چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

تضعیف قوای شهوانی

تضعيف قواي شهواني

به عقيده روان‌كاوان، آغاز حيات جنسي كودكان، بلوغ نيست، بلكه كودكي است.

به عقيده روان‌كاوان، آغاز حيات جنسي كودكان، بلوغ نيست، بلكه كودكي است. لذا  مي‌توان مشاهده كرد، كه خودارضايي در برخي از كودكان حتي از سال‌هاي شيرخوارگي به صورت ناخودآگاه و بازي با خود وجود دارد و اين مرحله‌اي از اين گونه حيات و رشد جنسي است.
 
آيا خودارضايي ضرر دارد؟
در اين‌باره دانشمندان و محققان، از دو ديد بدان مي‌نگرند. عده‌اي آن را امري بسيار عادي تلقي مي‌كنند و عده‌اي ديگر از محققان و دانشمندان آن را يكي ا ز بزرگ‌ترين بيماري‌هاي جسمي و روحي به حساب مي‌آورند و براي درمان آن توصيه‌هاي بسيار جدي دارند و ما در اين ميان نظريه‌هايي را كه با مكتب و دين و فرهنگ ما همساز است و از لحاظ علمي و تحقيقي درست‌تر مي‌نمايد، انتخاب كرده و دلائلمان را همراه آن مي‌كنيم:
اقدام به اين نوع عملکرد و بروز عادت در اين زمينه بيماري‌هايي را به وجود مي آورد كه نشان مي‌دهد  ادعاي بي ضرربودن هيچ‌گونه جايگاهي ندارد .مردم بايد اين خطرات خانمان‌سوز را بشناسند و با سد آهنين ايمان به خدا و عزت نفس، در برابر اين تيرهاي مسموم شيطاني عكس‌العمل نشان دهند و آن را نكوهش كنند.
 خودارضايي يكي از خطرناك‌ترين كارها بر ‌شمرده مي شود
 اين عمل آثار سويي بر جسم و روان نوجوان مي‌گذارد .«كانت» معتقد است هيچ چيز به اندازه كام گرفتن از خود، ذهن و جسم را ضعيف نمي‌كند. و اين نوع شهوت‌راني به كلي با طبيعت آدمي مغاير است ... بايد اين موضوع را با همه زشتي‌اش پيش روي جوان قرار داده و بگوييم كه به اين طريق از توليد مثل خواهد افتاد. و يادآور شويم كه اين عادت زشت بيش از هر چيز ديگر قدرت جسمي‌اش را تباه خواهد كرد؛ با اين كار سبب پيري زودرس خويش شده و عقلش واقعاً ضعيف خواهد شد.
احساس گناه و  شرم كردن و در خود فرو رفتن و خود را پي در پي سرزنش كردن ، انزوا و شرم افراطي، گريبان‌گير مبتلايان مي‌شود و باعث مي‌شود فرد از ديگران بريده، با اجتماع قطع رابطه نمايد.
«موريس دبس» مي‌گويد: اين كار، جوان را بسيار خسته مي‌كند و باعث مي‌شود طبع حساس وي وسواس و ترديد عجيبي پيدا كند؛ به طوري كه همواره خجل و شرمسار باشد.«سيلوانوس استال» معتقد است: اين كار باعث آشفتگي و شوريدگي حال مي‌شود و اگر تكرار گردد،‌نتايج محنت‌انگيزي را در پي خواهد داشت. خودارضايي هوش را ناتوان، خلق و خوي را بد و پست مي‌كند و نيروهاي پيكر را نابود مي‌سازد و نه تنها گناه به خدا هست؛ بلكه بايد آن را بي‌حرمتي به آنچه در عالم بشريّت پاك و نيك است، به شمار آورد. و اين كار زشت اگر به درازا انجامد، براي بدبختي كه بدان دست يازد همه راه‌هاي به دست آوردن خوشبختي را تباه و ويران مي‌سازد.
«كنيزي» يكي ديگر از محققان كه ساليان دراز به تحقيق درباره مسايل جنسي پرداخته، مي‌نويسد: مشكل است تصور كرد چيزي بهتر از اين عمل بتواند به طور مدام به شخصيت فرد لطمه بزند، در مورد زنان مبتلا مي‌نويسد: نصف آن‌ها به ناراحتي هاي  رواني منبعث از پشيماني و ندامت مبتلا مي‌شوند. به اعتقاد او هيچ نوع فعاليت جنسي ديگر مثل اين عمل ناراحتي ونگراني خاطر زنان فراهم نمي‌سازد.
شيطان
«كوچتكف» و «لاپيك» دو تن از روان‌شناسان شوروي سابق مي‌نويسند: تمايلات جنسي پيش از هنگام، جوان را از تحصيل و استراحت و نشاط منحرف مي‌كند، و در افراد كم‌اطلاع و بي‌تجربه سبب رنج روحي عميق مي‌شود.
برخي از متخصصان اين رشته مي‌نويسند: اين عمل، مبتلايان را به ضعف قواي شهواني دچار مي‌كند؛ ترسو و بي‌حال بار مي‌آورد؛ شهامت و درستي از آنان سلب مي‌شود. چه بسا كساني هستند كه در عنفوان جواني دچار ضعف جسمي و روحي به صورت مفرط شوند. مخصوصاً بر چشم و گوش اثر ناخوشايند مي‌گذارد. علاوه بر اينها تحليل رفتن قواي جسماني و روحاني، كم شدن خون، پريدگي رنگ، كمي حافظه، لاغري، ضعف و سستي بيش از اندازه، بي‌اشتهايي، بدخلقي، عصبانيت، سرگيجه و آفتهاي ديگر، مشكلاتي است كه گريبان‌گير مبتلايان اين ناهنجاري خواهد شد.
با بررسي ديدگاه‌هاي دسته دوم درمي‌يابيم كه اين دانشمندان خودارضايي را يك بيماري روحي مي‌دانند نه جسمي. خود ارضايي با اين كه يك بيماري روحي و رواني است ارتباط نزديك و تنگاتنگي با جسم دارد. همچنين از اين لحاظ كه تمام اعضاي جسم هم با هم در ارتباط هستند، پريشاني و نارسايي يكي باعث افسردگي و بيماري ديگري مي‌شود كه در علم «پيسكوسوماتيك» تحت عنوان روان‌تني مورد بحث و بررسي واقع مي‌شد. 
 
گروه فرهنگي مذهبي سه نقطه
تنظيم براي تبيان : کهتري
 
براي کسب اطلاعات بيشتر "مشکلات جنسي: بررسي مشکلات جوانان (2) " را در کتابخانه تبيان مطالعه کنيد. و يا با مشاورين سايت در ارتباط باشيد.
مقالات مرتبط 
تعداد بازديد:4220 آخرين تغييرات:89/12/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر