سه شنبه 27 آذر 1397 - 10 ربيع الثاني 1440 - 18 دسامبر 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه

وظایف منتظران(1)

وظايف منتظران(1)

در روايات و بيانات پيشوايان دين وظايف فراواني براي منتظران ظهور بيان گرديده است که در اينجا مهمترين آنها را بيان مي کنيم

 

1- شناخت امام

پيمودن جاده انتظار بدون شناختن امام منتظر ممکن نيست. استقامت و پايداري در وادي انتظار وابسته به درک صحيح از پيشواي موعود است. بنابراين علاوه بر شناخت امام به اسم و نسب، لازم است نسبت به جايگاه امام و رتبه و مقام او نيز آگاهي کافي بدست آورد.
ابونصر که از خدمتگذاران امام حسن عسگري (عليه السلام) است، پيش از غيبت امام مهدي (عجل الله تعلي فرجه الشريف) به حضور آن حضرت مي رسد. امام مهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف) از او مي پرسد: آيا مرا مي شناسي؟ پاسخ مي دهد: آري، شما سرور من و فرزند سرور من هستيد! امام (عليه السلام) مي فرمايد: مقصود من چنين شناختي نبود!؟ ابونصر مي گويد: (مقصود شما چيست) خودتان بفرماييد.
امام (عليه السلام) مي فرمايد:
«من آخرين جانشين پيامبر خدا هستم و خداوند به (برکت) من بلا را از خاندان و شيعيانم دور مي کند.»
اگر معرفت امام براي منتظر حاصل شود، او از هم اکنون خود را در جبهه امام مي بيند و احساس مي کند که در خيمه امام و کنار او قرار گرفته است. بنابراين لحظه اي در تلاش براي تقويت جبهه امام خويش کوتاهي نمي کند.
امام (عليه السلام) مي فرمايد:
«من آخرين جانشين پيامبر خدا هستم و خداوند به (برکت) من بلا را از خاندان و شيعيانم دور مي کند.»
امام باقر(عليه السلام) فرمود:
« ... من مات و هو عارف لامامه لم يضره، تقدّم هذاالامر او تاخّر و من مات و هو عارف لامامه کان کمن هو مع القائم في فسطاطه»؛
کسي که بميرد در حالي که امام خود را شناخته باشد، جلو افتادن يا تاخير امر (ظهور) به او زيان نمي رساند و کسي که بميرد و حال آنکه امام خود را شناخته است مانند کسي است که در خيمه امام و همراه او بوده است.
گفتني است که اين معرفت و شناخت چنان مهم است که در کلام معصومين (عليهم السلام) آمده است که براي بدست آوردن آن، لازم است از خداوند طلب ياري شود.
امام صادق (عليه السلام) فرمود:
«... در زمان غيبت طولاني امام مهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف) باطل گرايان (در اعتقاد و دين خود) به شک و ترديد گرفتار مي شوند. زراره، از ياران خاص امام گفت: اگر آن زمان را شاهد بودم چه عملي انجام دهم؟»
امام صادق (عليه السلام) فرمود: ... اين دعا را بخوان:
اللهمّ عرّفني نفسک فانّک ان لم تعرّفني رسولک لم اعرف حجّتک اللهم عرفني حجتّک فانّک ان لم تعرفّني حجّتک ظللت عن ديني
امام زمان(ع)
آنچه تاکنون مطرح شد معرفت نسبت به جايگاه امام در مجموعه نظام هستي است او حجت پروردگار و جانشين به حق پيامبر و پيشواي همه مردم است که اطاعت او بر همگان واجب است چرا که اطاعت از او همان اطاعت از خداست.
يکي ديگر از ابعاد معرفت امام، شناختن سيره و صفات امام است و اين بُعد از شناخت، تاثير عملي گسترده اي در رفتار و خلق و خوي منتظر مي گذارد و بديهي است که هر اندازه معرفت انسان به زواياي گوناگون زندگي امام و حجت الهي بيشتر و عميق تر باشد، آثار آن در بخش هاي گوناگون زندگي او بيشتر خواهد بود.

2- الگوپذيري

وقتي معرفت به امام و جلوه هاي زيباي رفتاري آن بزرگوار به دست آمد، سخن از پيروي و الگو گرفتن از آن مظهر کمالات به ميان مي آيد.
پيامبر اکرم (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمود:
«خوشا به حال آنکه قائم خاندان مرا درک کند در حالي که پيش از دوران قيام، به او و امامان قبل از او اقتدا کرده و از دشمنان ايشان، اعلام بيزاري کرده باشد. آنان دوستان و همراهان من و گرامي ترين امت من، در نزد من هستند.»
به راستي آن کس که در تقوا، عبادت، ساده زيستي، سخاوت، صبر و همه فضائل اخلاقي دنباله رو امام و مراد خويش است چه رتبه بلندي نزد آن رهبر الهي خواهد داشت و آنگاه که به حضور مقدسش بار يابد چه سربلند و سرافراز خواهد بود؟
آيا جز اين است که منتظري که در طلب زيباترين پديده عالم است خود را به خوبي ها مي آرايد و از زشتي ها و رذائل اخلاقي دوري مي کند و در مسير انتظار همواره مراقب افکار و اعمال خويش است؟! وگرنه افتادن به دام بديها رفته رفته فاصله او و معشوق خوبان را زيادتر خواهد کرد و اين حقيقتي است که در بيان هشدار دهنده آن امام موعود آمده است:
«فما يحسبنا عنهم الا ما يتصّل  بنا مما نکرهه و لا نؤثره منهم؛
هيچ چيز ما را از شيعيان جدا نکرده است مگر آنچه از کارهاي ايشان که به ما مي رسد. اعمالي که خوشايند ما نيست و از شيعيان انتظار نداريم!»
پيامبر اکرم (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمود:
«خوشا به حال آنکه قائم خاندان مرا درک کند در حالي که پيش از دوران قيام، به او و امامان قبل از او اقتدا کرده و از دشمنان ايشان، اعلام بيزاري کرده باشد. آنان دوستان و همراهان من و گرامي ترين امت من، در نزد من هستند.»
نهايت آرزوي منتظران آن است که در برپايي دولت مهدوي و حکومت عدل جهاني سهمي داشته باشند و افتخار ياوري و همراهي آخرين حجت حق را بدست آورند ولي مگر نيل به چنين سعادت بزرگي جز با خودسازي و آراستگي اخلاقي ميسر است؟!
امام صادق (عليه السلام) فرمود:
«من سرّه ان يکون من اصحاب القائم فلينتظر وليعمل بالورع و محاسن الاخلاق و هو منتظر؛
هر کس دوست دارد از ياران حضرت قائم (عليه السلام) باشد بايد منتظر باشد و در حال انتظار به پرهيزکاري و اخلاق نيکو رفتار نمايد.»
و روشن است که در مسير تحقق چنين خواسته اي هيچ الگو و نمونه اي برتر از آن امام بزرگوار که آينه تمام زيبايي هاست يافت نمي شود.
ابوذر رضاسلطاني/گروه دين و انديشه تبيان
تنظيم:سعيد آقازاده 
تعداد بازديد:1285 آخرين تغييرات:89/12/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر