پنج شنبه 6 ارديبهشت 1397 - 10 شعبان 1439 - 26 آپريل 2018
صفحه اصلي/خانواده

خودنمایی با انگیزه همسریابی

خودنمايي با انگيزه همسريابي

سفارش قرآن به زنان در خصوص دوري از خودنمايي و جلوه گري

خداوند در قرآن کريم در سوره احزاب آيه 33  در اين خصوص مي فرمايند:
« و قَرنَ في بُيوتِکُنَّ و لا تَبَرّجنَ تَبَرُّجَ الجاهِليَّةِ الاُولي ... » « در خانه هاي خود بمانيد و همچون زنان جاهليت نخستين، درميان جمعيت با خودنمايي ظاهر نشويد .»
 خودنمايي
تمايل به خودنمايي و جلوه گري، از نيازهاي طبيعي دختران و زنان است که اگر به صورت مثبت و صحيح از آن استفاده شود، مي تواند محيط خانواده را گرم کند، اما اگر بي حدّ و مرز باشد، نه تنها سازنده نيست بلکه آفتي است هم بر جامعه و هم بر شخصيت خود فرد.
بعضي از جلوه هاي خودنمايي عبارتند از: بيرون گذاردن قسمتي از مو، آرايش هاي تند، پوشيدن لباس هاي جذاب و محرک، رفتارهاي جلف و سبک، نازک زباني، استفاده از عطرهاي مهيج، راه رفتن به گونه اي محرک، لبخند و خنده هاي مستانه در برابر نامحرمان و ...
و انگيزه هاي خودنمايي عبارتند از :
1.  ايجاد مقبوليت و محبوبيت در جامعه و کسب شخصيت
2.  جذب همسر مناسب
3.  هوسراني و خوش گذراني
4.  ارضاي حس خود کم بيني
خودنمايي زنان و دختران در جامعه موجب مي شود که افراد ظاهر بين و چشم چران به زندگي زناشويي خود بي علاقه شوند و کم کم زمينه ي جدايي و از هم پاشيدن يک خانواده و بي سرپرستي و بلا تکليفي فرزندان آن خانواده فراهم شود.
پي آمد و آثار خودنمايي
1.  ذلّت : افراد خودنما و جلوه گر، گر چه در ظاهر چشم هايي را متوجه خود خواهند ساخت، اما در واقع جوانان پاکدامن هرگز براي چنين دختراني ارزش و قيمتي قائل نبوده و تن به ازدواج نخواهند داد و به دنبال عفيف ترين دختران مي روند. دختران خود نما در چشم ها جاي دارند ولي دختران عفيف در دلها. جاذبه هاي ظاهري افراد خودنما در اندک زماني از بين خواهند رفت و پايدار نمي ماند . سرانجام چنين افرادي تنهايي است.
نگاه
2.  فساد: خودنمايي موجب چشم چراني و کشيده شدن جوانان به پرتگاه فساد مي شود . آنان که با جلوه گري، زيبايي خود را به نمايش مي گذارند، بايد بدانند که بزرگترين خيانت و جنايت را به جوانان مي کنند، چرا که جواني که شرايط ازدواج برايش فراهم نيست، با ديدن چنين صحنه هايي به گناه کشيده مي شود و گاه براي رفع اين نياز تا مرز جنايت به پيش مي رود. آيا ارضاي هوس خودنمايي و جلوه گري ارزش آن را دارد که جوانان را به ورطه ي گناه کشانده، خود را در معرض خطر قرار داده و جامعه را آلوده نمائيم؟
براي نگاه و نظر ديگران زندگي کردن خستگي و نااميدي را در فرد ايجاد مي کند .
3.  سرد شدن کانون گرم خانواده: خودنمايي زنان و دختران در جامعه موجب مي شود که افراد ظاهر بين و چشم چران به زندگي زناشويي خود بي علاقه شوند و کم کم زمينه ي جدايي و از هم پاشيدن يک خانواده و بي سرپرستي و بلا تکليفي فرزندان آن خانواده فراهم شود. حضرت علي (ع) در اين خصوص مي فرمايند:« حفاظت زن از آلودگي ها مفيد تر است به حال او و ماندگارتر است براي زيبايي اش.»
 
4- احساس پوچي: افرادي که تمام هدفشان زمينه سازي براي جلب توجه ديگران و تمرکز نگاه ها بر روي آنهاست پس از مدتي احساس هايي از پوچي و ياس و بيهودگي را در خود خواهند يافت . چرا که اين گونه تلاش ها بسيار زمان بر بوده و انرژي زيادي را صرف خود مي کند با هدف اينکه خواسته هاي شخصي و دلخواه فرد را برآورده کند . اما پس از مدتي فرد درک مي کند که آنچه را مي خواسته تمام و کمال نيافته و لذا نوعي خستگي و دلزدگي را با خود همراه مي آورد . همچنين افراد خود نما معمولا از خود کم بيني دروني رنج مي برند و با اين کار قصد دارند تا احساس هاي منفي دروني خود را بر طرف کنند و حال آنکه همين فعاليت ها اين نگرش هاي منفي را تشديد مي کند . براي نگاه و نظر ديگران زندگي کردن خستگي و نااميدي را در فرد ايجاد مي کند . لذا روان شناسان عقيده دارند هر قدر دختران با محبت ها و توجه هاي پدري بيشتر خو بگيرند و از تمجيد هاي او سيراب شوند کمتر به نگاه و لبخند و توجه مرد خياباني نياز داشته و به آن وابسته مي شوند.
 
طنين ياس
تغيير و تنظيم براي تبيان: کهتري
 
مقالات مرتبط 
تعداد بازديد:2714 آخرين تغييرات:89/12/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر