سه شنبه 17 تير 1399 - 15 ذي القعده 1441 - 7 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ساخت دماسنج

ساخت دماسنج

فرض كنيد مي‏ خواهيد اولين دماسنج را بسازيد.

فرض كنيد مي‏ خواهيد اولين دماسنج را بسازيد. شما مي ‌توانيد به دو روش زير اين كار را انجام دهيد و سپس واحدي براي اندازه‏گيري دما تعريف كنيد.
 

روش اول:

  1) يك بالن آزمايشگاهي 500cc (ظرف هاي شيشه ‏اي خانه هم مناسب است) برداشته و آن را پر از آب كنيد.
  2) يك درپوش (چوب پنبه يا درب نوشابه خانواده) را به اندازه قطر لوله شيشه ‏اي (ني هم مي ‏شود) سوراخ كرده و لوله را از آن رد كرده و درپوش را روي سر بالن سوار كنيد. (درپوش و لوله طوري نصب شود كه هيچ منفذي براي عبور آب و هوا نباشد.)
  3) درون لوله كمي آب بريزيد. حال بالن را در آب سرد فرو كنيد و مقابل سطح آب روي لوله علامتي بگذاريد و عددي به آن نسبت دهيد.
ساخت دماسنج
  4) بالن را در آب داغ فرو كنيد (يا روي شعله قرار دهيد) و مقابل سطح آب روي لوله علامتي بگذاريد و عددي به آن نسبت دهيد.
ساخت دماسنج
  5) بين دو علامت را به دلخواه تقسيم بندي كنيد و به هر قسمت واحد مورد نظر خود را نسبت دهيد (واحدي براي دماسنج خود انتخاب كنيد.)
ساخت دماسنجساخت دماسنج
حال به روش ديگري دماسنج مي ‏سازيم. در اين روش دماسنج حساستري ساخته مي ‏شود يعني با اندكي گرم يا سرد كردن آن تغييرات قابل توجّه‏ اي در وسيله ديده مي ‏شود.
 

روش دوّم:

 
ساخت دماسنج
  1) يك شيشه نوشابه (يا شير) را برداشته و مقداري آب (حدود يك پنجم حجم ظرف) در آن بريزيد. اگر آب رنگي شود بهتر است.
  2) يك ني را درون شيشه قرار دهيد طوري كه كمي از ني (حدود 2) زير آب قرار گيرد و روي دهانه شيشه در اطراف ني را ببنديد (خمير اسباب بازي مناسب است) طوري كه هوا نتواند وارد يا خارج شيشه شود. (بهتر است اين كار در هواي سرد انجام شود.)
  3) سطح آب در ني را بعنوان شاخص پاييني در نظر بگيريد. (مي‏توانيد يك كاغذ نواري روي شيشه بچسبانيد و روي آن هم‏سطح با سطح آب در ني علامت بزنيد) و به آن عددي نسبت دهيد.
 
 
  4) كف دست خود را روي شيشه در قسمت بالا (جايي كه آب نيست) قرار دهيد.
  چه مشاهده مي‏كنيد؟
ساخت دماسنج
   5) آب در ني بالا مي ‏رود و در محلي مي ‏ايستد. سطح آب در ني را بعنوان شاخص بالايي در نظر بگيريد و عددي به آن نسبت دهيد. (البته همان طور كه در زير مي ‌بينيد براي تعيين شاخص بالايي هم مي ‌توان از شعله استفاده كرد، به شرطي كه متوجّه باشيم كه اين يك دماسنج گازي صرف نيست و انبساط مايع  هم در اندازه گيري دخيل مي ‌شود)
ساخت دماسنجساخت دماسنج
    6) بين دو شاخص را به دلخواه تقسيم بندي كنيد و واحدي براي دمايي كه دماسنجتان نشان مي‏ دهد مشخص كنيد.( با موشواره روي شكل زير برويد)
ساخت دماسنج
به كمك اين دو دماسنج دماي هواي بيرون (سايه) را در ساعات مختلف روز اندازه ‏گيري كنيد.
 
  در اينجا چند سؤال پيش مي ‏آيد.
اگر كسي در شهري يا كشور ديگر به روش شما دماسنجي بسازد آيا دماي بدن شخص سالم يا دماي يخ در حال ذوب را همان عددي اندازه مي ‏گيرد كه شما اندازه گرفته‏ايد؟
اگر دماسنج شما روزي شكست (از بين رفت) و دماسنج ديگري ساختيد. اين دماسنج جديد دماي بدن شخص سالم يا دماي يخ در حال ذوب را همان عددي نشان مي‏ دهد كه دماسنج قبلي نشان مي ‏داد؟
چگونه مي ‏توان دماسنجي ساخت كه يك دماي مشخصي را در سراسر دنيا با يك عدد نشان دهد و اگر از بين رفت، ساخت دماسنج جديد تغييري در عدد اندازه‏ گيري شده براي يك دماي مشخص ايجاد نكند؟
  اگر بخواهيم دماسنجي بسازيم كه يك دماي مشخص را در سراسر دنيا با يك عدد نشان دهد و از طرفي اين دماسنج قابل دوباره سازي نيز باشد بايستي دنبال دو دماي شاخص در طبيعت باشيم كه حدس مي ‏زنيم دماي آن نقاط در گذشت زمان ثابت مي ماند (مثل دماي يخ خالص در حال ذوب و آب خالص در حال جوش).
ساخت دماسنجساخت دماسنج
 
 

مرکز يادگيري سايت تبيان - تهيه: محسني
تنظيم: سميرا بادامستاني
 
تعداد بازديد:22662 آخرين تغييرات:89/12/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر