‌اند و آن، ياد معاد است و آنان نزد ما از برگزيدگان خوبان بودند.
خداوند سبحان به پيامبران و بندگان برجسته و خاص خود، نعمتي ويژه عطا فرموده و آن ياد قيامت است: "إنّا أخلصناهم بخالصةٍ ذكرَي الدّار. و إنّهم عندنا لمن المصطفيْن الأخيار"؛ ما آنان را براي ياد سراي آخرت خالص و پاكدل گردانيديم، يا آن ‌كه ما آنان را از عِباد مُخْلَص قرار داديم؛ چون داراي وصف خالِص و ويژه‌اند و آن، ياد معاد است و آنان نزد ما از برگزيدگان خوبان بودند.
از اين رو پيامبران بسيار آرزوي شتافتن به سراي آخرت داشته، از آن استقبال مي‌كردند؛ بر خلاف كافران و گمراهان كه شديداً از آن هراسناك بودند. بر اين اساس، قرآن چنين مي‌فرمايد: "قل إن كانت لكم الدّار الاخرة عندالله خالصةً من دون النّاس فتمنّوُا الموت إن كنتم صادقين. و لن يتمنّوه أبداً بما قدّمت أيديهم و الله عليم بالظّالمين. و لتجدنّهم أحرص النّاسِ علي حيوة و من الّذين أشركوا يودّ أحدهم لو يعمّر ألفَ سنة و ما هو بمُزحزحه من العذاب أن يعمّر و الله بصير بما يعملون"(4)؛ بگو اي پيامبر(صلي الله عليه و آله و سلم) اگر سراي آخرت را خداوند ويژه شما ساخته، نه ساير مردم، بايد مشتاق و آرزومند مرگ باشيد، اگر در اين ادعا راست مي‌گوييد، و هرگز آرزوي مرگ نكند. زيرا بر اثر كردار بد، عذاب سخت آخرت براي خود مهيا كرده‌اند و خدا به همه‌ ستمكاران داناست و همه شما مخاطبان قرآني مي‌يابيد كه آنان (يهود) به زندگي مادي از همه مردم، حريص‌تر اند. برخي از مشركان آرزوي هزار سال عمر مي‌كنند و اگر هم آرزويشان به حصول پيوندد عمر هزار سال نيز آنان را از عذاب خدا نرهاند و خدا از كردار ناپسند آنان آگاه است.
 
پي‌نوشت‌ها: 
1- سوره‌‌ ص، آيه‌‌ 26.
2- نهج البلاغه، خطبه‌‌ 42.
3- سوره‌‌ ص، آيات 46 ـ 47.
4- سوره‌‌ بقره، آيات 94 ـ 96.
 
منبع:
معاد در قرآن، آية‌الله جوادي آملي،‌بخش يكم، ص 22 . 
تعداد بازديد:3156 آخرين تغييرات:89/11/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر