پنج شنبه 1 اسفند 1398 - 26 جمادي الثاني 1441 - 20 فوريه 2020
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

نوشتن، لذت ماندگاری است

نوشتن، لذت ماندگاري است

نتيجه سه فصل درس خواندن، يک کارنامه است و چند کتاب درس و البته ذهني که مي تواند آموخته ها را نگهداري يا فراموش کند.  نوشتن، لذت ماندگاري است

 

نتيجه سه فصل درس خواندن، يک کارنامه است و چند کتاب درس و البته ذهني که مي تواند آموخته ها را نگهداري يا فراموش کند.
نتيجه يک فصل تعطيلي چيست؟
از سفرهايي که مي رويم، از بازديد موزه ها و مکان هاي ديدني شهرمان، از کوه و تفريحات جمعي تابستاني مان، جز تفريح چه مي ماند؟
اگر بتوانيم از هر سفر و بازديدي گزارشي بنويسيم، لذت آن سفر ماندگار مي شود. تا وقتي آن گزارش هست، ما در آن سفريم و اين جادوي جذاب گزارش نويسي است.
مي توانيد تابستانتان را گزارش کنيد. اگر سفر مي رويد گزارش سفر و اگر در شهرتان هستيد از محل هاي ديدني شهرتان گزارش بنويسيد و براي ما بفرستيد.
قبل از اين که دست به کار شويد بهتر است درباره اين دو گزارش يعني گزارش از محل و گزارش سفر چيزهايي بدانيد به دردتان مي خورد، مطمئن باشيد.
گزازش در واقع بيان تشريحي يک رويداد يا موضوع است که با تفسير و توصيف و تحقيق، کامل و خواندني مي شود.
گزارش به دو دسته گزارش خبري و غير خبري تقسيم مي شود و گزارش غيرخبري هم انواعي دارد که گزارش از محل، يکي از آنهاست.
اين نوع گزارش اگر از يک نمايشگاه باشد در عين حال مي تواند گزارش روز هم باشد، اما اگر از يک موزه يا محل تاريخي باشد، گزارش از محل است و براي نگارش آن بايد توجه داشته باشيد در مسائل جزئي و کم اهميت زياد ريزبيني نکنيد، بخشي از آن محل را پررنگ تر کنيد و به عنوان سوژه اصلي در نظر بگيريد. البته چون گزارش مي نويسيد و نه ياد داشت شخصي، مي توانيد از عنصر زمان هم استفاده کنيد و ويژگي تازه اي را در آن محل پيدا و به گزارش خود اضافه کنيد.
نوشتن، لذت ماندگاري است
گزارش سفر گاهي شبيه گزارش از محل مي شود و گاهي شبيه سفرنامه. در گزارش سفر، اصل سفر کردن شماست اگر مي خواهيد گزارش سفرتان تبديل به سفرنامه نشود، بهتر است دقت کنيد که سفرنامه نويس همه مشاهدات و اطلاعات خود را مي نويسد، اما در گزارش سفر، نيازي به نوشتن همه مشاهدات نيست و بايد براساس سوژه تان دست به انتخاب بزنيد.
در گزارش سفر هم، مثل ديگر انواع گزارش، نيازي نيست مخاطب حضور پررنگ شما را حس کند. در اين نوع گزارش، خواننده و مخاطب بيشتر با مطلب همراه مي شود.
به هر حال ، با کمي دقت مي توانيد از سفرها و گردش هاي تابستاني تان آثار به ياد ماندني توليد کنيد که هم تجربه نوشتنتان بيشتر شود و هم لذت آن را بچشيد.
گروه کودک و نوجوان سايت تبيان 
تعداد بازديد:1515 آخرين تغييرات:89/11/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر