یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

طول عمر حیوانات چقدر است؟

طول عمر حيوانات چقدر است؟

نظر دانشمندان درباره طول عمر حيوانات فرق مي کند؛

 

نظر دانشمندان درباره طول عمر حيوانات فرق مي کند؛ اما اين را مي دانند که عمر بعضي از آن ها کوتاه و عمر بعضي ديگر طولاني است. اغلب سگ ها تا 13 سالگي زندگي مي کنند. اما اسب ها مي توانند 20 تا 30 سالگي زنده بمانند. لاک پشت ها در ميان حيوانات بيشترين طول عمر را دارند و در شرايط خوب مي توانند تا 100 سالگي زندگي کنند. طول عمر انسان هم بستگي به شرايط زندگي او دارد. در بعضي مناطق طول عمر انسان حدود 72 سال است.

چرا بادبزن ما را خنک مي کند؟ 

وقتي گرمتان مي شود و يا احساس سرما مي کنيد، در واقع اين دماي خون است که بر اثر کم يا زيادشدن، در شما چنين احساس هايي پديد مي آورد. اگر دماي خون بالا برود، اکسايش، کند مي شود. رگ هاي پوست بدن منبسط مي شوند تا حرارت اضافي به کمک تشعشع از بدن خارج شود; در ضمن به تبخير عرق بدن نيز کمک مي کند. شما مي دانيد که بخار شدن مايع، يعني به حالت گاز درآمدن آن، که بر اثر آن حرارت نيز دفع مي شود. درست چنين چيزي در بدن ما به هنگام عرق کردن روي مي دهد. اکنون اگر هواي مجاور پوست، «مرطوب» باشد، نمي گذارد تبخير صورت گيرد تا شما احساس خنکي کنيد. آن گاه شما بادزني را به حرکت در مي آوريد. چرا؟ براي آنکه هواي مرطوب را از مجاورت پوست خود کنار برانيد و بر ميزان تبخير عرق بيفزاييد. خوب، وقتي که عرق تبخير شد، حرارت از بدن دفع مي شود و شما احساس خنکي مي کنيد. 

آيا کوه ها حرکت مي کنند؟

بله، کره ي زمين شبيه هلوي بسيار بزرگي است که پوسته ي آن اقيانوس ها، قاره ها و کوه ها را در بر مي گيرد.
در زير پوسته، لايه اي سنگي وجود دارد که به آن جبه ي زمين گفته مي شود. در مرکز آن هسته اي بسيار گرم و مملو از آهن وجود دارد. پوسته ي زمين ترک خورده و به هشت تکه ي بزرگ تقسيم شده است. اين تکه ها، صفحه هاي زمين نام دارند و حرکت مي کنند.

مرتفع ترين درياچه ي دنيا کدام است؟

مرتفع ترين درياچه ي دنيا، يعمي درياچه ي تي تي کاکا در ارتفاع 3812 متري، در آمريکاي جنوبي، در مرز بين کشور پرو و بوليوي قرار دارد. ساکنان منطقه از اين درياچه ماهي مي گيرند.
فرآوري: نعيمه درويشي
بخش کودک و نوجوان

منابع:
آفتاب
چراهاي شگفت انگيز
*مطالب مرتبط
بهمن خاکستر چيست؟
راز نفس كشيدن حشرات
منقارهاي دماسنج
چرا ماه ما را تعقيب مي کند؟
چرا فلفل تند است؟
چه چيزي در خورشيد مي سوزد؟
چرا پاي ما بو مي گيرد؟



 
تعداد بازديد:3838 آخرين تغييرات:89/12/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر