چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 15 ذي الحجه 1441 - 5 آگوست 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

از نخبگي تا مشروطي

از نخبگي تا مشروطي

چگونه يک دانشجوي موفق شويم؟

وقتي ايام امتحانات نزديک است و يکي از دغدغه هاي مهم دانشجويان تنظيم زمان و مطالعه دروس به تعويق افتاده است. به خصوص که بيشتر دانشجويان عادت دارند که درسها را بر روي هم انباشته کرده و آن را براي شب امتحان به طور تجميعي بخوانند.
مديريت زمان يک مهارت ضروري براي دانشجويان است. مديريت زمان به دانشجويان کمک خواهد کرد تا با فشار و استرس کمتري مطالعه کنند. راهبردهاي خودياري که در ادامه به شما ارايه مي دهيم، در اين زمينه بسيار به شما کمک خواهد کرد:
سازمان دهي
سازمان دهي زمان و ملزم کردن خود به فرآيند مطالعه يک فرآيند چالش انگيز براي اکثر دانشجويان است. زيرا وقتي ما مدرسه را به پايان مي رسانيم و وارد محيط دانشگاه مي شويم، قيد و بندهاي موجود در محيط آموزشي، کاهش چشم گيري مي يابد ولي از طرف ديگر با اينکه وقت آزاد بيشتري در اختيار داريد، اما حجم درسها افزايش چند برابري يافته و نياز است که دانشجويان استقلال عمل بيشتري در فرايند مطالعه اتخاذ کنند. چون ديگر کنترلها، درس پرسيدنها، امتحانات مکرر، حساسيتهاي خانواده و .. وجود ندارد و اگر دانشجويي بخواهد بعد از ورود به دانشگاه به صورت خودکار فعاليت نکرده و توجهي به اين تغييرات نداشته باشد مسلما با شکست تحصيلي مواجه مي گرد.
سازمان دهي براي شما ضروري است .اگر مي خواهيد با مشکلات تحصيلي مواجه نشويد، سازمان دهي و برنامه ريزي را بايد از همان اولين روزهاي نيمسال تحصيلي آغاز کنيد.
مديريت زمان
اگر شما بخواهيد نسبت به مديريت زمان و تقسيم بندي دروس در زمانهاي مشخص بي اهميت و بي توجه باشيد و بعد از ورود به دانشگاه برنامه ريزي درستي نداشته باشد ممکن است که:
- بعد از مدتي احساس بيهودگي در رشته تحصيلي تان به شما دست داده و احساس کنيد که تمام راه را اشتباه آمده ايد.
- ساعات زيادي از روز را صرف فعاليتهاي نامناسب و بي نتيجه خواهيد کرد
- زمان کمي را صرف استراحت،آرامش و روابط شخصي تان مي کنيد چون برنامه زندگي از دستتان خارج مي گردد.
- از دست دادن آخرين فرصت تحويل پروژه هاي کلاسي و دانشجويي و زمانهاي تمديد شده و يا انجام بي کيفيت و بي دقت فعاليتهاي دانشجويي در انتظار شما خواهد بود.
- در مورد زمان دقيق و به موقع تکاليف و مسئوليت هاي دانشجويي هميشه در ترديد هستيد.
- هميشه براي به اتمام رساندن پروژه ها، فرا رسيدن زمان امتحانات و آمادگي براي آنها، ارايه کنفرانس،ارايه پژوهشهاي دانشجويي و .. تحت فشارو استرس شديد خواهيد بود.
دانشگاه
 اين نکات براي برنامه ريزي تحصيلي به شما توصيه مي شود:
- اين عادت را در خود پرورش دهيد که انجام تکاليف و مسئوليت هاي دانشگاه را در اولويت قرار دهيد و بين تکاليف مختلف نيز اولويت بندي ايجاد کنيد. براي اين کار يک برنامه ريزي را بر روي يک کاغذ ثبت کنيد. کاغذ را به دو ستون تقسيم کنيد.
ستون اول: کارهايي که بايد انجام دهم  .ستون دوم: کارهايي که دوست دارم انجام دهم
سپس کارهاي مورد نظر را زير هر يک از ستونها بنويسيد و با انجام هر يک از اين کارها، يک تيک در کنار آنها بزنيد.
 
- اهداف کوتاه مدت، ميان مدت و دراز مدت مشخص کنيد. براي مثال براي هر روز، هر هفته و هم نيمسال تحصيلي برنامه ريزي داشته باشيد.
- يک برنامه ريزي يا تقويم ساليانه درسي داشته باشيد. براي سهل الوصول بودن اين تقويم درسي سعي کنيد روزها و کارهاي بسيار مهم تحصيلي تان، آخرين فرصتهاي تحويل پروژه، تاريخ امتحانات ميان ترم و پايان ترم و ... را در اين تقويم با رنگي متفاوت ثبت کنيد.
واقع گرا باشيد و هيچگاه اهداف دور از دسترس و توان خود از قبيل شش ساعت مطالعه بي وقفه و بدون استراحت، شب تا صبح بيدار ماندن، خاموشي مطلق تلويزيون، قطع رابطه با دوستان و ... نداشته باشيد و برنامه اي منطقي و مطابق با توانايي تان تنظيم کنيد.
- يک جدول زماني هفتگي براي خود تنظيم کنيد. به طور قطع هفته هاي يک سال يا يک نيمسال تحصيلي مانند يکديگر نخواهد بود و هر هفته ويژگي هاي خاص خود را داراست بنابراين در اين جدول زماني هفتگي، کلاسها، سفرهاي اتفاقي و تفريحي، اردوها، کارهاي نيمه وقت، درگيري هاي شغلي، ملاقات با دوستان و اقوام و .. را مشخص کنيد. سپس زمانهاي خالي تان را هم مشخص کنيد تا بتوانيد از اين فرصتها براي مطالعه دروس استفاده نماييد.
- از رويدادهاي غير منتظره که برنامه مطالعاتي شما را بر هم مي زند هراس نداشته باشيد. اين برنامه ريزي تنها يک راهنماست تا شما دچاراغتشاش فکري نشويد اما بهتر است که انعطاف هم داشته باشيد و نسبت به اين برنامه ريزي تان ديدگاه مطلق نداشته باشيد.
- سبک يادگيري خود را پيدا کنيد يعني بررسي کنيد . سپس بر اساس دريافت اين مساله، برنامه درسي مناسب و روش مطالعه مطلوب را براي خود مشخص کنيد. مثلا از خودتان بپرسيد من صبحها بهتر متوجه درسها مي شوم و يا بعد از ظهرها؟ مطالعه فردي برايم مفيدتر است يا جمعي؟ چه مکاني را براي مطالعه مطلوب تر مي دانم؟ و ..
- فراموش نکنيد در ايام امتحان برنامه ريزي تان متفاوت از ايام ديگر سال تحصيلي خواهد بود. مديريت زمان(از ابتداي سال تحصيلي)براي امتحانات پايان ترم از جمله برنامه ريزي هاي بلند مدتي است که از ابتداي ترم بايد مورد توجه قرار گيرد.
- واقع گرا باشيد و هيچگاه اهداف دور از دسترس و توان خود از قبيل شش ساعت مطالعه بي وقفه و بدون استراحت، شب تا صبح بيدار ماندن، کم غذا خوردن، خاموشي مطلق تلويزيون، قطع رابطه با دوستان و ... نداشته باشيد و برنامه اي منطقي و مطابق با توانايي تان تنظيم کنيد. از طرف ديگر به خاطر تعهد خود به برنامه ريزي تان و همچنين موفقيتهاي تحصيلي تان، پاداش دهيد و حتي براي خودتان هديه بخريد.
 
گروه خانواده ايراني  سايت تبيان- مريم عطاريان
تنظيم : داودي
مقالات مرتبط : 
تعداد بازديد:1193 آخرين تغييرات:89/12/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر