سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

برخورد با افراد عقل کل

برخورد با افراد عقل کل

روش برخورد با افرادي که خود را عقل کل ميدانند

  برخورد با افراد عقل کل

 

 
آيا تا به حال با کسي برخورد داشته ايد که احساس مي کند همه چيز را مي داند و هر چيزي که مي گويد درست است؟ مطمئنم که يک بار در زندگيمان، همه ما با چنين کسي برخورد کرده ايم. سوال اين است که وقتي با چنين شخصي مواجه شديد چه مي کنيد؟ در اکثر موارد، احتمالاً سعي مي کنيد که از آنها دوري کنيد و تا حد ممکن از او دور شويد. اما کارهاي مختلفي براي فهماندن نظرتان به اين افراد مي توانيد انجام دهيد، البته بدون اينکه به مشکلي برخورد کنيد.
اول از همه اين که بايد بفهميد اين فرد چطور فکر مي کند. اگر فکر کند همه چيز را مي داند احتمالاً سعي مي کند آنرا با برخي واقعيت ها يا اطلاعاتي که دارد ثابت کند. وقتي مي خواهيد نظرتان را به چنين افرادي بفهمانيد بهترين راه اين است که درست به همان روشي که او حرفش را به شما ثابت مي کند، شما هم، حرفتان را به او ثابت کنيد.
 
چند ايده و توصيه
بهتر است در ابتداي گفت و گويتان، سعي نکنيد به آنها بگوييد که حرفشان غلط است. اينکار باعث مي شود که فوراً حالت دفاعي بگيرند و ديگر به حرف هايتان گوش ندهند. اگر نمي توانيد در همان لحظه نشان دهيد که نظرتان چيست، بحث نکنيد، زماني ديگر را براي اثبات نظرتان در نظر بگيريد.
يادتان باشد که با آنها وارد جار و جنجال شدن فقط باعث خوشحاليشان مي شود. اگر آرامش خودتان را حفظ کنيد و کمي بيشتر فکر کنيد مي توانيد ياد بگيريد که چطور با اين دسته افراد برخورد کنيد.
 
چرا اينکار را مي کنند؟
اگر سعي کنيد از ديدگاه خود آنها، مسئله را ببينيد خيلي راحت تر مي توانيد با اين افراد برخورد کنيد. آنها معمولاً فاقد اعتماد به نفس هستند، به همين خاطر سعي مي کنند آنچه که مي دانند را نشان بقيه دهند و کاري کنند که بقيه احساس کنند زيردستشان هستند.
شايد هيچوقت نتوانيد دليل اين رفتار خودخواهانه را بفهميد اما با درک اين که مسئله اي باعث شده اين فرد چنين شخصيتي داشته باشد، مي توانيد درک خودتان را بالاتر برده و راحت تر با رفتار او کنار بياييد.
برخورد با افراد عقل کل
ارزش خودتان را گوشزد کنيد
اصلاً اينطور نيست که شما پايين تر از اين فرد باشيد يا کمتر از او بدانيد. اين آنها هستند که مي خواهند چنين حسي را به شما منتقل کنند. اگر به آنها اجازه بدهيد، احساستان نسبت به خودتان را تغيير مي دهند. پس به جاي اينکه همه حرفهايي که مي زنند را تاييد کنيد، به همه کارهاي مثبتي که قادريد انجام دهيد فکر کنيد. ارزش شما بسيار بالاست و هيچکس حق توهين کردن به شما را ندارد.
 
به حرفهاي او گوش دهيد
گاهي اوقات به خاطر اينکه فکر مي کنند، کسي نيست که به حرف هايشان گوش دهد، چنين رفتاري از آنها سر مي زند.
شما مي توانيد با گوش دادن به حرفهايشان بدون اينکه نظراتتان را مطرح کنيد، ترس هايشان را از بين ببريد. با اين روش، ديگر شما را تهديدي براي خود در نظر نمي گيرند. نشان دهيد که بعضي از نظراتشان را قبول داريد و خواهيد ديد که احساس مي کنند که به آنها ارزش و اعتبار داده ايد.
وقتي باعث شديد که احساس اعتماد به نفس و راحتي بيشتري کنار شما بکنند، مي توانيد براي تغيير بعضي از نظر هاي آنها وارد عمل شويد. اما بايد اينکار را خيلي زيرکانه انجام دهيد. اگر مستقيماً  بگوييد يا خشن برخورد کنيد، باعث مي شود که همان رفتار دفاعي قبليشان را انجام دهند.
درعوض بايد نظرشان را به خودشان منتقل کنيد. بااين روش نشان داده ايد که به حرفهايشان گوش کرده ايد و از ايده هايشان تقدير مي کنيد و احساس خوشحالي خواهند کرد. از اينجا به بعد مي توانيد به آرامي بعضي از ايده هايشان که غيرقابل قبول به نظر مي رسد را انتخاب کرده و اطلاعات لازم براي رد آن را مطرح کنيد ولي هيچ گاه ايده هايشان را مسخره نکنيد.
اما در اکثر موارد از تغيير نظرشان خودداري مي کنند. در چنين صورتي، با بررسي نظراتشان و بر پايه ي نظرات خودتان، بايد سعي کنيد با بي اعتنايي از آنها بگذريد. مطمئناً اين افراد با باور يک چيز اشتباه صدمه اي به شما نمي زنند پس لازم نيست که نگران چيزي باشيد.
 
اگر اين مشکل خيلي آزارتان داد مي توانيد ديگر آن فرد را نبينيد.
پس با اينکه برخورد و مواجهه با کساني که فکر مي کنند همه چيز را مي دانند زمان و انرژي زيادي از شما مي برد اما مي توانيد تاثيري که بر شما دارند را محدود کنيد. اعتقادات و باورهاي خودتان را بررسي کنيد تا از قدرت آنها مطمئن شويد. با اين کار اعتماد به نفستان در برخورد با اين افراد بالا خواهد بود. اگر فردي حساس و شکننده هستيد، شايد بتوانيد کاري کنيد که باورشان را عوض کنند اما اگر نتوانستيد مي توانيد از آنها دوري کنيد فقط کافي است که هميشه از آنچه هستيد شاد و راضي باشيد.
mardoman.net
تهيه و تنظيم : مهديه زمردکار
مطالب مرتبط 
تعداد بازديد:1437 آخرين تغييرات:89/11/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر