پنج شنبه 1 اسفند 1398 - 26 جمادي الثاني 1441 - 20 فوريه 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
خروجي RSS

اکتشافات فضایی، برای چه ؟!

اکتشافات فضايي، براي چه ؟!

بارها و بارها شنيده ايم که بشر براي رسيدن به سيارات و کرات ديگر تلاش مي کند.

بارها و بارها شنيده ايم که بشر براي رسيدن به سيارات و کرات ديگر تلاش مي کند. اين تلاش ها در ابتدا با فرستادن ماهواره هاي سبک و ساده به جو زمين آغاز شدند. در ادامه، فضاپيماها به مناطق دورتري در منظومه شمسي فرستاده شدند و حتي توانستند مرزهاي آن را نيز پشت سر بگذارند. در همين بازه زماني بود که انسان پا به ماه گذاشت و فصلي تازه در اکتشافات فضايي باز شد. امروزه نيز بيشتر تمرکز و تلاش دانشمندان به يافتن مناطق مناسب حيات در منظومه شمسي معطوف شده است و آن ها سعي دارند در گام بعدي به مريخ سفر کنند. حال اين سوال پيش مي آيد که دست يابي به ساير کرات و آگاهي از قوانين حاکم بر کيهان چه سودي براي انسان دارد؟
در نگاه برخي افراد شايد اين تلاش امري بيهوده و بي فايده به نظر برسد چراکه هنوز قسمت هاي بسياري در زمين وجود دارد که ناشناخته مانده است و بهتر است اول به کشف آن ها بپردازيم تا فضاي بي انتهاي بالاي سرمان! از طرف ديگر هزينه هاي اکتشافات فضايي بسيار سرسام آور هستند و در زماني که دنيا با بحران اقتصادي رو به رو شده است آيا بهتر نيست اين مبالغ کلان در مصارف مهمتري هزينه شوند؟
عده اي بر خلاف نگاه فوق معتقد هستند که اين نوع نگرش، نگرشي کاملا ساده لوحانه است و براي پيشرفت در دنياي جديد حتما بايد به فضاي بيرون از زمين توجه کنيم. اما آن ها نيز به طور کامل موافق هزينه کردن کلان در اين زمينه نيستند و اعتقاد دارند اين تلاش و کوشش ها تنها بايد به شناخت اطراف جو زمين منجر شود و فعاليت هايي نظير هواشناسي، ارتباطات، فعاليت هاي علمي زمين شناسي و ... را پوشش دهد.
گروه ديگري نيز اعتقاد دارند که محدود بودن به فضاي اطراف زمين فعاليتي خوب اما ناقص است، بهتر است بشر تمام کيهان را در نظر داشته باشد و براي شناخت تمام قسمت هاي آن تلاش کند. در اين مطلب و مطالب بعدي دلايل عمومي اين گروه که تعداد بيشتري از مردم را دربردارد به همراه يک مثال حقيقي مطرح خواهيم کرد:

اکتشافات فضايي براي چه
1. اطلاع از برخوردها و وقوع حوادث احتمالي براي زمين: 

به اين مطلب توجه کنيد:
«در جريان دهه 1980 ميلادي همه درگير يک همدم مشکوک خورشيد به نام نمسيس بودند که هر 26 ميليون سال باعث بارش مرگبار سيارک ها به سوي زمين مي شود. بعد در جريان دهه 1990 بحث و گفتگوهاي داغي در مورد يک جرم آسماني ديگر به نام نيبيرو جريان داشت که قرار بود زمين را در سال 2003 نابود کند. شايد اين را هم شنيده باشيد که در چند مورد به نابودي گسترده موجودات زنده هم اشاره شده که به حرکت منظومه شمسي ما از درون بخش هاي متراکم (چگال) صفحه کهکشاني راه شيري ارتباط دارد و اين حرکت احتمال برخورد يا رويارويي با خيلي از اجرام را بيشتر مي سازد.
اما حالا يک تهديد ديگر و نه از جنس نمسيس و نيبيرو بلکه يک تهديد واقعي مطرح شده. نام اين تهديد ستاره کوتوله گليس 710 (ستاره کوچک نارنجي کمرنگ با قدر 10) است که در فاصله حدود 63 سال نوري در صورت فلکي مار افساي قرار دارد. حدود 10 سال قبل اخترشناسان براي اولين بار به کمک رصد هاي ماهواره فضايي هيپارکوس اين ستاره کوچک را کشف نمودند و مشخص شد که حدود يک و نيم ميليون سال بعد، گليس 710 به فاصله کمتر از 1.3 سال نوري خورشيد خواهد رسيد.
بعد از انجام يک ميليون شبيه سازي در رايانه که بر اساس خطاهاي رصدي مختلف بود، دانشمندان تائيد نمودند که اين ستاره 86 درصد شانس عبور از مرزهاي بيروني منظومه شمسي را دارد که حدود 1.6 سال نوري از خورشيد فاصله دارد. در ضمن شبيه سازي هاي دانشمندان امکان 1 بر 10 هزار بار ورود گليس را به محدوده 0.02 سال نوري و يا حدود 1 هزار واحد نجومي تائيد نمود. اگر يک ستاره فقط 50 مرتبه دور تر از مدار پلوتو عبور کند حتمأ ابر اورت را متلاطم مي سازد و ميليون ها شهاب سنگ را به درون منظومه شمسي پرتاب مي کند. 
پس احتمال دارد در آينده يک اتفاق بد براي زمين رخ دهد. شايد يک سيارک سرگردان در زمان نامناسب و در جاي نامناسبي قرار داشته باشد و يک حرکت در قسمت هاي بيروني منظومه شمسي کافيست تا مدار آن سيارک به سوي زمين تغيير کند. در هر صورت، بايد آرامش را حفظ نمود و بهتر است تمام راه حل ها براي فرار از دام جاذبه اين کوه يخي مغناطيسي را روي ميز گذاشت و روي آن خوب فکر کرد.» / (به نقل از kabulsky.com )
همانگونه که خوانديد خطرهاي بسياري زمين را تهديد مي کند که آگاهي از هر کدام آن ها باعث مي شود تا ما بهتر بتوانيم در مقابله با آن ها آماده شويم و علت بعضي از وقايع غير عادي را نيز بيابيم. البته تمام برخوردهاي اجرام سماوي با زمين خطرآفرين نيستند و آگاهي از زمان و محل برخورد آن ها مي تواند اطلاعات بسيار مفيدي را در اختيار زمين شناسان، شيمي دانان، ستاره شناسان و ... قرار دهد. در مطالب بعدي به اين موارد بيشتر اشاره خواهيم کرد. 
ادامه دارد ... 
 
تنظيم براي تبيان:
م.ح.اربابي فر 
تعداد بازديد:1356 آخرين تغييرات:89/12/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر